سیستم ترمز EBD چیست؟

ترمز ای بی دی چیست

سیستم ترمز EBD چیست؟

باسلام خدمت کاربران گرامی تست درایو؛
امروز تصمیم گرفتیم درباره سیستم ترمزEBD پستی را آماده کنیم تا شما عزیزان گرامی با سیستم ترمز EBD بهتر آشنا شوید.
در ابتدا باید بگوییم EBDمخفف عبارت Electronic Brake force Distribution می باشد.
سیستم ترمز EBD ، نوعی کمک به سیستم ترمز خودرو محسوب می شود که وظیفه اصلی آن توزیع الکترونیکی نیروی ترمز بین چرخ ها می باشد ، سیستم ای بی دی را می توان تقسیم کننده الکترونیکی نیروی ترمز نامید که به تناسب وزن وارد شده بر هر چرخ ، نیروی ترمز را بین چرخ های جلو ، عقب ، چپ و راست تقسيم می كند. قبل از توضیح درباره نحوه عملکرد سیستم EBD ابتدا باید درباره نحوه تقسیم نیروی ترمز بین چرخ ها بگوییم.

نحوه کار کرد ترمز EBD✅تقسیم نیروی ترمز بین چرخ ها
در حالت عادی چرخی که وزن بیشتری در خودرو تحمل می کند باید نیروی ترمز بیشتری به آن چرخ وارد شود.تا خودرو بهتر ترمز بگیرد. یعنی چی؟ یعنی اینکه وقتی ترمز گرفتید ماشین شما سریع تر بی ایستد، اکثر خودورها به دلیل اینکه موتور و گیربکسشان در قسمت جلوی خودرو نصب است از سمت جلو سنگین تر هستند، و باید نیروی ترمز بیشتری به چرخ های جلو وارد شود ، به همین دلیل است که در خودروهایی با ترمز معمولی از شیر ترکیب استفاده می کنند. شیر ترکیب چیه؟ شیر ترکیب یکی از اجزای سیستم ترمز خودرو است وظیفه شیر ترکیب چیه؟ وظیفه شیر ترکیب اختصاص نیروی ترمز بیشتر به چرخ های جلوی خودرو نسبت به چرخ های عقب می باشد، که چی بشه؟ که ماشین در هنگام ترمز گیری به مشکل برنخوره ، پس بنابراین اگر خودرویی بدون بار و مسافر داشته باشیم ، ۶۰ درصد وزن خودرو به چرخ های جلو و ۴۰ درصد وزن باقی مانده به چرخ های عقب خودرو وارد می شود ، در این خودرو سیستم ترمز به گونه ای طراحی می شود که ۶۰ درصد نیروی ترمز به چرخ های جلو و ۴۰ درصد نیروی ترمز به چرخ های عقب وارد شود.

✅وظیفه سیستم EBD
همانطور که فهمیدید نیرویی که می توانست در چرخ هایی با وزن زیاد باعث ترمزگیری موثرتر شود به چرخ هایی با وزن کم وارد شد و هیچ اثری ندارد اما در خودروی دارای سیستم EBD ، این سیستم بر حسب وزن وارد بر هر چرخ نیروی ترمز وارد بر آن چرخ را تغییر می دهد و در این صورت ، ترمزگیری به بهترین نحوه انجام می شود ، بنابراین در سیستم ترمز EBD ، اگر بار یا مسافر به خودرو اضافه شود ، نیروی ترمز وارد بر هر چرخ تغییر می کند.
حالا که متوجه شدید وظیفه اصلی سیستم EBD چیه میریم سراغ کاربرد ترمز EBD

روش کار ای بی دی✅کاربرد ترمز EBD
سیستم EBD بر روی ترمز ABS نصب می شود و مکمل عملکرد ترمز ABS می باشد یعنی هر اتومبیلی که دارای سیستم EBD باشد ، قطعا به سیستم ABS نیز مجهز می باشد ، همین جا بگیم ABS یکی از قدیمی ترین آبشن های سیستم ترمز خودور است. کاربرد سیستم EBD را می توان حفظ پایداری خودرو در شرایط زیر دانست.

۱- ترمز به همراه بار و مسافر.
۲- ترمز گرفتن در پیچ.

سیستم EBD✅تقسیم نیروی ترمز

به کارگیری ترمز EBD در خودروهای سواری مهم و در خودروهای باری ، کامیون ها ، وانت ها و … مهمتر می باشد ، چینش بار و وزن سنگین آن در خودروهای باری به گونه ای می باشد که وزن وارد بر هر چرخ به شدت تغییر می کند و ضرورت استفاده از سیستم EBD را دو چندان می کند.

ترمزگرفتن در پیچ
هنگامی که اتومبیل در حال حرکت در پیچ می باشد نیروی وارد به هر چرخ متفاوت می باشد. (به علت نیروی گریز از مرکز به چرخ هایی که در سمت مخالف جهت دور زدن هستند وزن و نیروی بیشتری وارد می شود) این نیروی اضافه در شکل زیر با فلش های زرد رنگ نمایش داده شده که به یک سمت خودرو وارد می شود.

کاربرد EBD در پیچ
برای درک بهتر این پدیده مطلب نیروی گریز از مرکز را مطالعه نمایید ، در شکل زیر ، نیروی گریز از مرکز به سمتی از خودرو که به زمین نزدیک شده وارد شده ، این نیرو بر کمک فنرهای سمت راست ماشین (سمت مخالف دور زدن) وارد می شود و کمک فنرها این نیرو را به چرخ وارد کرده و در نهایت چرخ به زمین وارد می کند.

ترمز EBD

عملکرد EBDاگر راننده در حال حرکت در پیچ ترمز کند ، به خاطر نیروی متفاوت بر روی چرخ ها ، نیروی ترمز وارد بر هر چرخ نیز متفاوت خواهد بود در غیر اینصورت کنترل خودرو از دست راننده خارج می شود ، در شکل زیر نیروی ترمز وارد بر هر چرخ با فلش قرمز نشان داده شده همانطور که می بینید نیروی ترمز با توجه به نیروی وارد شده بر هر چرخ متفاوت می باشد و این کار توسط سیستم هوشمند EBD انجام می شود.

✅تفاوت سیستم ترمز EBD و ESP چی هست ؟

EBD مخصوص تقسیم نیرو روی ۴ چرخ برای حفظ تعادل هست.تمام خودرو های که مجهز به ABS هستن EBD هم دارند.ولی ESP کنترل پایداری خودرو هستش و ربطی به ترمز نداره.ربطش به بالا رفتن کنترل بهترش توی پیچ با سرعت های بالا هست.همش مربوط به پیچ نمیشه.توی جاده های برفی و لغزنده خیلی کمک می کند. به طور مثال اگر شما میخواهید توی پیچ ترمز بگیرید (خودرویی که مجهز به EBD هست)،مسلماً چرخی که داخل پیچ هستش به خاطر اینکه دور کمتری میزند باید نیروی کمتری دریافت کند تا خودرو منحرف نشود! این هم وظیفه EBD!

EBD وقتی وارد عمل می شه که ترمز گرفته بشه که برای منحرف نشدن ماشین نیروی ترمز روی چهار چرخ را کم و زیاد میکنه (البته زیاد که نه!) تا خودرو منحرف نشه.

ولی ESP بدون گرفتن ترمز توسط راننده، در صورت نیاز، وارد عمل میشه و با اعمال ترمز روی بعضی از چرخها مانع منحرف شدن می شود.

لطفا رای دهید
به سوالات آیین نامه تست درایو چند ستاره می دهید؟
[امتیاز از مجموع: 2 Average: 4.5]

1
یک پاسخ بنویسید

1 نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
1 نویسندگان دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
پریسا

عالی بود