ردیاب خودرو چیست؟

ردیاب ماشین چیست

ردیاب خودرو چیست؟

باسلام خدمت کاربران گرامی تست درایو؛

امروز در این پست از وب سایت تست درایو قصد داریم شما عزیزان را با وسیله ای که چند سالی است  وارد بازار شده به نام ردیاب خودرو آشنا کنیم، لطفا این مقاله را تا انتها مطالعه کنید و نظرات خود را بیان نمایید، با تشکر


ردیاب ماشین

✅ردیاب خودرو
ردیاب یا جی‌پی‌اس خودرو، در بازار ایران قدمتی کمتر از دو دهه دارد. اما به قدری توانسته است نیازهای مختلفی از خودرو سواران و حتی صاحبان کسب و کارها را پوشش دهد که هر روز استقبال بیشتری از این وسیله کاربردی را شاهد هستیم.
در این مطلب از سری مطالب وب سایت تست درایور می خواهیم ابهاماتی در مورد “ردیاب خودرو” که احتمالا در جهت رفع آن این عبارت را جستجو کرده اید را پاسخ دهیم.

ردیاب خودرو چیست؟
ردیاب خودرو یک وسیله کوچک است که از طریق آن می توان به اطلاعات مختلفی در مورد خودرو دست پیدا کرد. این اطلاعات را می توان بصورت آنلاین و در لحظه و یا به کمک گزارش های مختلف در اختیار داشت.

✅نحوه عملکرد ردیاب خودرو
ردیابهای خودرو بر اساس ارتباط با ماهواره و سرور کار می کنند. برای شرح عملکرد این دستگاهها به زبان ساده باید بگویم که، آنها در هر لحظه اطلاعاتی را از طریق ماهواره دریافت می کنند و این اطلاعات را به کمک سیمکارت داخل دستگاه به سرور منتقل می کنند. سرور نیز اطلاعات دریافتی را که بصورت کد می باشند را رمزگشایی کرده و به کاربر تحویل می دهند. ارسال این اطلاعات می تواند به ایمیل کاربر، سیمکارت او و یا نرم افزاری باشد که از آن استفاده می کند.

✅کاربردهای ردیاب خودرو
ردیاب خودرو اطلاعات مختلفی را به کاربر خود ارائه می دهد که با تحلیل این اطلاعات شما می توانید به کاربردهای مختلفی از این دستگاه دست یابید. در این بخش به این کاربردها اشاره خواهیم کرد.

  • ضد سرقت
  • کنترل سرعت
  • کنترل دمای کابین یا اتاقک
  • شنود محیط داخل ماشین
  • خاموش کردن خودرو از راه دور
  • امکان گزارش گرفتن

✅ضد سرقت
شما در هر لحظه قادر خواهید بود به کمک نرم افزار یا سایتی که فروشنده دستگاه به شما داده است از وضعیت مکانی خودروی مسروقه خود آگاهی پیدا کنید.

✅کنترل سرعت
جلوگیری از سرعت غیرمجاز و کنترل سرعت وسایل نقلیه در هر لحظه به کمک این ردیابها امکان پذیر است. شما می توانید به راحتی سرعت وسیله خود را که به یکی از اعضای خانواده و یا دوستانتان قرض داده اید، به وسیله این ردیابها چک کنید. حتی دستگاههای پیشرفته این امکان را به شما می دهند تا سرعتی را بر روی ردیاب خود تعریف کنید، تا با عبور از این سرعت، دستگاه با سیمکارتی که درون خود دارد، هشداری به شما ارسال کند.

✅کنترل دما
شما می توانید دمای اتاق کابین را به وسیله این ردیابها کنترل کنید. این کاربرد بیشتر برای شرکتهایی مناسب است که از کامیونهای یخچال دار برای جابجایی مواد غذایی استفاده می کنند.
با اتصال یک سنسور دما به یکی از ورودی های این دستگاه، این امکان را خواهید داشت تا با گذر اتاق از دمای تعیین شده، دستگاه هشداری را برای شما ارسال نماید.  توجه کنید که در هنگام خرید ردیاب خودرو با توجه به موارد گفته شده دستگاهی را تهیه کنید که امکان اتصال ورودی های مختلف از جمله سنسور دما را داشته باشد.

✅استفاده از شنود
همانطور که گفتیم بعضی ردیابها قابلیت پذیرش یک یا چند ورودی را دارند. شما می توانید به یکی از این ورودیها یک میکروفون کوچک متصل کنید تا بتوانید صداهای داخل وسیله را بشنوید. البته توصیه می کنم قبل از انجام این کار استعلام لازم از مراجع قضایی را دریافت کنید تا این کار برای شما عواقبی در بر نداشته باشد.

✅خاموش کردن خودرو از راه دور
شما با استفاده از یک رله در مسیر سیم متصل به برق اصلی، این امکان را خواهید داشت تا از طریق ارسال پیامک به سیمکارت داخل ردیاب، وسیله نقلیه خود را خاموش کنید. البته در انجام این کار احتیاط کنید. چون ممکن است با خاموش شدن ناگهانی وسیله شما در مکان نامناسب، حادثه ای رخ دهد.

✅امکان گزارش گرفتن
همانطور که گفتیم این دستگاه اطلاعات را به سرور منتقل می کند. زمان باقی ماندن این اطلاعات داخل سرور بستگی به شرکتی دارد که این دستگاه را به شما می فروشد. بهتر است برای اطمینان از مدت زمان نگهداری اطلاعات از شرکت فروشنده استعلام بگیرید. شما می توانید بعدها این اطلاعات را در هر فاصله زمانی که بخواهید استخراج کنید. بسیاری از شرکتها برای محاسبه دستمزد ماهانه کارکنان خود از این گزارشها استفاده می کنند.

✅سوالات متداول
احتمالا با خواندن مطالب بالا، سوالاتی در ذهن شما شکل گرفته است که در ادامه قصد داریم به آنها پاسخ دهیم.

✅ردیاب را به چه وسایل نقلیه ای می توان نصب کرد؟
اطلاعت مربوط به ولتاژ مناسب بر روی دستگاههای ردیاب ثبت شده است. این اطلاعات شامل حداقل و حداکثر ولتاژ ورودی می باشد. پس هر وسیله ای که بتواند ولتاژی داخل این باز به ردیاب بدهد، می تواند آن را روشن کند. ولتاژ پایینتر از حداقل، موجب روشن نشدن دستگاه و بیشتر از حداکثر آن موجب سوختن ردیاب می شود. حتی موتور سیکلتها و کامیونها نیز با رعایت مطلب گفته شده می توانند از ردیاب استفاده کنند. در حال حاضر بسیاری از خودروهای آتش نشانی و یا کامیونهای حمل سوخت مجهز به ردیاب خودرو هستند.

✅ردیاب خودرو کجای ماشین نصب می شود؟
شما هر کجای وسیله نقلیه می توانید این ردیاب را وصل کنید اما نکته مهم در نصب این دستگاه این است که تا حد ممکن باید دور از دید سارقین باشد. همچنین نباید جایی باشد که با برخورد دست یا پا قطع شود. اگر هم این دستگاه را در نقطه ای قرار دهید که آنتن دهی لازم برای سیمکارت داخل دستگاه محیا نباشد، عملا دستگاه بلا استفاده خواهد شد. حتما بعد از نصب و فیکس کردن دستگاه وضعیت آنتن دهی آن را چک کنید تا درصورت نیاز آن را جابجا کنید.
نصب کنندگان دستگاه ردیاب دارای مهارت و تجربه لازم برای نصب خوردیاب هستند و می دانند در هر نوع اتومبیلی بهترین محل نصب کجاست. توصیه می کنیم که نصب این دستگاه را به شرکتهای ارائه دهنده خدمات نصب دستگاه ردیاب و یا تعمیر کاران و برق کاران اتوموبیل بدهید.

✅نحوه نصب ردیاب خودرو
اگر خودتان قصد نصب ردیاب را دارید ابتدا باید سیمهای آن را بشناسید. سیم مثبت که معمولا به جهت رعایت استانداردها رنگ قرمز دارد را به برق دائم خودرو وصل کنید. جهت اطمینان که سیمی که از خودرو می گیرید مثبت است می توانید از ولت متر استفاده کنید. سیم معروف به گرند یا زمین که معمولا مشکی رنگ است را نیز به بدنه متصل کنید. بعد از این کار باید چراغهای دستگاه روشن شود.
همچنین برای نصب دستگاههای جانبی که در بالا به آنها اشاره کردیم، باید اطلاعات روی دستگاه جانبی را بخوانید تا مطابقت کامل با ولتاژهای اشاره شده بر روی دستگاه را داشته باشند.

✅چگونه می توانم به نقشه و اطلاعات ردیاب خود دست پیدا کنم؟
در هنگام خرید این دستگاه، حتما نام کاربری و رمز عبور را از شرکت فروشنده دریافت کنید. این رمز عبور منحصر بفرد و فقط مخصوص دستگاه یا دستگاههای خریداری شده توسط شماست.
همچنین نحوه دستیابی به پنل کاربری را از این شرکتها بخواهید. بعضی شرکتها نرم افزارهای انحصاری برای محصولات خود ارائه داده اند که باید نحوه دستیابی به این نرم افزارها را به شما آموزش دهند. بعضی دیگر نیز این امکانات را تحت وب در اختیار شما قرار می دهند. بدین صورت که شما از طریق مراجعه به سایت آنها و وارد کردن نام کاربری و رمز عبور در قسمت مشخص شده، می توانید به نقشه و اطلاعات دیگر، دسترسی داشته باشید. فراموش نکنید شرکت ارائه دهنده محصول موظف است تا نحوه استفاده از آن را به شما آموزش دهد.

توصیه من به شما این است که از برندهای معتبر در بازار استفاده نمایید. هزینه ای که بابت استفاده از یک دستگاه استاندارد می دهید ارزشش را دارد. این دستگاهها باید بتوانند در مواقع ضروری مثل سرقت خودروی شما، اطلاعاتی که میخواهید را در اختیار شما بگذارد.

✅آیا می توانم محدودیت هایی را به کمک ردیاب ایجاد کنم؟
شما علاوه بر سرعت وسیله نقلیه می توانید محدودیت های دیگری نیز برای وسیله نقلیه خود تعریف کنید. یکی از این محدودیت های پرکاربرد محدوده جغرافیایی است. شما می توانید با تعریف یک حصار بر روی نقشه، به دستگاه خود دستور دهید تا در صورت عبور وسیله نقلیه از این منطقه، برای شما پیامی ارسال شود. این کاربرد جزو مواردی است که می تواند برای صاحبان کسب و کار بسیار مفید باشد.

✅به غیر از هزینه خرید دستگاه چه هزینه های دیگری باید بپردازم؟
برای استفاده از ردیاب شما باید هزینه ای بابت استفاده از سرور بپردازید که در شرکتهای مختلف این مبلغ متفاوت است. این هزینه در قالب آبونمان استفاده از سرور از شما گرفته خواهد شد که تقریبا بین ۱۰ تا ۱۵ درصد هزینه خرید دستگاه است.
در کنار هزینه آبونمان شما باید سیمکارت داخل دستگاه را شارژ نمایید. این مبلغ بستگی به تنظیماتی دارد که بر روی دستگاه اعمال شده است. اگر بخواهید دستگاه هر یک ساعت اطلاعات را به سرور ارسال کند به مراتب هزینه کمتری برای شما در مقایسه با ارسال ۳۰ ثانیه یک بار خواهد داشت. اما در مجموع این مبلغ بسیار ناچیز است و در حالت ارسال اطلاعات به صورت هر یک ساعت یک بار، شما در کل سال مبلغی حدود ۳۰ تا ۵۰ هزار تومان شارژ لازم دارید.
امید است که این مطلب، اطلاعات لازم را جهت تصمیم گیری در مورد خرید دستگاه ردیاب خودرو را در اختیار شما گذاشته باشد.

 


نظرات کاربران تست درایو درباره ردیاب ماشین:

کاربری به نام علی می گوید:

سلام من سوناتا داشتم یکی از دوستانم بهم پیشنهاد داد رهیاب ماشین ببندم و از دزدگیر استفاده نکنم واسه چند دلیل اول اینکه در رهیاب شما وقتی ماشین استارت و یا جابه جا میشه می تونید مطلع بشید، از راه دور از طریق سیم کارت فرمان بدید و ماشین و خاموش کنید، داخل کابین ماشین شنود کنید، معمولا رهیاب ماشین و جای ثابتی نمی بنند و چون اندازه کوچیکی داره هر جایی می تونید نصب کنید، من کاملا از رهیابم راضی بودم و امکاناتی که داشت تماما کاربردی و جالب بود، چند تا شرکت ایرانی هم هست که کار رهیاب و انجام می دند شنیدم که اونا هم خوبن.


کاربری به نام ایمان می گوید:

من برای ماشین قبلیم ردیاب بسته بودم خیلی راضی بودم واقعا عالی بود تمام امکانات یه ردیاب و داشتم و به نظرم از دزدگیر ماشین کارایش بیشتره، تمامی امکانات و می تونستم از طریق موبایلم کنترل کنم حتمی میشد ماشین و خاموش کرد، صدای داخل ماشین و بشنوی، البته نیاز به اینترنت بود و حتم ه نیاز بود که داخل ردیاب یک سیم کارت قرار داده بشه، در کل از دزدگیر کارایش بیشتره و برای ماشین نیازه و یه خیال راحتی میشه برای مالک خودرو


کاربری به نام عزیزی می گوید:

سلام به رفقا دوستان، من برای ماشینم می خواستم ردیاب نصب کنم اولش فکر می کردم که ردیاب ماشین و نصب کنم اوکی هست دیگه نیازی به نصب دزدگیر نیست، وقتی با نماینده شرکت اسپیرون تماس گرفتم گفت ردیاب ماشین کارش یه چیز دیگه است دزدگیر ماشین کارش یه چیز دیگه، بعد کلی راهنماییم کرد و تصمیم گرفتم هم دریاب نصب کنم هم دزدگیر، اینم بهتون بگم الان یسری ردیاب اومده پرتابل هست و دیگه نیازی به نصب شدن در ماشین و نداره ولی یکسری کارهایی که ردیاب هایی که باید نصب بشن و دیگه انجام نمیده مثلا مثل خاموش کردن ماشین از راه دور، بستن درهای ماشین و…

ردیاب ماشین


کاربری به نام عارف می گوید:

سلام به همه دوستان گرامی، دوستانی که قصد دارند ردیاب تهیه کنند حتما به نوع ردیابی که انتخاب می کنند و مدت زمانی که شارژ نگه میداره دقت کنند، مثلا ردیابی که باتری انها امپراژ کمتری دارند نهایت ۲ الی ۳ روز شارژ نگه میداره در صورتی که مثلا ردیاب با باتری ۱۰۰۰۰ هزار میلی آمپر حداقل ۲۰ الی ۳۰ روز شارژ نگه میداره، مورد بعدی اینکه حتما ردیابی را انتخاب کنید که هم قابلیت آفلاین و هم انلاین را داشته باشد، مثلا اگر افلاین باشد در مواقعی که ردیاب در مکانی باشید که در محدود سرویس دهی اینترنت  نباشد، قابلیت افلااین اینجا خیلی به کار میاد، و با ارسال اس ام اس موقعیت ردیاب برای ادمین از مکان ردیاب با خبر خواهید شد.


کاربری به نام رامین می گوید:

سلام دوستانی که قصد دارند برای ماشینشون ردیاب نصب کنند دقت کنند مثل من ردیاب غیر اورجینال و فیک نصب نکنند که بنده این کارو کردم متاسفانه مثل سگ پشیمون شدم کل برق ماشین و بهم ریخت مجبور شدم باتری نو بخرم برای ماشینم، خود ردیاب به سرورش وصل نمی شد مکان ماشین و اشتباه و با خطا نشون میدم مثلا خطای ۱۰ الی ۲۰ متری تو بازار ردیاب های زیادی هستند یکی از اپشن های خوب ردیاب قطع کردن مسیر سوخت ماشین است که این مورد و دقت کنید داشته باشه و موردی بعد افلاین بودن ردیاب است که این موردم برای مواقعی که اینترنت قطع میشه خیلی به کار میاد در آخر سعی کنید از مارکهای شناخته شده و معتبر استفاده کنید.


کاربری به نام مهدی می گوید:

سلام کسانی که قصد دارند برای ماشین شون ردیاب نصب کنند توجه کنند ردیاب با دزدگیر فرق می کنه و خدایی نکرده اگر ماشین تون سرقت شد ردیاب خیلی به کارتون میاد و موقعیت دقیق ماشین بهتون نشون میده ضمن اینکه می تونید از راه دور ماشین و خاموش کنید و صدای داخل ماشین و بشنوید، دقت کنید اگر قصد دارید ردیاب ماشین نصب کنید جایی انجام بدید که تجربه کافی داشته باشه و کارش تمیز باشه من برای ماشینم ردیاب زیتونیکس نصب کردم و یه آپشنی که داره که کمتر ردیابی داره اینکه می تونید درهای ماشین و هم باز وبسته کنید البته این قابلیت به سیم کشی ماشین و کامپیوتر ماشین هیچ ربطی نداره.


کاربری به نام جواد می گوید:

دوستان عزیز سلام

من خودم چون خیلی درباره ردیاب ماشین تححقیق کردم و دراقع وسواس بخرج دادم و اولش هیچ اطلاعی از نحوه کارکرد ردیاب ماشین نداشتم لازم دونستم اینجا مطالب بگم 

اول اینکه یه وقت فکر نکنید این ردیاب و نصب می کنید و دیگه تمام هیچ دزدی نمی تونه سمت ماشین شما بیاد نه این طور نی، آقایون دزد محترم و بزرگوار در ۳ شماره ردیاب و غیرفعال می کنند، ردیاب ماشین بیشتر به درد افرادی می خوره که میخوان بفهمنن ماشین شو مثلا دادن به فلانی الان کجاست و از کجا رفته اومده مصرف ماشین و هم می تونند در پنل بعضی ردیاب ها مشاهده کنند و یه چی که به کار من یکی دو باری برای کرم ریختن اومد میکروفن ردیاب بود که حسابی یه بنده خدایی رو گذاشتم سر کار و یه چیز دیگه اینکه از مارک  های متفرقه استفاده نکنید و تا جایی که من متوجه شدم خیلی راحت نصب میشه و سیم کشی ماشین بهم نمیخوره اهان راستی خدا روشکر تا الان قطع کن بنزینشم بکارم نیومده امیدوارم مفید گفته باشم در پایان از خانواده خودم و دوستانم که را به را ازم ماشین میخوان تشکر میکنم 😁😁😁

Subscribe
Notify of

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
احمد
آبان ۹, ۱۴۰۰ ۴:۲۰ ب.ظ

باسلام، قیمت این ردیابها، ارزانترین و گرانترینش چنده؟