آشنایی با گواهینامه پایه ۳

گواهینامه پایه سوم

آشنایی با گواهینامه پایه ۳

گواهینامه پایه سوم برای متقاضیان دریافت گواهینامه در مرتبه‌ی اول با اعتبار یکساله صادر می‌شود. در مدت سال اول، دارنده گواهینامه موظف است برخی محدودیت‌ها و شرایط ویژه را رعایت کند. در صورت رعایت قوانین و مقررات آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی و عدم ارتکاب تخلف، گواهینامه یک ساله‌ی وی تبدیل به گواهینامه با اعتبار ده ساله‌ی پایه ۲ خواهد شد.گواهینامه پایه سوم
پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا به منظور رفاه متقاضیان دریافت گواهینامه و تشویق آنها به رعایت قوانین و مقررات عبور و مرور و کاهش تخلفات و تصادفات احتمالی، گواهینامه رانندگی پایه سه را در اولین مرحله با دو اعتبار یک ساله و مشروط صادر می‌کند. در صورت به پایان رسیدن تاریخ گواهینامه از زمان صدور اولیه و چنانچه در این مدت مقررات را به طور کامل رعایت کرده باشید، اعتبار گواهینامه بدون مراجعه به راهنمایی و رانندگی ۱۰ سال دیگر تمدید خواهد شد. در حقیقت گواهینامه ۱۰ سال دیگر از تاریخ اعتبار قبلی معتبر است. درصورت ارتکاب تخلفات حادثه ساز، گواهینامه فرد توسط ماموران راهنمایی و رانندگی اخذ و تبدیل به گواهینامه موقت یکساله به واحدهای صدور گواهینامه مامورین راهور ناجا ارسال خواهد شد.

گواهینامه رانندگی شامل ۳ گروه خودروهای سبک، نیمه سنگین و سنگین است. برای خودروهای سبک گواهینامه رانندگی پایه ۳ صادر می‌شود. بدین منظور متقاضی دریافت گواهینامه باید ۱۸ سال تمام داشته باشد و می‌تواند خودرو با ظرفیت حداکثر ۵٫۳ تن و ۹ نفر را جابجا کند. به منظور اخذ گواهینامه برای خودروهای نیمه سنگین، گواهینامه پایه دو و ۲۳ سال تمام نیاز است. در گواهینامه پایه ۲ مجاز به رانندگی خودروهایی با حداکثر ۶ تن بار و جابجایی ۲۶ نفر هستید. به منظور دریافت گواهینامه پایه ۲، از تاریخ صدور گواهینامه پایه ۳ باید ۲ سال گذشته باشد. به منظور دریافت گواهینامه پایه ۱ حداقل ۲۵ سال تمام نیاز است و باید ۲ سال از تاریخ صدور گواهینامه پایه ۲ گذشته باشد.

✅محدودیت‌های موجود برای دارندگان گواهینامه پایه سوم به شرح زیر است:

در یک سال اول، مجوز تردد در خیابان ها و معابر برونشهری ندارید و در صورت تردد، تخلف محسوب می شود. همچنین رانندگی تنها در ساعات غیر شب برای این افراد مجاز است.
گواهینامه برای افرادی که تا ۶۵ سال سن دارند با اعتبار ۱۰ ساله، افرادی که بین ۶۵ تا ۷۰سال دارند با اعتبار ۵ ساله و افرادی که بیش از ۷۰ سال دارند با اعتبار ۲ ساله صادر می‌شود. در مورد آخر دقت داشته باشید در سال اول دریافت گواهینامه و رانندگی، یک فرد دارای گواهینامه باید در کنار آنان حضور داشته باشد.
به طور کلی هدف از اعمال قوانین و مقررات به این شکل، برای کاهش تصادفات و میزان تلفات جاده‌ای است که بسیاری از تصادفات و حوادث بر اثر بی‌تجربگی رانندگان اتفاق می‌افتد و سالیانه منجر به فوت و مجروح شدن تعداد زیادی از هموطنان در جاده‌های سراسر کشور می‌شود.

تخلفات گواهینامه پایه 3

⭐تخلفات مهمی که بر اعتبار گواهینامه پایه ۳ تاثیر می‌گذارند:

۱- تجاوز از سرعت مجاز
۲- سبقت غیرمجاز
۳- چنانچه تصادفی منجر به فوت شود و مقصر شناخته شوید.
۴- چنانچه تصادفی منجر به جراحت شود و مقصر شناخته شوید.
رانندگانی که در سال جاری برای نخستین بار موفق به دریافت گواهینامه پایه سوم شده‌اند، در جاده‌ها و معابر برون شهری مجوز تردد ندارند. این محدودیت شامل تمام جاده‌ها، معابر و اتوبان‌هایی است که شهری را به شهر دیگر متصل می‌کنند. مانند تهران به کرج، کرج به قزوین و تهران به دماوند. بدین معنی که در رانندگی به مدت یکسال، اجازه‌ی خروج از شهر را ندارید. البته توجه شود که رانندگی در اتوبان‌های داخل شهری مانند اتوبان همت بلامانع است اما در ساعات غیر شب(قبل از ساعت ۲۴ تا ۵ بامداد).
چنانچه رانندگان در ارتکاب تخلفات حادثه ساز یا تصادفات مقصر شناخته شوند، گواهینامه‌ی آنها باطل می‌شود و برای دریافت دوباره آن، باید مجدداً در آزمون‌ های آیین نامه رانندگی شرکت کنند.

مدت اعتبار گواهینامه رانندگی ۱۰ سال است. پس از پایان اعتبار در صورت احراز سلامت جسمانی و روانی، اعتبار گواهینامه ۱۰ سال تمدید می‌شود. این شرایط برای افراد بالای ۷۰ سال متفاوت است. این افراد هر ۵ سال یکبار در صورتی که خواهان تمدید و ادامه رانندگی باشند، با مراجعه به راهنمایی و رانندگی و سپس احراز سلامت جسمانی و روانی، گواهینامه‌ی خود را به مدت ۵ سال دیگر تمدید می‌کنند.
دارندگان گواهینامه رانندگی موتور سیکلت نیز در مرحله‌ی اول ملزم به رعایت شرایط و محدودیت‌های ویژه‌ای هستند. در صورت رعایت این شرایط، گواهینامه آنها به مدت ۱۰ سال تمدید می‌شود.
دارندگان گواهینامه چنانچه قصد دریافت گواهینامه‌های دیگر راهنمایی و رانندگی دارند، موظفند به طور مجزا در آزمون‌های مربوط به آنها شرکت کنند.
رانندگان و دارندگان انواع گواهینامه دقت داشته باشند در صورت مفقود شدن گواهینامه، می‌توانند درخواست گواهینامه‌ی المثنی صادر کنند. این درخواست پس از احراز و سپری شدن حداکثر دو ماه از زمان اعلام، صادر و به متقاضی تحویل می‌گردد.
صدور گواهینامه برای افرادی که گواهینامه آنان توسط مامورین راهنمایی و رانندگی توقیف شده، امکانپذیر نیست و در صورت صادر شدن، از درجه اعتبار ساقط می‌شود.
دارنده گواهینامه چنانچه یکی از شرایط پزشکی موضوع ماده ۶ آیین نامه را احراز نکند، موظف است ظرف یک ماه به راهنمایی و رانندگی مراجعه کند. پس از مراجعه، راهنمایی و رانندگی به منظور انجام معاینات و آزمایش‌های پزشکی مورد نیاز، به مراکز مجاز معرفی می‌کند تا پس از محرز شدن موضوع و شرایط گزارش شده، صلاحیت رانندگی از وی گرفته شود.
چنانچه نقص عضوی از سوی مامورین راهنمایی و رانندگی گزارش شود که در گواهینامه قید نشده باشد، گواهینامه شخص تا زمان بررسی‌های مجدد پزشکی و اعلام صدور مجدد گواهینامه باطل می‌گردد و تا اطلاع بعدی حق رانندگی نخواهد داشت.
توجه داشته باشید گذراندن دوره‌های آموزش تئوری و عملی برای دریافت گواهینامه در تمام پایه‌ها الزامی است.

دو نکته مهم:
۱- چنانچه متقاضی تعویض و دریافت المثنی هستید، با مراجعه به یکی از دفاتر پلیس۱۰+ در سراسر کشور و انجام مراحل تعیین شده یک ماه پیش از اتمام اعتبار گواهینامه، درخواست خود را ثبت کنید.
۲- چنانچه متقاضی دریافت گواهینامه برای بار نخست هستید، با مراجعه به یکی از آموزشگاه‌های مجاز در سراسر کشور و شرکت در کلاس‌های آموزشی، مجاز به دریافت گواهینامه خواهید شد.

هزینه گواهینامه پایه 3

هزینه دریافت گواهینامه رانندگی پایه سوم:

لطفا توجه داشته باشید امکان دارد در سالهای آتی این نرخ تغییر پیدا کند لطفا برای اطلاع از نرخ دقیق تر از یکی از آموزشگاه های رانندگی شهر خودتان اطلاع کسب نمائید.
بر اساس نرخ جدید خدمات آموزشگاه‌ های راهنمایی و رانندگی، شهریه ۱۶ ساعت آموزش‌ تئوری … هزار و… تومان و شهریه ۲۴ ساعت آموزش‌ عملی…. هزار تومان می‌شود که جمعا هنرجو باید …. هزار و….. تومان بابت گذراندن این دوره بپردازد.
نرخ هر آزمون مجدد تئوری مقدماتی بابت هر هنرجوی مردودی (کلیه گواهینامه ها) : ….. تومان
نرخ هر آزمون مجدد تئوری نهایی بابت هر هنرجوی مردودی (کلیه گواهینامه ها) : ……. تومان
نرخ هر آزمون عملی مجدد نهایی بابت گواهینامه های پایه دوم و سوم : …… تومان

⭐مدارک لازم جهت ثبت نام کلاسهای آموزش رانندگی :
✅۱- حداقل سن ۱۸ سال تمام
✅۲- اصل شناسنامه عکس دار به همراه یکبرگ تصویر صفحه اول و در صورت داشتن توضیحات یکبرگ تصویر صفحه توضیحات.
✅۳- اصل کارت ملی یا تائیدیه صادره از ادارات ثبت احوال مربوط به شماره ملی متقاضی به همراه یکبرگ تصویر آن.
✅۴- ارائه مدارک دال بر روشن بودن وضعیت نظام وظیفه برای متقاضیان ذکور ایرانی ( شامل یکی از موارد : برگه آماده به خدمت معتبر فاقد مهر غیبت- کارت پایان خدمت- کارت معافیت از خدمت- گواهی اشتغال به تحصیل- گواهی اشتغال به خدمت )
توضیح : چنانچه هنرآموز متقاضی ثبت نام در محل اقامت خود باشد می بایست گواهی اشتغال بخدمت و یا گواهی تحصیلی به تائید راهور محل تحصیل و یا خدمت وظیفه رسیده باشد.
✅۵- اصل معرفی نامه صادره از اداره کل تشریفات وزارت امور خارجه در مورد دیپلمات ها و اصل معرفی نامه صادره از اداره کل اتباع خارجه ناجا یا معاونت اطلاعات فا استان در خصوص سایر اتباع خارجی

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

58 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
ارسلان
بهمن ۱۸, ۱۴۰۱ ۱۲:۳۰ ب.ظ

سلام من تازه گواهینامه گرفتن میتوانم از شهر تقریبا ۷۰کیلومتر بیرون برم

کاربر سایت
دی ۲۶, ۱۴۰۱ ۷:۰۶ ب.ظ

سلام سن من ۶۳ ساله برای تمدید گواهینامه پایه یکم و موتورسیکلت از اهواز اقدام و بنده را به کمسیون پزشکی ارجاع دادن در معاینات مشکلی پیدا نشد حالا در سیستم گواهینامه من به پایه ۳ بمدت ۴سال تمدید شده،سوالم اینه که چرا گواهینامه پایه یک شده پایه سه؟؟؟ با سپاس

احمد
دی ۸, ۱۴۰۱ ۱۲:۰۶ ب.ظ

سلام. من ۱۵ سال پیش گرفتم ب۱ اون موقع میگفتن تمدید شه پایه ۲ میشه. اصلن چیزی به نام پایه ۳ نبود. چرا پایه ۳ دادن اخه. قبلا هرکی ماشین قبول میشد تا ۲۶ نفر هم می تونست سوار شه. میشه جواب بدبن

علی
دی ۱, ۱۴۰۱ ۱۰:۲۹ ق.ظ

سلام خواهشا اگه میشه جواب بدین،من سال ۸۵پایه دوم ب۱ گرفتم پنج سال وبعدش هم۱۰سال تمدیدکردم بعدش نیازی نداشتم بهش نزدیک به ۶یا۷ سال تمدیدنکردم،حالااقدام کردم جریمهاش روهم پرداخت کردم.ولی برام پایه سوم باده سال اعتباراومده، حالا نمیدونم جریمه شدم پایه سوم شدم یا کلا هرکس پایه دوم ب۱ تعویض کنه براش پایه سوم ۱۰سال اعتبارمیاد

احمد
آذر ۳۰, ۱۴۰۱ ۵:۵۰ ب.ظ

سلام ببخشید میخوام گواهینامه پایه سوم بگیرم .اون آزمایشی که میگن میگیرند چه نوع آزمایش هست؟ازمایش اعتیاد؟یا آزمایش گروه خونی؟؟لطفا جواب بدین

علیرضا
مهر ۱۶, ۱۴۰۱ ۱۱:۳۷ ق.ظ

من متولد ۸۳ هستم گواهینامه به من تعلق میگیره؟

هادی
  علیرضا
آذر ۲۱, ۱۴۰۱ ۹:۳۸ ب.ظ

برادر طوری میگی انگاری کارت ملیه حساب کن ببین هیجده ساله شده برو.

Mohamd Reza
شهریور ۲۰, ۱۴۰۱ ۱۰:۵۶ ق.ظ

اگر تتو داشته باشی و چند تا جراحت چاقو رو سر و بدن باشه برای ثبت نام گواهینامه مشکلی پیش میاد؟؟

رهگذر
  Mohamd Reza
بهمن ۱۳, ۱۴۰۱ ۸:۳۱ ق.ظ

باید همونطور که به یکی مثه تتلو هم گفته بودن بری گریم کنی بعد اقدام کنی!!!

علی
خرداد ۳, ۱۴۰۱ ۱۰:۱۰ ب.ظ

سلام بزرگواران
بنده معلولیت بینایی دارم .
۱۷ ساله
معلولیت متوسط .
برای گواهینامه باید چطور اقدام کنم؟؟؟
اصلا بهم تعلق میگیره؟؟؟

Mohamd Reza
  علی
شهریور ۲۰, ۱۴۰۱ ۱۱:۰۱ ق.ظ

باید بری معاینه پزشکی تا مشخص بشه

رسول
اسفند ۱۹, ۱۴۰۰ ۹:۰۸ ق.ظ

سلام وقتتون بخیر گواهینامه پایه سوم از چه تاریخی شروع شد

کاربر سایت
آذر ۳۰, ۱۴۰۰ ۶:۰۷ ق.ظ

سلام وقتتون بخیر. گواهینامه پایه ۳ بعد از یکسال اگر مرتکب خلاف نشده باشیم خود به خود تبدیل به پایه ۲ میشه؟؟

م.ح
مرداد ۱۱, ۱۴۰۰ ۸:۱۹ ق.ظ

سلام،برای رانندگی مینی ایسوزو چه گواهینامه ای مورد نیاز است؟

ص
تیر ۲۲, ۱۴۰۰ ۳:۳۱ ق.ظ

من دو روز پیش آزمون شهری قبول شدم ،پرونده ام رو در آموزشگاه تکمیل کردم ولی هیچ قبض یا رسیدی به من نداد .مشکلی پیش می آید؟؟ معمولا صدور گواهی نامه چقدر طول می کشد؟

مژگان
تیر ۱۳, ۱۴۰۰ ۱۰:۰۳ ق.ظ

سلام من سال ۸۵ گواهینامه گرفتم بعد از یک سال ۵ ساله و بعد ۱۰ساله تمدید شده ولی گواهينامه ی من هنوز پایه ۳ هست چرا؟

هادی
  مژگان
مهر ۱۳, ۱۴۰۱ ۶:۳۸ ب.ظ

پس انتظار داشتی چی بشه یک برات بدن خوبه والله.

ناشناس
تیر ۹, ۱۴۰۰ ۵:۲۱ ب.ظ

سلام من جای خودزنی رو دستم دارم واسه ثبت نام مشکلی پیش نمیاد که؟

💛
خرداد ۲۳, ۱۴۰۰ ۲:۰۰ ب.ظ

سلام من متولد ۸۲ هستم ۲۴ /۱۲ میتونم پایه سوم را بگیرم ؟

پویاطالبی
  💛
فروردین ۱۷, ۱۴۰۱ ۱۰:۱۸ ق.ظ

من خودمم هم ۸۲ هستم گرفتم

مجتبی
فروردین ۲۹, ۱۴۰۰ ۱۱:۳۹ ق.ظ

سلام من گواهینامه ام رو ۸۹,گرفتم پایه سه بود سال ۹۵تمدید کردم دوباره پایه سه دادن بهم چرا پایه دو نشد ؟

مسیح
فروردین ۲۷, ۱۴۰۰ ۱:۰۵ ق.ظ

ازکجا بدونیم تخلف کردیم توی یکسال یا نه؟؟

ایمان
دی ۸, ۱۳۹۹ ۹:۵۴ ب.ظ

سلام من متولد ۷۷ هستم و پایه سه رو سال ۹۶ گرفتم کی میتونم برای گواهینامه پایه دو اقدام کنم؟

مسیح
  ایمان
فروردین ۲۷, ۱۴۰۰ ۱:۰۶ ق.ظ

پایه دو خودکار تمدید میشه اگر تخلف نگرفته باشن آزمون

ناشناس
آذر ۲۱, ۱۳۹۹ ۷:۵۳ ب.ظ

بسیار قانون مسخره ای میباشد
با تشکر

Mohamd Reza
  ناشناس
شهریور ۲۰, ۱۴۰۱ ۱۰:۵۹ ق.ظ

برو قوانین کشورهایی مثل آلمان و انگلیس و فرانسه و…. برای گواهینامه بخون، بعد میای قوانین ایران رو روی چشمات می‌زاری!

سید اسماعیل
آبان ۱, ۱۳۹۹ ۹:۴۳ ق.ظ

سلام
یعنی اعتبارش روش زده یک سال ؟
تو شکلی که گذاشتین که زده ده سال اعتبارش
گیج شدم‌

ایران
  سید اسماعیل
بهمن ۹, ۱۳۹۹ ۸:۱۵ ب.ظ

متوجه نشدی اعتبار عمری هستش تا آخر عمر اعتبار داره تازه که گواهینامه گرفتی یک سال اعتبار داره اگر خلاف نکنی توی یک سال میری گواهینامه رو ده سال تمدید میکنی بعد ده سال دوباره ده سال تا آخر عمر همین شکل هر ده سال فقط معاینه چشم میری ده سال تمیدید میشه الان گواهينامه گرفتی تا یک سال خودکار اعتبار داره بعد یک سال شد اعتبار تموم میشه اگر خلاف نکرده باشه ده سال تمدید میکنی

مهدیه
  ایران
بهمن ۲۳, ۱۳۹۹ ۴:۵۹ ب.ظ

سلام همه جا زده اول یک ساله گواهینامه میاد ولی امروز برای من بدستم رسید اعتبارش ۱۰ ساله زده🤔

هادی
  مهدیه
آذر ۲۱, ۱۴۰۱ ۹:۴۲ ب.ظ

برادر گواهینامه دوبار نمیاد همون کارتی که داری ده ساله است.

علی
شهریور ۲۳, ۱۳۹۹ ۹:۱۷ ق.ظ

سلام برای رانندگی با وانت نیسان پلاک شخصی چه گواهینامه ای میخواد؟

Mohamd Reza
  علی
شهریور ۲۰, ۱۴۰۱ ۱۱:۰۰ ق.ظ

پایه دو

حسین کریمی
شهریور ۱۵, ۱۳۹۹ ۷:۵۴ ب.ظ

سلام من سال ۸۶گواهینامه پایه ۳گرفتم ۱۳سال ازش میگذره من میتونم بااین گواهینامه باتاکسی برون شهری کا کنم

حسن علیزاده ماتک
مرداد ۲۷, ۱۳۹۹ ۴:۳۵ ب.ظ

هزینه اش چقدر میشه

حسن علیزاده ماتک
مرداد ۲۷, ۱۳۹۹ ۴:۳۴ ب.ظ

برای خرید گواهی نامه باید چکار کنم

hosein
تیر ۵, ۱۳۹۹ ۴:۴۹ ب.ظ

سلام خسته نباشید من متولد ۸۱/۸/۲۴امسال می تونم گواهینامه بگیرم
لطفا جواب بدید فوری فوری

پریا
  hosein
تیر ۲۶, ۱۳۹۹ ۹:۵۱ ق.ظ

آبان میتونی بگیری

امبن صالحی
  hosein
مهر ۱۳, ۱۳۹۹ ۱۱:۴۹ ق.ظ

اره برو دوره هاتو بگذرون فقط وقتی ۱۸ سالت شد برو ازمون بده ووووووو سوز مازز 😂

علیرضا
  hosein
مهر ۲۲, ۱۳۹۹ ۵:۵۴ ق.ظ

سلام داداش من هم هشتادو یکی هستم شهریوری دو ماه دیگه میتونی

شهاب
آذر ۲۸, ۱۳۹۸ ۱:۱۲ ب.ظ

من متولد. ۸۱/۰۷/۰۹ هستم کی میتونم گواهینامه بگیرم

پریا
  شهاب
تیر ۲۶, ۱۳۹۹ ۹:۵۳ ق.ظ

۱۰مهر

علی
آبان ۳, ۱۳۹۸ ۹:۴۸ ق.ظ

سواری شخصی یعنی چی

حسین
شهریور ۱۰, ۱۳۹۸ ۹:۳۸ ق.ظ

در ابتدای متن نوشته شده با رعایت محدودیتها گواهینامه پایه سوم خودبخود تبدیل به پایه دوم ده ساله میشود؟!!! واقعا نیازی به ازمون مجدد برای پایه دو نیست؟؟؟!

رضا
تیر ۲۶, ۱۳۹۸ ۵:۲۹ ب.ظ

سلام من دو ماه دیگه گواهینامه پایه سومم یک ساله میشه گرفتم یعنی میتونم الان خارج شهر برم؟

mohammad026
فروردین ۲۴, ۱۳۹۸ ۷:۳۳ ب.ظ

با سلام
من متولد۸۰/۸/۸هستم کی میتونم برا گواهینامه اقدام کنم
خواهش میکنم جواب بدین فوری

Sajad
  mohammad026
اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۸ ۸:۳۷ ق.ظ

بایدصبرکنی تا۱۸ کامل بشی

رضا
  mohammad026
مهر ۲۲, ۱۳۹۸ ۹:۲۴ ب.ظ

شما از روز ۹۸/۰۸/۰۹ مجاز به ثبت نام میباشید