بهترین زمان تعویض روغن گیربکس؟

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس؟

باسلام خدمت کاربران گرامی تست درایو؛
بهترین زمان تعویض روغن گیربکس؟ آیا این سوال درست است؟ آیا زمان خاصی برای تعویض روغن گیربکس تعیین شده است؟ در صورتی که روغن گیربکس ماشین و تعویض نکنیم چه اتفاقی می افته؟ گیربکس ماشین من اتوماته آیا نیاز به تعویض داره؟ در این پست سعی کردیم به تمامی این سوالات پاسخ بدیم.

زمان تعویض روغن گیربکس

اهمیت تعویض روغن گیربکس در چیست؟

⭐گیربکس روان و بهتر کار خواهد کرد.
⭐طول عمر قطعات گیربکس بیشتر خواهد شد.
⭐روغن گیربکس تازه درجه حرارت گیربکس را کاهش می دهد.

بهترین زمان تعویض روغن گیربکس چه موقع است؟

در واقع فرقی نمی‌کند که گیربکس‌ ماشین شما دستی است یا اتوماتیک؛ در هر دو صورت نیاز به تعویض روغن گیربکس در زمان مشخص دارد.
⭐۱. تعویض روغن در گیربکس دستی
در گیربکس‌های دستی معمولا پس از مدتی که از خودرو استفاده شد، (معمولا مواقعی که ماشین صفر کیلومتر است) روغن گیربکس کثیف می‌شود. در گذشته در هنگام خرید ماشین صفر کیلومتر (گیربکس دستی) اکثر مکانیک ها توصیه می کردند برای آب بندی و طول عمر بیشتر گیربکس بعد از پیماش حدودا بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتر روغن گیربکس تعویض گردد بدلیل اینکه ذرات ریز فلزی موجود در گیربکس نو با تعویض روغن گیربکس خارج شود.
پیشنهاد می شود که هر ۵۰ تا ۱۰۰هزار کیلومتر باید به فکر تعویض روغن باشید. البته این مورد بستگی به کارکرد ماشین تان دارد اگر زیاد از ماشین تان کار می کشید و مدام در رفت و آمد هستید. زمان تعویض روغن گیربکس به هر ۲۵هزار کیلومتر هم خواهد رسید. پیشنهاد می شود در هنگام تعویض روغن موتور روغن گیربکس را تست و از سلامت و اندازه آن اطمینان پیدا کنید.

⭐۲. تعویض روغن در گیربکس اتوماتیک
بنا به گفته کارشناسان خودرو در گیربکس‌های اتومات حرارت بیشتری ایجاد می‌شود. همین حرارت زیاد باعث کم کردن روغن گیربکس می شود. اگر می خواهید طول عمر گیربکس ماشین تان بیشتر شود پیشنهاد می شود تعویض روغن گیربکس را جدی بگیرید و هر ۶۰ هزار کیلومتر تا ۱۰۰ هزار کیلومتر در مواقع عادی یعنی اینکه اگر زیاد از ماشین تان کار می کشید و مدام در رفت آمد هستید (مخصوصا در جاده هایی که شیب تند دارد) بهتر است هر ۵۰ تا ۶۰ هزار کیلومتر روغن گیربکس را تعویض نمایید.

آیا نوع روغن گیربکس در گیربکس اتومات و دستی متفاوت است؟
در جواب باید بگوییم بله، تفاوت دارد و حتما باید به نکته ای که در ادامه می گوییم دقت کنید چراکه دیده شده بسیاری از افراد به اشتباه روغن گیربکس دستی (واسکازین) را به جای روغن اتومات استفاده کرده اند و همین باعث خرابی گیربکس و ضرر مالی بسیار زیاد شده است.

روغن‌های گیربکس خودرو در دو نوع تولید می‌شوند:

⭐روغن هیدرولیک MTF: این نوع روغن هیدرولیک برای استفاده در سیستم گیربکس دستی ساخته شده است که به آن Manual Transmission Fluid گفته می‌شود.
⭐روغن هیدرولیک ATF: این نوع روغن برای استفاده در سیستم گیربکس اتوماتیک ساخته شده است و به آن Automatic Transmission Fluid گفته می‌شود.
معمولا روغن های گیربکس اتوماتیک رقیق تر هستند، اما روغن واسکازین دستی، معمولا غلیظ تر بوده و حاوی ترکیبات متفاوتی می باشد که برای دنده های دستی مناسب تر است. به هیچ عنوان روغن گیربکس دستی را در گیربکس اتومات نریزید و برعکس.

✅عدم تعویض ‌به موقع روغن گیربکس چه مشکلاتی ایجاد می کند؟
تقریبا تمامی کارشناسان خودرو توصیه می کنند روغن گیربکس را به موقع تعویض کنید و از تعویض نکردن به موقع روغن گیربکس ماشین چه دستی و چه اتومات اجتناب نمایید. اما اگر روغن گیربکس را دیر تعویض کنید و یا اصلا تعویض نکید چه اتفاقی می افتد:

⭐سخت عوض‌شدن دنده ها گیربکس دستی (بد جا رفتن دنده ها هنگام عوض کردن دنده)
⭐آسیب‌دیدن چرخ‌دنده‌ها و یاتاقان‌ها
⭐تغییر شدید و دنده به دنده در خودروهای اتومات (گیج شدن گیربکس)
⭐لرزیدن خودرو و بالارفتن دور موتور
⭐سرو صدای زیاد ماشین در حالت خلاص بودن
⭐داغی بیش از حد روغن گیربکس و بوی سوختگی روغن در ماشین

Subscribe
Notify of

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

0 نظرات