رانندگی در حالت خستگی و خواب آلودگی (علائم خستگی و خواب آلودگی)

علائم خستگی و خواب آلودگی راننده

رانندگی در حالت خستگی و خواب آلودگی (علائم خستگی و خواب آلودگی)

باسلام خدمت کاربران گرامی وب سایت تست درایو؛

امروز قصد داریم در این پست از وب سایت آزمون آنلاین آیین نامه راهنمایی و رانندگی ایرانیان (تست درایو) یکی از سوالات مهم و پرتکرار آزمون آیین نامه اصلی سال ۱۴۰۲ را به شما معرفی کنیم.

سوال: علائم خستگی و خواب آلودگی در رانندگی کدامند؟

پاسخ:حرکات نوسانی سر و گردن، احساس سنگینی در پلکها،عدم تمرکز روی رانندگی و رویا پردازی در ذهن، عدم توانایی کنترل خودرو بین خطوط، کاهش سرعت واکنش نسبت به شرایط و عدم کنترل آگاهانه بر روی سرعت خودرو

پاسخ سوال در صفحه ۸۸ کتاب آیین نامه راهنمایی و رانندگی پایه سوم ذکر شده است و همچین مطالبی درباره رانندگی در حالت خستگی و خواب آلودگی بیان شده است که در ادامه مطالعه می کنید:

علائم خستگی و خواب آلودگیرانندگی در حالت خستگی و خواب آلودگی
یکی از کارهای خطر آفرین، رانندگی در هنگام خستگی و خواب آلودگی است. تصادفاتی که در اثر خستگی و خواب آلودگی رانندگان به وجود می آیند معمولا به دلیل عدم سرعت واکنش راننده، شدیدتر از دیگر برخوردها می باشد. خطر صدمات جدی برای راننده و سرنشینان در این تصادفات بسیار بالا است. خستگی باعث کاهش سطح هوشیاری و ایجاد خواب آلودگی شده و این امر سرعت واکنش فرد را در برابر خطرات کاهش می دهد.

در صورتی که در حین رانندگی دچار خستگی یا خواب آلودگی شدید در یک منطقه امن توقف کرده و کمی بخوابید. چراکه در صورت خواب آلودگی احتمال دارد شما به مدت ۳ تا ۵ ثانیه هوشیاری خود را از دست داده به خواب بروید. این مدت در سرعتهای بالای ۶۰ کیلومتر بر ساعت بسیار خطرناک بوده و احتمال دارد شما از جاده خارج شده یا با یک خودرو یا عابر پیاده تصادف نمایید.

برخی از علائم خستگی و خواب آلودگی راننده در زیر به اختصار می آید. توجه نمایید در صورتی که در حین رانندگی متوجه هر یک از این حالات شدید به سرعت در یک نقطه امن متوقف شده استراحت نمایید.

  • حرکات نوسانی سر و گردن
  • احساس سنگینی در پلکها
  • عدم تمرکز روی رانندگی و رویا پردازی در ذهن
  •  عدم توانایی کنترل خودرو بین خطوط
  • کاهش سرعت واکنش نسبت به شرایط
  • عدم کنترل آگاهانه بر روی سرعت خودرو

نمونه سوال آیین نامه رانندگی درباره رانندگی در حالت خستگی و خواب آلودگی:

از علائم خستگی و خواب آلودگی در رانندگی کدامند؟

۱- حرکت نوسانی سر و گردن، کاهش سرعت واکنش نسبت به شرایط

۲- عدم کنترل آگانه بر روی سرعت خودرو

۳- کشیدن پی در پی خمیازه

۴- حرکت نوسانی سرو گردن، احساس سنگینی در پلکها، عدم تمرکز روی رانندگی و رویا پردازی در ذهن، عدم توانایی کنترل خودرو بین خطوط و عدم کنترل آگاهانه بر روی سرعت خودرو

پاسخ صحیح: گزینه ۴


نظرات کاربران تست درایو درباره علائم خستگی و خواب آلودگی در رانندگی کدامند؟

کاربری به نام فرها می گوید:

سلام روز همه گی دوستان هنرجو بخیر و شادی دقیقا همین سوال هفته پیش برای من اومده بود علائم خستگی و خواب آلودگی در رانندگی چیست؟ متاسفانه من سوال را چون پاسخ ها خیلی بهم نزدیک بودن اشتباه جواب دادم و کمی عجله کردم وقتی کتاب را نگاه کردم متوجه شدم که اشتباه جواب دادم در واقع جواب میشه: احساس سنگینی در پلکها، حرکت نوسانی سرو گردن، ، عدم توانایی کنترل خودرو بین خطوط و عدم کنترل آگاهانه بر روی سرعت خودرو، عدم تمرکز روی رانندگی و رویا پردازی در ذهن امیدوارم شما اشتباه منو مرتکب نشید، موفق باشید.


کاربری به نام امیر می گوید:

فکر کنم همین سوال بود اگه اشتباه نکنم علائم خستگی و خواب آلودگی را نام ببرید؟ متاسفانه چون کتاب ایین نامه را مطالعه نکرده بودم پاسخ این سوال را اشتباه زدم و وقتی به کتاب مراجعه کردم پاسخ درست را پیدا کردم ۱- احساس سنگینی در پلکها ۲-حرکت نوسانی سرو گردن۳- عدم تمرکز روی رانندگی و رویا پردازی در ذهن۴- عدم توانایی کنترل خودرو بین خطوط و عدم کنترل آگاهانه بر روی سرعت خودرو، فقط یه نکته را به دوستان بگم اینکه سوال را تا انتها کامل بخونید و اصلا عجله نکید متاسفانه خیلی از دوستان سوال را با دقت مطالعه نمی کنند و به نکته های انحرافی سوالات اصلا توجه نمی کنند.

موفق باشید


کاربری به نام علی می گوید:

سلام به همه دوستان گرامی، عزیزان گرامی یکی از علائم خواب آلودگی در هنگام رانندگی رویا پردازی است که برای من هم اتفاق افتاد و خدا رو شکر در جای مناسبی ماشین و پارک کردم و کمی استراحت کردم همیشه مراقب باشید بیشتر خواب آلودگی در هنگام رانندگی در اتوبان ها اتفاق می افتد، در چنین شرایطی حتما در جای مناسب پارک کنید و چند دقیقه ای استراحت کنید، همیشه سعی کنید از رانندگی کردن لذت ببرید تحقیقات ثابت کرده رانندگی با هیجان و اعصبانیت راننده را زودتر خسته می کند. شاد و پیروز باشید.


Subscribe
Notify of

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
محمدحسین میرزایی
آذر ۲۵, ۱۳۹۸ ۸:۴۰ ق.ظ

بله