جریمه سبقت غیر مجاز در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

جریمه سبقت غیرمجاز چقدره

جریمه سبقت غیر مجاز در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟

باسلام خدمت کاربران گرامی تست درایو؛
❓آیا می دانید جریمه سبقت غیر مجاز چقدر است؟
❓آیا قانون برای تخلف سبقت غیر مجاز نمره منفی در نظر گرفته است؟
❓آیا می دانید کد تخلف سبقت غیر مجاز چند است؟

جریمه سبقت غیر مجاز
✅تخلف سبقت غیر مجاز چیست؟
سبقت غیرمجاز یکی از اقدامات خطر آفرینی است که می‌تواند امنیت جانی و مالی راننده و سایر خودروهای درحال عبور را به خطر بیندازد. برای سبقت گرفتن باید به تابلوها، سرعت سایر خودروها و محل‌های مجاز دقت کرد. عدم توجه به قوانین سبقت، سبب بسیاری از تصادفات در جاده‌های ایران است.
✅سبقت گرفتن در چه شرایطی ممنوع است؟
در برخی از مکان‌ها سبقت ممنوع است و سبقت گرفتن هم می‌تواند خطرناک باشد و هم سبب جریمه شدن راننده شود. در برخی از محل‌ها، سبقت ممنوع با تابلوهای علائم راهنمایی و رانندگی مشخص شده است. اگر خودرویی با سرعت بالا و نزدیک به خودرو دیگر از روبه ‌رو در حال حرکت باشد سبقت گرفتن ممنوع است. همچنین سبقت گرفتن از پنجاه متر مانده به پیچ و پنجاه متر بعد از آن، تقاطع مسیرها و تقاطع راه آهن ممنوع است و درصورتی راننده مجاز به سبقت گرفتن است که با تابلوهای راهنمایی و رانندگی مشخص شده باشد. راننده نمی‌تواند سر پیچ‌ها و سربالایی‌های تند سبقت بگیرد چراکه میدان دید آن پایین است. اگر به هر دلیلی روشنایی کم و عمق دید پایین باشد امکان سبقت گیری وجود ندارد. شما نمی‌توانید از کسی که در حال سبقت گرفتن است سبقت بگیرید. سبقت گرفتن اتوبوس‌ها و کامیون‌ها و یا خودروهای تجاری در معابر شهری ممنوع است. همچنین ۱۰۰ متر مانده به تونل و یا پل تا انتهای آن ممنوع است و اگر راننده‌ای در هرکدام از این موارد اقدام به سبقت گرفتن کند جریمه خواهد شد و یا تصادف رخ خواهد داد.

✅میزان جریمه سبقت غیر مجاز در سال ۱۴۰۲ چقدر است؟
نرخ جریمه سبقت غیرمجاز در راه‌های دو طرفه ۲۰۰ هزار تومان در کلان شهرها و ۱۸۰ هزار تومان در سایر شهرها می باشد، که کد تخلف آن ۲۰۰۳ است.
⭐نرخ جریمه سبقت از سمت راست وسیله نقلیه دیگر در راه‌هایی که در هر طرف رفت و برگشت فقط یک خط عبوری وجود دارد یا با استفاده از شانه راه در کلان شهرها ۷۰ هزار تومان و در سایر شهرها ۶۵ هزار تومان می باشد، که کد تخلف آن ۲۰۴۱ است.
نرخ جریمه سبقت اتوبوس و کامیون در داخل شهر ۴۰ هزار تومان در کلان شهرها و ۳۰ هزار تومان در سایر شهرها می باشد، که کد تخلف آن ۲۰۴۳ است.
⭐نرخ جریمه عدم رعایت فاصله طولی و عرضی کافی قبل، حین و بعد از سبقت ۳۰ هزار تومان در کلان شهرها و ۲۰ هزار تومان در سایر شهرها می باشد، که کد تخلف آن ۲۰۶۶ است.
نرخ جریمه راه ندادن به وسیله نقلیه پشت سر برای سبقت ۳۰ هزار تومان در کلان شهرها و۳۰ هزار تومان در سایر شهرها می باشد، که کد تخلف آن ۲۰۶۷ است.

👮‍♂️نمره منفی سبقت غیر مجاز در راههای دو طرفه برای وسایل نقلیه عمومی و سنگین ۱۰ و برای وسایل نقلیه شخصی ۵ می باشد.


نظرات کاربران تست درایو درباره جریمه سبقت غیرمجاز

کاربری به نام میلاد می گوید:

سلام دوستان راننده فکر نکنید که برای سبقت غیرمجاز فقط جریمه می شوید من چند وقت پیش تو جاده ساوه سبقت غیرمجاز گرفتم یعنی مجبور شدم البته مقصرم بودم چون نباید سبقت می گرفتم که افسر من و گرفت و بهم ایست داد هم نمره منفی گرفتم و هم ماشین و بردن پارکینگ بعد از تسویه و گرفتن عدم خلافی ماشین از پارکینگ آزاد شد ولی با وجود گذشت چند ماه هنوز نمره منفیی که گرفتم پاک نشده خیلی مراقب باشید. به هیچ عنوان سبقت غیرمجاز نگیرید.

Subscribe
Notify of

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

0 نظرات