مراحل گرفتن گواهینامه رانندگی برای معلولین – آموزش تعویض گواهینامه

گواهینامه رانندگی معلولین

مراحل گرفتن گواهینامه رانندگی برای معلولین – آموزش تعویض گواهینامه

با سلام به هنرجویان گرامی و همراهان همیشگی تست درایو؛

ثبت نام گواهینامه رانندگی معلولین

ثبت نام گواهینامه رانندگی معلولین

 

مراحل گرفتن گواهی نامه رانندگی برای معلولین

افرادی که دارای معلولیت هستند برای اخذ گواهی نامه پیش از ثبت نام در آموزشگاه‌ها باید مراحل غیرمنطقی و سختی را پشت سر بگذارانند. درست است که افراد معلول باید اثبات کنند که توانایی لازم برای رانندگی را خواهند داشت اما این فرآیند اثبات توانایی‌ها باید با توجه به معلولیت افراد، ساده‌تر و انسانی‌تر انجام گیرد.

اگر دارای معلولیت هستید و برای اخذ گواهی‌نامه اقدام می‌کنید پیش از هر چیز بهتر است بدانید که باید به اندازه کافی صبر داشته باشید و سعی کنید با حوصله و انرژی این فرآیند بعضاً بی منطق را طی کنید، بدون شک موفق خواهید بود.

مراحل گرفتن گواهینامه رانندگی

مراحل گرفتن گواهینامه رانندگی

 

✅مراحل گرفتن گواهی‌نامه رانندگی معلولین

اگر از هنرجویان دارای معلولیت هستید ابتدا مانند بقیه افراد باید به مرکز چشم‌پزشکی مراجعه کنید تا وضعیت بینایی شما تایید شود. مراحل بعدی مختص افرادی است که دارای معلولیت خاصی هستند؛ این افراد باید به بیمارستان مورد تایید پلیس مراجعه کنند.

در این بیمارستان پزشک باید صلاحیت شما را برای رانندگی تایید کند و با توجه به کمبود پزشک و مراجعین متعدد جانبازان و معلولان، پزشک مجبور است در چند ثانیه همه بررسی‌ها را انجام دهد و مهر تایید را به شما بدهد.

باید چندین ساعت را در صف منتظر بمانید تا چند ثانیه بررسی شوید. اگر متقاضی تهران باشید این بررسی در بیمارستان سجاد انجام می‌شود. بعد کار شما به شهرک آزمایش می‌رسد و باید مسافتی طولانی را پیاده تا اتاق معاینات طی کنید. در این مراحل کوچکترین توجهی به وضعیت معلولیت افراد نشده!

پس از تایید متخصصان شهرک آزمایش تازه می‌توانید با مراجعه به اموزشگاه‌های ویژه‌ی معلولین آموزش را آغاز کنید. در این مرحله نیز باید آموزشگاه‌ مختص معلولین در شهر شما وجود داشته باشد.

متاسفانه شهرهایی از ایران دارای چنین آموزشگاه‌هایی نیستند که این افراد، مراحل گرفتن گواهی نامه معلولین را باید در شهرستان‌های دیگری پیگیری کنند. برای جمع‌بندی مراحل گرفتن گواهی‌نامه رانندگی معلولین را تیتر وار نام می‌بریم:

 • دریافت فرم مخصوص ثبت‌نام از آموزشگاه
 • مراجعه به چشم‌پزشکی مورد تایید ناجا و اخذ فرم مربوط به معاینات چشم
 • مراجعه به بخش بهداری ناجا و دریافت فرم معاینه
 • مراجعه به بیمارستان مورد تایید ناجا (در تهران بیمارستان سجاد) و انتظار در صف طولانی و دریافت تایید
 • مراجعه به شهرک آزمایش و طی مسافت طولانی تا رسیدن به اتاق معاینات و دریافت تاییدیه از متخصصان شهرک آزمایش
 • با در دست داشتن تمامی این مدارک باید به آموزشگاه ویژه‌ی معلولین مراجعه کنید.
مدارک لازم گواهینامه معلولین

مدارک لازم گواهینامه معلولین

 

✅آموزش رانندگی ویژه‌ی معلولین

برای انجام چنین آموزش‌هایی همه چیز بستگی به نوع معلولیت دارد. افراد اگر پای خود را از دست داده باشند باید از ماشین‌هایی استفاده کنند که دارای پدال گاز دستی است.

افراد کم شنوا یا ناشنوا نیز برای رانندگی باید با گذاشتن علائمی دیگر افراد را از این موضوع آگاه کنند و مربیان این افراد باید توانایی برقرار ارتباط را با افراد ناشنوا داشته باشند.

هزینه گواهینامه معلولین

در تهران تنها دو موسسه برای آموزش رانندگی ویژه‌ی معلولین و جانبازان وجود دارد و بسیاری از شهرستان‌ها از داشتن یک آموزشگاه‌ نیز محروم هستند.

افراد دارای معلولیت باید مراحل سخت و غیرمنطقی و نفسگیری را برای اخذ گواهی‌نامه رانندگی طی کنند. اما اراده و همت جانبازان و معلولان باعث شده تا انجام این مراحل را با حوصله انجام شوند و تعداد افراد معلولی که موفق به اخذ گواهینامه می‌شوند اصلا کم نیست.

وقت آن رسیده که در قوانین و تخصیص بودجه و روند انجام کار اصلاحات گسترده‌ای در نظر گرفته شود. درست است که بررسی‌های پزشکی برای افراد معلول باید انجام شود تا صلاحیت آن‌ها برای رانندگی تایید شود. اما این مراحل باید با شرایط انسانی‌تر و معقول‌تر، با نوبت دهی درست و اصولی انجام شود.

وسیله رفت و آمد این افراد و عبور و مرور مهیا باشد. این که فرد معلول مجبور باشد شرق و غرب تهران را طی کند تا چند ثانیه معاینه انجام دهد کار عاقلانه‌ای نیست. تمامی این مراحل برای اخذ گواهی نامه موتورسیکلت نیز انجام می‌شود.

گواهینامه رانندگی معلولین

گواهینامه رانندگی معلولین

 

✅تعویض گواهی‌نامه رانندگی معلولین

تعویض گواهی‌نامه معلولین نیز مانند اخذ آن پر است از طی مسافت طولانی، انتظار در صف طولانی، یک دقیقه معاینه، تایید و هزینه بر روی دست افراد و تکرار این چرخه. بنابراین برای تعویض گواهی‌نامه باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. مراجعه به پلیس +۱۰، در این مرکز باید فرم مربوط را تکمیل کنید، مدارک مورد نظر را ارائه کنید و البته در این مرحله باید هزینه‌ای را نیز پرداخت کنید تا پرونده شما به جریان بیفتد.
 2. از اینجا به بعد مرکز پزشکی مورد تایید ناجا معرفی می‌شود و وارد مراحل گرفتن تاییدیه از کمیسیون پزشکی میشوید.
 3. مراجعه به چشم پزشک مورد تایید. در این مرحله بسته به نوع بیمه خود باز هم باید هزینه‌ای را برای معاینات و تاییدیه پرداخت کنید.
 4. سپس پیش پزشک مورد تایید ناجا و روانپزشک خواهید رفت و گواهی تایید سلامت پزشکی و روانی می‌گیرد. در این مرحله نیز باید هزینه‌ای پرداخت کنید. پرونده به کمیسیون پزشکی می‌رود و مدتی زمان شما را خواهد گرفت.
 5. باید برای گرفتن تایید به افسران فنی مراجعه کنید و تاییدیه این افراد را نیز اخذ کنید.
 6. گواهی از مدارک و تاییدیه را که جمع‌کردید را مجدد به مراکز پلیس+۱۰ ارائه کنید. کار تمام است.
شرایط دریافت گواهینامه معلولین

شرایط دریافت گواهینامه معلولین

برای افرادی که دارای معلولیت هستند اما توانایی رانندگی را از دست ندادند طی مراحل گرفتن گواهی نامه معلولین آنقدر بی منطق و زمانبر و انرژی‌بر است که هیچ انرژی برای آموزش رانندگی معلولین باقی نمی‌ماند.

افراد معلول باید تنها دغدغه آموزش رانندگی و انطباق توانایی‌های خود با آنچه لازم است انجام دهند داشته باشند تا بتوانند مانند شهروندان دیگر از وسیله نقلیه استفاده کنند. باید توجه داشت که افراد معلول بیش از سایرین به استفاده از وسیله نقلیه شخصی احتیاج پیدا می‌کنند، دلیل آن هم واضح است.

در طراحی سیستم حمل و نقل عمومی تمهیدات لازم برای معلولین اندیشیده نشده. بنابراین یا باید در خانه حبس شوند و یا با وسیله نقلیه شخصی خود بیرون بیایند.

وقت آن رسیده که در مراحل گرفتن گواهی نامه رانندگی معلولین بازنگری شود. دنیای این روزها با ساخت ماشین‌ها و ابزارهای نو به دنبال ساده کردن زندگی برای معلولین است اما متاسفانه مراحل گرفتن گواهی نامه رانندگی معلولین که به سادگی امکان اصلاح دارد، سالهاست که پیش پای معلولین و جانبازان سنگ میندازد و کارهای ساده را سخت میکند.

امیدواریم این شیوه در آینده اصلاح شود و معلولین امکانات بهتری برای آموزش و طی مراحل گرفتن گواهی نامه رانندگی معلولین داشته باشند.

مطالب آموزشی :

آموزش تعویض آسان زاپاس ماشین

نحوه کار دوربینهای ثبت تخلف رانندگی

لطفا رای دهید
به سوالات آیین نامه تست درایو چند ستاره می دهید؟
[امتیاز از مجموع: 18 Average: 3.5]

16
یک پاسخ بنویسید

11 نظرات
5 پاسخ ها
1 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
13 نویسندگان دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
سینا

سلام
کسی اطلاع داره اگر کسی فقط از ناحیه گردن نتواند به چپ و راست حرکت دهد گواهینامه می دهند یعنی هیچ معلولیت دست یا پا نداشته و فقط گردن ثابت شده و به چپ و راست حرکت و چرخش نداره و مستقیمو می بینه

حمید

سلام
من در راه رفتن مشکل دارم
ولی در گرفتن ترمز گاز و کلاچ هیچ مشکلی ندارم
باید چیکار کنم

علی

من چند بار مراجعه کردم بیمارستان امام سجاد ولی ردم کرد بدونه گواهینامه میشینم پشت فرمون

مریم

سلام ببخشید معلولیتتون چی هست که ردمی کنند؟

ناشناس

سلام من از ناحیه چشم چپ نابینا هستم و چشم راستم هم مقداری ضعیف هست برای گرفتن، گواهینامه چکار کنم چندبار به پزشک مراجعه کردم اما تائید نمی کنند بخدا فرد خیلی معلولتروناتوانترازخودم دیدم که تاییدشده گواهینامه رانندگی بهش دادن، این چه عدالتی است. لطفا مشکل همه ی معلولین رادر این مورد حل نمایید متشکریم

محمد

سلام من پای چپم مصنوعیه ورانندگی بخوبی یاد ندارم آیا آموزشگاه بمن رانندگی یاد میده یا نه؟؟
طبیعتا در رانندگی از پای چپ فقطبرای کلاچ استفاده میشه وکلاچ ماشین هم امری مهم است
کلاچو دستی کنم دراین صورت چه گواهینامه ایی صادر میشه چون ماشین دنده اتومات هم قیمتش گرانه در نتیجه نمیشه بخاطر کلاچ دنده اتومات کرد چون خیلی گرانتر تمام میشه

زینب

سلام ببخشید من ناشنوا هستم مبخاستم آموزشگاه رانندگی ویژه ناشنوایان کرج کجا هستید برام معرفی کنید ممنون میشم

فرید هواسی

سلام ی سوال دارم .آیا افراد معلول برای ثبت نام باید به آموزشگاه خاصی مراجعه کنند یادر آوزشگاه های عادی باید ثبت نام کنند؟

عاطفه اسدی

سلام اگه پزشک بیمارستان سجاد معلول رو رد کرد چی کار باید بکنه ؟؟ و کد ملی فرد قفل شده در آموزشگاه ؟ چکار باید کرد لبطفا راهنمایی کنید تا بتونه گواهینامه بگیره ؟؟

مهرداد

سلام.من معلولیت خفیف از ناحیه مچ پای چپ دارم. گواهینامه رانندگی دارم ،الان می‌خوام گواهینامه موتورسیکلت بگیرم.ولی با توجه به وجود مشکل در مچ پای چپم امکان تعویض دنده موتور سیکلت رو ندارم.ازین رو باید موتور دنده اتوماتیک بخرم.سوالم اینجاست آیا برای موتور دنده اتوماتیک صد سی سی گواهینامه لازمه ؟اگر لازمه من چطوری باید امتحان موتور سیکلت بدم؟!برای منی که نمیتونه دنده رو با پای چپ تعویض کنه آزمون خاصی هست؟

علی

سلام اگه پزشک بیمارستان سجاد معلول رو رد کرد چی کار باید بکنه ؟

مازیار احمدنژاد

سلام اگه پزشگ بیمارستان سجاد معلولم رو رد کرد چی کار باید بکنه؟

شیوا

سلام خیلی ممنون بالاخره یه سایتی پیدا کردم که درباره گواهینامه معلولین توضیحات کامل داده واقعا ازتون ممنونم خیر ببینید

مازیار احمدنژاد

سلام من در۱۹سالگلی معافیت پزشگی گرفتم پزشکی ماده بخش ۴ بند ۹ و الان هم معلولیت متوست گرفتم بعد ۲بار از طریق معافیت رفتم دکتر بیمارستان سجاد ردم کرد وبعد الان از طریق معلویت میخوام برم برای گواهینامه برم نمی دانم باید چی کار کنم پیش دکتر رد نشم راهنمای کنید

محسن مرادی

سلام. من ناشنوا و کم معلول هستم. کی رفتی ؟؟؟؟؟؟ چگونه ثبت نام کردی؟؟؟

مازیار احمدنژاد

سلام من معافیت پزشکی گرفتم بعد ۱ بار از طرف معافیت رفتم گواهینامه بگیرم از بیمارستان سجاد ردم کردن والان معلولیت دارم نمی دانم باید چیکار کنم از طرف معلولیت بگیرم راهنمای کنید ؟