۵ دلیل شایع در روغن ریزی موتور ماشین

۵ دلیل شایع در روغن ریزی موتور ماشین

باسلام خدمت کاربران گرامی تست درایو؛
یک روز صبح قصد دارید با ماشین خود برای انجام کارهای روزمره از منزل خارج شوید ناگهان متوجه می شوید مقداری روغن زیر موتور ماشین ریخته شده است، به این حالت روغن ریزی ماشین می گویند قبل از شروع باید بگوییم که معمولا در اکثر مواقع علت ریزش روغن موتور محکم نبون پیچ کارتر موتور می باشد که با محکم کردن آن مشکل در بیشتر مواقع حل می شود اما اگر پیچ کارتر یا همون کارتل خودمون 😁 را محکم کردید و باز روغن ریزی داشت حتما به تعمیرگاه مراجعه کنید و مشکل را هرچه سریعتر حل کنید در ادامه مواردی که باید درباره روغن ریزی بدانید را در این پست قرار داده ایم.

علت روغن ریزی موتورعلت روغن ریزی موتور ماشین چیست ؟

همانطور که می دانید علائم این مشکل این است که برای مثال به پارکینگ می‌روید و مشاهده می‌کنید که زیر خودروی شما روغنی است یا روغن زیادی کف پارکینگ ریخته . آیا این روغن‌ریزی است ؟
بله در این حالت متاسفانه خودروی شما دچار این مشکل شده است .
⭐علت‌های بسیار معدودی وجود دارد که مهمترین عوامل را می‌توان به شرح زیر دسته‌بندی کرد :

  1. خرابی کاسه نمد گیربکس✅
  2. سوراخ شدن کارتل✅
  3. خراب بودن مخزن هیدرولیک فرمان✅
  4. خرابی واشر آب‌بندی کارتل✅
  5. خراب بودن پلوس✅

توجه داشته باشید اگر ماشین شما یکی از مشکلات گفته شده در بالا را داشت و مشکل را حل نکنید در ادامه این مطلب متوجه خواهید شد که روغن ریزی چه بلایی می تواند برسرماشین شما بیاورد:
✅سوختن موتور
✅چسبیدن پیستون‌ها به سیلندر
✅خرابی یاتاقان‌ها و خرابی میل لنگ
✅خرابی سوپاپ‌ها و فنر سوپاپ‌ها

برای پیش گیری از سوراخ نشدن کارتل و همچین آسیب نرسیدن به اجزای موتور ماشین می توانید از سینی مخصوص ماشین خود استفاده کنید اکثر کمپانی های سازنده ماشین این سینی را در زیر موتور قرار می دهند ولی اگر نبود می توانید خریداری کنید و نصب کنید.

انواع روغن ریزی موتور
چک کردن سطح روغن موتور با گیج روغن
در انتها با توجه شرایط و نیز نحوه کارکرد خودرو به طور مرتب سطح روعن موتور خودرو را توسط گیج (گژ) روغن چک نمائید و برخلاف تصور رنگ روغن نشان از کیفیت روغن موتور نیست و یکی از خاصیت‌های روغن موتور تمیز کردن و دوده زدایی می‌باشد و در اصل باید خاصیت روغن بررسی گردد.
نکته اگر دانش و تخصص کافی درباره موتور ماشین ندارید بهتر است موارد گفته شده توسط مکانیک ماشین بازید شود ولی خب در بسیاری از موارد با مشاهده چشمی می توان علت ریزش روغن موتور را شناسایی کرد.

نشت روغن موتوردر بحث نشتی روغن موتور ، شاید کم اهمیت به نظر برسد ولی ویسکوزیته روغن باید مطابق توصیه سازنده خوردو انتخاب شده باشد و نگذارید که صاحب مغازه تعویض روغن، روغن موتور را به شما تحمیل کند زیرا به دلیل محدوده وسیع طول هیدروکربور‌های موجود در روغن، هیدروکربور‌های کوتاه‌تر سبک‌تر و سریعاً تبخیر می‌شوند و میزان روغن‌ موتور به طور سریع و غیر منتظره کاهش می یابد.

علت خارج شدن دود سیاه از اگزوز
فرسودگی زیاد در رینگ ها با سیلندر باعث سوختن روغن به وسیله موتور شده که علامت ان خارج شدن دود سیاه و غلیظ از اگزوز نشان دهنده فرسودگی زیاد در رینگ ها با سیلندر خودرو بوده که باعث سوختن روغن به سیله موتور شده که البته اگر بخواهید رینگ های جدی بر روی موتور نصب شود باید به صورت دقیق مقدار تراش آن مشخص باشد.

علت خارج شدن دود سیاه از اگزوزالبته باید توجه داشت که در صورت خراب شدن راهنمای سوپاپ، آنها را باید تعمیر کرده و سپس حلقه ی لاستیکی که روی ساق سوپاپ است تعویض شود.
و در صورت مشاهده کثیف بودن جدار پیستون و شیارهای رینگ ها که به طور طبیعی کارکرد طبیعی خود را نخواهند داشت باید تعویض آنان را در دستور کار خود قرار داد و در ضمن از روغن خیلی رقیق باید بهره ببرید.
اگر سطح روغن موتور از محدوده مجاز بالاتر رفته باشد باید روغن را تا زیر حد مجاز بالایی تخلیه نمود.
دمای روغن از حد نرمال بالاتر رفته است باید اشکالات مکانیکی را مورد توجه قرار داد.
روغن از طریق آب بند ها‌ی میل سوپاپ و میل لنگ به بیرون نشت می‌کند اشکالات آب بند‌ها باید بر طرف گردد.
رینگ پیستون دچار سائیدگی یا چسبندگی شده اند، رینگ‌ها و پیستون‌ها باید تعمیر یا تعویض شوند.
گاید و ساق سوپاپ‌ها دچار چسبندگی شده اند، در اینصورت قطعات باید تعویض شوند.
آب بندی و سوپاپ‌ها در حالت بسته دچار اشکال است. باید سوپاپ‌ها و نشیمنگاه آن‌ها را مورد برسی و توجه قرار داد.


نظرات کاربران تست درایو درباره علت روغن ریزی موتور ماشین:

کاربری به نام علی می گوید:

سلام وقت بخیر، این مطلب و خوندم و چیزی که برام جالب بود این بود که تقریبا دو سال پیش وقتی ماشین مو بردم تعویض روغنی بابت سرویس کاری و وقتی کار ماشین تموم شد و رفتم خونه فردای اون روز متوجه شدم کلی روغن زیر ماشین ریخته شده البته قبل از روشن کردن ماشین متوجه شدم خوشبختانه و وقتی موضوع رو بررسی کردم متوجه شدم این آقای تعویض روغنی پیچ کارتل ماشین و محکم نبسته و همین باعث شده کلی روغن از موتور خارج بشه جوری که من وقتی با گیج سطح روغن ماشین و بررسی کردم نصف روغن تخلیه شده بود. حتما بعد از تعویض روغن یا خودتون از به مسئول تعویض روغنی بگید که پیچ کارتل و محکم کنه و از نشت نکردن روغن موتور مطمئن بشید و یه نکته امکان داره وقتی روغن سرده نشت نکنه و وقتی موتور ماشین برای یه مدتی کار می کنه و گرم میشه اون موقع میشه پیچ کارتل ماشین و بازدید کرد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
کاربر سایت
خرداد ۵, ۱۴۰۱ ۵:۰۵ ب.ظ

سلام وقت بخیر طول یکسال کارتل ماشینمو که عوض کردم صفر گرفتم وقتی ولی چند بار از طرف قسمت پروانه کاسه نمد روغن میده در صورتی که کارتل صفر هم گرفتم همباز توسط مکانیک ام کاسه نمد چسب بهترین ها رو براش گرفتم ولی متاسفانه امروز متوجه شدم از قسمت تسمه موتور عقب کارتل مقداری روغن میده نظرتون مشگل و ایرادش چی میتونه باشه