موتور سیکلت برقی چیست؟

موتورسیکلت برقی

موتور سیکلت برقی چیست؟

باعرض سلام خدمت کاربرانی گرامی تست درایو؛
امروز در این پست از وب سایت تست درایو با شما عزیزان هستیم با معرفی موتور سیکلت برقی و همچنین مزایای استفاده از موتور برقی و معایب موتور برقی

موتور برقیطبق مطالعات انجام شده در شرکت کنترل کیفیت هوای تهران بیش از ۸۰% از آلودگی هوای تهران مربوط به وسایل نقلیه متحرک است. از میان وسایل نقلیه متحرک، موتورسیکلت‌ها سهم بیشتری در آلودگی هوا دارند. تقریبا ۶% سفرهای تهران با موتورسیکلت صورت می پذیرید و بیش از ۲۵% آلودگی هوا و ۴۹% از آلودگی صوتی شهر تهران ناشی از تردد موتورسیکلت‌ها است. بر اساس آمار، فقط در تهران دو نیم میلیون موتورسیکلت در حال تردد هستند. حدود نیمی از آمار موتورسیکلت‌های در حال تردد در شهر تهران، روزانه ۹۰ کیلومتر مسافت طی می‌کنند که با طی این مسافت، هر موتورسیکلت در روز حدود ۲ کیلوگرم آلاینده کربن ‌مونوکسید تولید می‌کند.
مزایای موتور برقی
مزیت‌های موتورسیکلت‌های برقی
از مهمترین مزیت های موتور برقی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
پول بنزین نمی‌دهید! بله واقعا با خرید موتور برقی دیگه پول بنزین نمی دهید، (از شر کارت سوخت خلاص می شید😁) شاید این مورد یکی از بزرگترین عوامل جذابیت موتور‌های برقی باشد. هرچند، خیلی‌ها برای حفظ محیط زیست سراغ خرید موتور برقی می‌روند. چراکه آلودگی این موتور‌ها بسیار ناچیز است، اصلا آلودگی نداره باور کنید. 😁این موتور‌ها با اینکه حداکثر سرعت پایینی دارند، اما گشتاورشان بالاتر از موتور‌های بنزینی است. این یعنی وقتی سربالایی‌های تند بخواهید آغاز به حرکت کنید، موتور‌های برقی عملکرد خیلی بهتری نسبت به بنزینی دارند. یکی دیگر از مزیت‌های موتور برقی صدای بسیار کم آن‌ها است. (یه جواریی بی صداست) از آنجایی که این موتور‌ها اگزوز ندارند، احتمال سوختگی کف کفشتان در اثر برخورد با اگزوز دیگر وجود نخواهد داشت. (خدایش واسه همین یه مورد هم که شده من میرم موتور برقی می خرم، چقدر شلوار سوزوندم من)😁 آن‌ها عموما وزن کمتری دارند و برای همین قدرت مانورشان تا حدودی بیشتر است. باطری موتور‌های برقی را هر کجا که خواستید می‌توانید شارژ کنید و لازم نیست بابت آن زیاد نگران باشید. کافی است شب‌ها باطری را برای شارژ به خانه ببرید و صبح با موتور برقی‌تان به محل کار بروید.

خوب ما چکیده ای از مزیت های موتور برقی را بهتون گفتیم، حالا اگه حال شو دارید به طور کامل در ادامه می گیم که چرا ما اصرار داریم شما موتور برقی بخرید:😁

۱- کاهش آلودگی هوا
هسته پژوهشی سوخت، احتراق و آلایندگی دانشگاه صنعتی شریف در اندازه‌گیری ضرایب انتشار آلاینده‌ها و مصرف سوخت موتورسیکلت‌های شهر تهران ۶۰ نمونه موتورسیکلت بنزینی را مورد آزمون سنجش آلایندگی و مصرف سوخت قرار داد. این آزمون‌ها مطابق استاندارد آلایندگی یورو ۳ انجام شدند. طبق نتایج آزمون، میزان انتشار مونوکسید کربن از موتورسیکلت‌های شهر تهران ۷ برابر حد مجاز استاندارد است. مطابق نتایج به‌دست‌آمده در این پژوهش، موتورسیکلت‌های ۱۲۵سی‌سی کاربراتوری، که بیشترین سهم را در ناوگان شهر تهران به خود اختصاص می‌دهند، دارای بیشترین نرخ انتشار آلایندگی هستند.
به ‌طور متوسط ۳۰درصد از سوخت در موتورسیکلت‌ها به‌صورت ناقص می‌سوزد که این امر زمینه‌ساز تولید مقادیر قابل‌توجه آلاینده‌های مونوکسید کربن، ترکیبات هیدروکربنی نسوخته و دوده از موتورسیکلت‌ها است و عدم کنترل مناسب ترکیب مخلوط سوخت و هوا توسط کاربراتور جزو علل اصلی انتشار مقادیر قابل‌توجه آلایندگی از موتورسیکلت‌ها محسوب می‌شود. بر مبنای هزینه کنترل آلودگی هوا، برآورد هزینه‌های آلودگی هوا ناشی از تردد موتورسیکلت‌ها در ناحیه طرح ترافیک برای سال ۹۲ در حدود ۸ میلیارد دلار است. لذا جایگزینی موتورسیکلت‌های برقی به‌جای بنزینی، نقش مهمی در کاهش آلودگی هوا خواهد داشت.
۲- کاهش آلودگی صوتی
ازجمله مزایای موتورسیکلت‌های برقی این است که آلودگی‌های صوتی را به‌شدت کاهش می‌دهد؛ این در حالی است که در حال حاضر سهم موتورسیکلت‌های بنزینی از آلودگی صوتی ۵۰ درصد است. ناوگان موتورسیکلت موجود در تهران ۸۳ دسی‌بل آلودگی غیرمجاز صوتی در فاصله ۱۰ متری خود ایجاد می‌کند و این در حالی است که میزان حد مجاز آن ۷۷ دسی‌بل است. تنها یک‌میلیون دستگاه موتورسیکلت که حجم موتور آن‌ها ۱۲۵ تا ۱۸۰ سی‌سی است به‌اندازه ۶ هزار دستگاه اتوبوس شهر و ۵/۳میلیون خودرو در حال تردد و البته همه واحدهای صنعتی و خانه‌های مسکونی، آلودگی صوتی ایجاد می‌کنند اما موتورسیکلت‌های برقی صدایی شبیه به جاروبرقی دارند و آلودگی صوتی کمتری ایجاد می‌کنند.
هزینه‌های آلودگی صوتی معمولاً از دو هزینه «آزار صوتی» و «هزینه بهداشتی» تشکیل‌شده است. هزینه آزار صوتی معمولاً بر اساس تمایل پرداخت افراد برای داشتن آرامش بیشتر برآورد می‌شود. آثار بهداشتی آلودگی صوتی شامل تغییر ضربان قلب، افزایش فشارخون، کاهش کیفیت خواب، تغییرات هورمونی و حتی آسیب شنوایی است. هزینه‌های سنگین سلامتی ناشی از آلودگی صوتی در کشورهای توسعه‌یافته اروپایی تا ۰.۵ درصد تولید ناخالص داخلی می‌رسد. آلودگی صوتی همچنین به‌راحتی باعث کاهش اجاره منازل تا ده درصد و کاهش ارزش منازل تا ۴ درصد خواهد شد.
این در حالی است که آلودگی صوتی موتورهای برقی بسیار ناچیز است و حدود ۱۰ دسی‌بل است. البته عده‌ای، نقطه قوت عدم آلودگی صوتی را به‌عنوان نقطه‌ضعف مطرح می‌کنند و به موتورسیکلت‌های برقی لقب «قاتلان خاموش» را می‌دهند. به اعتقاد این دسته، بی‌صدا بودن موتورسیکلت‌های برقی باعث می‌شود عابران پیاده بدون احساس خطر به راه خود ادامه دهند و از وسیله نقلیه‌ای که به آن‌ها نزدیک می‌شود مطلع نشوند؛ به همین دلیل بعضی از این موتورسیکلت‌ها به صدای مصنوعی مجهز شده‌اند تا راننده خودروهای دیگر و عابران نزدیک شدن خطر را با شنیدن صدای آن حس کنند.
۳- بازدهی بالای موتورهای برقی و زیرساختهای ارزان‌تر
موتور الکتریکی، بخش مرکزی موتورسیکلت برقی است. موتورهای الکتریکی جزو پربازده‌ترین ابزار مکانیکی هستند که تا به امروز شناخته‌شده است. انرژی با راندمانی در حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد توسط این موتور به چرخ‌ها منتقل می‌شود درصورتی‌که برای موتورهای بنزینی این مقدار در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد است. همچنین نسبت به خودروهای الکتریکی احتیاج به زیرساخت‌های شارژ ارزان‌تری دارند و به‌طور مثال می‌توانند به‌راحتی با پریزهای متداول الکتریکی هم شارژ شوند.
۴- بازگشت سرمایه‌گذاری از دید منافع اجتماعی
بازگشت سرمایه‌گذاری از دید منافع اجتماعی در موتورسیکلت‌های برقی در بدترین حالت کمتر از سه سال خواهد بود. دلیل این امر فراوان بودن منافع ناشی از حذف آلودگی هوا، آلودگی صوتی و تصادفات براثر جایگزینی موتورسیکلت بنزینی با موتورسیکلت برقی است.
۵- ایمنی بیشتر موتورسیکلت‌های برقی
عده‌ای سرعت پایین موتورسیکلت‌های برقی را به‌عنوان فرصت در نظر می‌گیرند و بر ایمن‌تر شدن سفرهای شهری با استفاده از موتورسیکلت‌های برقی تأکید می‌کنند. با توجه به اینکه تصادفات حین موتورسواری یکی از شایع‌ترین علل مرگ در سوانح رانندگی است؛ به‌طوری‌که بیش از ۲۰ درصد متوفیان تصادفات در ایران را موتورسواران تشکیل می‌دهند و بالای ۴۰ درصد از کشته‌ها در اثر تصادفات درون‌شهری متعلق به موتورسواران است اما با استفاده از موتورسیکلت‌های برقی به دلیل شتاب و سرعت کمتری که دارند تعداد تصادفات مرگبار نیز کاهش می‌یابد.

در ادامه خلاصه ای از دلایل خرید موتور برقی را برای شما عزیزان شرح میدهیم
✅۱: امکان استفاده موتورسیکلت برقی برای تمام اقشار جامعه وجود دارد .
✅۲: در موتورسیکلتهای برقی دارای سرعت ۳۵ کیلومتر در ساعت که دارای پدال نیز می باشند نیاز به اخذ گواهینامه نیست بنابراین نوجوانان و بانوان و افرادی که بنا به هر دلیلی نمی توانند گواهینامه بگیرند، میتوانند از این محصول استفاده کنند.
✅۳: موتورسیکلت برقی طراحی شده برای نوجوانان دبیرستانی با سرعت کنترل شده و کاملا ایمن بوده و در اختیار متقاضیان این شرکت قرار دارد وبهترین جایگزین برای سرویسهای مدارس می تواند باشد.
✅۴: موتورسیکلت برقی مخصوص بانوان با رعایت شئونات اسلامی با صندلی مبله و سبد خرید طراحی شده که در اختیار بانوان میهن عزیزمان قرار دارد.
✅۵: بعلت نداشتن الودگی هوا وبی صدا بودن موتورسیکلت برقی از همه انواع این محصولات (دوچرخه و سه چرخه برقی) در سالنهای بزرگ خط تولید کارخانجات و سوله های طولانی که نمی توان زیاد پیاده طول سالنها را طی کرد و دارای محیط سرپوشیده وبسته هستند به راحتی میتوان استفاده کرد و روزانه چندین مرتبه و با سرعت بالا بدون خستگی به خط تولید سر کشی کرد.
✅۶: در هر مکانی که شما به برق شهری دسترسی دارید میتوانید موتورسیکلت ودوچرخه برقی را شارژکنید در بعضی مدلها جعبه باطری قابل انتقال بوده و در منزل و محل کار میتوانید آنرا شارژ کنید.
✅۷: در مناطقی که دارای شیب می باشد و دوچرخه سواران از رکاب زدن خسته می شوند دوچرخه و موتورسیکلت برقی بهترین جایگزین می باشد.
✅۸: استفاده از دوچرخه برقی و موتورسیکلت برقی با توان پایین نیازی به داشتن گواهینامه نیست و این بدین معنی است که شما از هزینه های خلافی و جریمه و عوارض سالیانه و کفی های موتور بر راهنمایی و رانندگی در امان هستید.
✅۹: موتورسیکلت برقی بعلت نداشتن انجین ، گیربکس ، کاربراتور، زنجیر چرخ و باک بنزین و بسیاری از لوازم دیگرکه در موتورسیکلت بنزینی رایج است دارای هزینه نگهداری بسیار اندکی میباشد و شما کمتر با تعمیر کاران سروکار خواهید داشت.
✅۱۰: بعلت طراحی به روز ابعاد لاستیک (در سایزهای کوچکتر نسبت به موتور بنزینی) احتمال سر خوردن در سطوح لغزنده بسیار کاهش پیدا کرده است.
✅۱۱: بعلت مشترک بودن قطعات بدنه موتورسیکلت برقی با بنزینی تامین قطعات آن بسیار آسان می باشد.
✅۱۲: هزینه برق مصرفی در برابر بنزین بسیار ارزان ترمی باشد و همچین الایندگی محیط زیست موتورسیکلت برقی در برابر بنزینی حدودا صفر می باشد.
✅۱۳: موتورسیکلت سه چرخ برقی دارای دنده عقب بوده که برای افراد با محدودیت حرکتی و سالمندان بسیار مفید بوده که میتواند تحول وتحرک بزرگی در سبک زندگی آنان داشته باشد.
✅۱۴: بعلت بی نیازی از هندل و استارت شروع حرکت در موتورسیکلت و دوچرخه برقی بسیار راحت وآسان است.
✅۱۵: بعلت سبک بودن موتورسیکلت برقی کنترل ، جابجایی و سیستم تعلیق آن بسیار کارآمد می باشد.
✅۱۶: هاب موتور برقی که درواقع قوای محرکه آن می باشد به ندرت خراب شده و حداقل تا ۵ سال بدون هیج ایرادی کار می کند و تنها قطعه مصرفی آن باطری با طول عمر۴سال می باشد که تعویض کردن آن بسیارراحت می باشد.
✅۱۷: برای رستوران ها ، پیکهای موتوری ، ادارات پست و مشاغلی که نیاز به حمل اشیاء یا بار دارند انواع موتورسیکلت برقی مناسب با قدرت بالا و صندوق مخصوص حمل بار وجود دارد.
✅۱۸: موسسات و بنگاههای اقتصادی دوست دار محیط زیست می توانند از این محصولات بعنوان نماد والگوی صنعت سبز استفاده کنند.
آیا این دلایل به قدری قانع کننده هست که منجر به استفاده شما از موتورهای برقی شود؟

معایب خرید موتور سیکلت برقی (در کل موتور برقی معایب نداره اینا رو هم همین جوری میگم یه چی گفته باشیم 😁)
قیمت بالایی نسبت به رقبای بنزینی دارند. طوری که برای یک موتور برقی خوب باید دست کم رقمی حدود هشت تا ۱۰ میلیون تومان هزینه کنید. حداکثر سرعتشان نسبت به همتایاین بنزینی خیلی پایین‌تر است. موتورسیکلت‌های بنزینی با چنین قیمت‌هایی دست کم ۱۰۰ کیلومتر سرعت دارند. در طول زمان باطری موتور‌های برقی کارایی خود را از دست می‌دهند و نمی‌توان برای بیشتر از چند سال روی آن‌ها حساب باز کرد. این مورد باعث می‌شود هر چند وقت یک بار باطری موتور را عوض کنید که قیمت خیلی بالاتری نسبت به باطری ماشین دارد. طوری که قیمت باطری این موتورها تقریبا به نصف هزینه یک موتور برقی می‌رسد. باطری موتور برقی حساسیت بیشتری دارند و اگر به درستی از آن مراقبت نکنید، عمرشان خیلی کوتاه‌تر خواهد شد. برای مثال نباید بگذارید باطری موتور برقی کاملا خالی شود. همچنین شارژ بیش از حد آن باعث آسیب رسیدن به باطری خواهد شد. حداکثر مسافت قابل پیمایش توسط موتور‌های برقی نهایتا ۸۰ کیلومتر است. با توجه به اینکه مدت زمان شارژ آن‌ها به حدود شش ساعت می‌رسد، نمی‌توان روی توقف‌گاه‌های بین جاده‌ای برای شارژ کردن باطری حساب باز کرد. این یعنی باید به کلی بیخیال استفاده از موتور برقی در خارج از شهر شوید.


نظرات کاربران تست درایو درباره موتور برقی:

✅کاربری به نام مهدی می گوید:

سلام به همه دوستان موتور سوار، من یه مدتی میشه موتور برقی تهیه کردم البته قبلش کلی تحقیق کردم و متوجه شدم بیشتر موتور برقی های موجود در بازار ایران برای شرکت کویر هست، و این جوری که تحقیق کردم متوجه شدم زیاد مناسب نیست و مشکلاتی داره این موتوری که گفتم خودم به طور اتفاقی یک موتور برقی هوندا خریداری کردم که صفر کیلومتر نبود و حدودا ۷۰۰ کیلومتر کار کرده بود باوجود اینکه باطری های این موتور تعویض شده ولی خدا رو شکر کاملا از موتورم راضی هستم موتور بنده ۱۲۰۰ وات هست و موتورهای موجود در بازار ایران از ۱۰۰۰ وات هست تا ۳۰۰۰ وات مهمترین مورد درباره موتور برقی باطری آن هست که بهترین نوع باطری ژل هست البته با تحقیقی که بنده انجام دادم فعلا در بازار ایران خیلی نایاب و اصلا نیست، باطری دومی که میشه تهیه کردم باطری سیلد اسید هست توجه داشته باشید که به هیچ عنوان باطری یو پی اسی برای این موتور تهیه نکنید که راندمان موتور رو پایین میاره و یه جورایی احتمالا به موتور اسیب بزنه.


کاربری به نام علی می گوید:

سلام وقت بخیر این موضوعیی که میخوام بگم به درد کسانی است که موتور برقی دارند و یا می خوان تهیه کنند، اونم اینکه مهمترین مورد در موتور برقی باتری اون هست که اکثرا دست کم ۵ تا باتری ۱۲ ولت دارند و تقریبا نزدیک ۵۰ تا ۷۰ کیلو وزن کل باتری ها هست و مورد بعدی اینکه اکثر این باتری ها اسیدی هست و متاسفانه امروز که این مطلب و براتون نوشتم باتری فابریک این دسته موتورها خیلی کم هست و خیلی از افرادی که خدمات موتور برقی رو ارائه میدن یا به اشتباه یا عمدی باتری یو پی اس رو برای این موتور پیشنهاد میدن که اصلا توصیه نمیشه باتری یو پی اس همون طور که از اسمش پیداست برای دستگاه های یو پی اس بیشتر کارایی داره نه برای موتور شاید وقتی چند روز اول این باتری ها را در موتور تون استفاده کنید راضی باشید ولی به ماه نکشیده اولین اتفاقی که می افته خالی کردن شارژ سریع باتری هاست و کم شدن توان موتور تون است.

مورد بعدی عزیزانی که نیاز به باتری موتوربرقی دارند به تازگی یک شرکت چینی از باتری های ماشین های برقی و موناژ کردن این باتری ها در این موتورها استفاده کرده و گویا نتیجه مطلوبی هم گرفته ولی بهتون پیشنهاد میدم حتما قبل خرید هر گونه باتریی برای موتورتون حسابی تحقیق کنید.

چند نکته دیگه، اول اینکه قیمت باتری فابریک موتور برقی اگر حساب کنیم که ۵ تا باتری بخواد در تاریخ ۲۱ مهر ۹۹ میشه بین ۵ الی ۶ میلیون تومن، مورد بعدی باتری های جدیدی که گفتم و تصویر شو براتون همین جا قرار میدن در تاریخ ۲۱ مهر ۹۹ بین ۶ الی ۷ میلیون تومان است، که وزن این باتری ها تقریبا ۲۰ کیلوگرم می باشد.

باتری موتور برقی

Subscribe
Notify of

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

3 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
کاربر سایت
شهریور ۲۹, ۱۴۰۰ ۹:۱۲ ق.ظ

باخسته نباشیدایامی شود باخدمون باطری یدک همراه موتورببریم؟ایاموتوربرقی هست که بتواندبیشترازسیصدکیلومتررابایک بارشارزطی کندتابخریم

راهنما
  کاربر سایت
شهریور ۲۹, ۱۴۰۰ ۹:۱۳ ق.ظ

سلام وقت بخیر، بنده خودم موتور برقی دارم و تا جایی که اطلاع دارم از موتور برقی بیشتر برای مسافت کوتاه باید استفاده کنید و کلا دو نوع باتری میشه در موتور برقی استفاده کرد باتری اسیدی و باتری لیتیومی که اگر قصد خرید موتوربرقی دارید باید دقت کنید که موتور مدنظرتون از چه نوع باتریی استفاده شده که خیلی بهتر هست از باتری لیتیومی استفاده شده باشه که البته گرون تر هم هست ولی خوب اکثر موتور برقی هایی که باتری اسیدی دارند و میشه باتری شونو تعویض کرد و از باتری لیتیومی استفاده کرد باتری های اسیدی خیلی سنگین هستند و امکان حمل باتری یدکی برای استفاده به این راحتی ها امکان پذیر نیست در واقع ۵ باتری اسیدی چیزی در حدود ۷۰ کیلو وزن دارد ولی باتری لیتیومی بسیار سبک است امیدوارم تونسته باشم کمک تون کرده باشم.

احمد
  راهنما
اردیبهشت ۱۵, ۱۴۰۲ ۶:۰۷ ق.ظ

سلام ، من برای ساخت یه دستگاه متحرک احتیاج به اطلاعاتی در مورد باطری های لیتیومی موتور برقی دارم ، مثل ابعاد ، آمپر ، وزن ، مدت زمان شارژ ، مدت زمان کار ، مقدار پیمایش با توجه به وزن موتور و راکب ، تعداد دفعات شارژ و طول عمر …. با تشکر