جریمه همراه نداشتن گواهینامه رانندگی+ جرم رانندگی بدون گواهینامه

جریمه همراه نداشتن گواهینامه رانندگی+ جرم رانندگی بدون گواهینامه

باسلام خدمت کاربران گرامی تست درایو؛
تا به حال شده در حین رانندگی متوجه بشید که گواهینامه رانندگی همراه تون نیست؟ و از شانس تون پلیس شما رو متوقف می کند و از شما میخواهد گواهینامه رانندگی را ارائه کنید، خب شما که گواهینامه همراه تون نیست و پلیس شما را جریمه می کند در این پست قصد داریم شما عزیزان را با جریمه عدم همراه داشتن گواهینامه رانندگی آشنا کنیم.

جریمه رانندگی بدون گواهینامهجریمه رانندگی بدون گواهینامه!
اگر گواهینامه رانندگی ( خودرو،موتورسیکلت و یا سایر وسائط نقلیه) دارید و به هنگام رانندگی به هر دلیلی گواهینامه خود را همراه نداشتید مشمول جریمه با کد ۲۱۱۱ به مبلغ ۳۰ هزار تومان می شوید. ولی اگر بدون گواهینامه رانندگی اقدام به رانندگی کردید در ادامه مجازات رانندگی بدون گواهینامه را شرح داده ایم:

افرادی که بدون داشتن گواهینامه رانندگی مجاز، اقدام به رانندگی کنند، به موجب قانون مرتکب جرم شده است و مجازات آن دو تا شش ماه حبس خواهد بود. حال اگر در حین رانندگی بدون گواهینامه رانندگی معتبر حادثه ای رخ دهد، اگر مقصر نباشند که جرم اول همچنان پابرجاست یعنی دو تا شش ماه حبس، اما اگر مقصر واقعه بوده باشند، دو جرم مرتکب شده اند.

این بند از قانون را با دقت مطالعه کنید: طبق ماده ۷۲۳ قانون تعزیرات اسلامی هر کس بدون گواهینامه رسمی اقدام به رانندگی و یا تصدی وسایل موتوری که مستلزم داشتن گواهینامه مخصوص است، نماید و همچنین هر کس که به موجب حکم دادگاه از رانندگی وسایل نقلیه موتوری ممنوع باشد و به رانندگی وسائل مزبور مبادرت ورزد، برای بار اول به حبس تعزیری تا دو ماه یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال و یا هر دو مجازات و در صورت ارتکاب مجدد به دو ماه تا شش ماه حبس محکوم خواهد شد.

همچنین مطابق بند ج ماده ۱۰ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی در صورتی‌ که راننده بدون داشتن گواهینامه مبادرت به رانندگی نماید، وسیله نقلیه متوقف و راننده به مرجع قضائی معرفی می‌شود.
البته مجازات جرم رانندگی بدون گواهینامه بر اساس بند ۱ ماده ۳ قانون وصول برخی از درآمدهای دولت، می‌تواند به جزای نقدی تبدیل شود.

جرم رانندگی بدون گواهینامه شامل چه کسانی می‌شود؟
۱. کسانی که بدون مجوز رانندگی می‌کنند
هر وسیله‌ی موتوری گواهینامه‌ مختص به خود را دارد و براساس آیین‌نامه راهنمایی و رانندگی هر‌فردی بخواهد با هر نوع وسیله نقلیه موتوری مثل خودروی سواری، اتوبوس و کامیون و… رانندگی کند، باید گواهینامه ای را که برای رانندگی با آن نوع وسیله نقلیه موردنیاز است، را اخذ نماید.
در ‌غیر ‌این ‌صورت با متخلفان برابر قوانین و مقررات رفتار می‌شود. بنابراین صرفا داشتن گواهینامه رانندگی یک وسیله خاص، مجوزی برای رانندگی با سایر وسایل‌نقلیه نیست. به‌عنوان مثال کسی که گواهینامه رانندگی موتورسیکلت دارد فقط مجاز به رانندگی با موتورسیکلت بوده و مجاز به رانندگی خودروی سواری و یا هیچ وسیله نقلیه موتوری به جز موتور سیکلت نیست.
در صورتی که شخص بدون گواهینامه اقدام به رانندگی کند علی‌رغم این ‌که این ماده به قاضی اجازه داده است حکم به حبس او صادر نماید اما در حال حاضر طبق مواد دیگری از قانون این حبس به جزای نقدی تبدیل شده است. میزان جزای نقدی جرایم مربوط به رانندگی از جمله رانندگی بدون گواهینامه هر سال در قانون بودجه مشخص می‌شود.
۲. کسانی که بدون مجوز اقدام به تصدی وسایل موتوری می‌کنند که نیاز به داشتن گواهینامه مخصوص دارد.

مقصود از وسیله موتوری، هر وسیله نقلیه یا غیرنقلیه‌ای است که با قدرت موتور کار کند. بنابراین دوچرخه، درشکه و چرخ و فلک‌ دستی غیرموتوری مشمول این ماده نمی‌شود.
تفاوت رانندگی و تصدی در این است که در رانندگی شخص وسیله‌ی نقلیه را به حرکت در می‌آورد اما در تصدی آنچه به حرکت درآورده می‌شود، وسیله‌ی غیرنقلیه است.

برای مثال شخصی که هدایت جرثقیل، تله‌کابین یا دستگاه‌های تفریحی موجود در شهر بازی و نظایر آن‌ها را بر عهده دارد، در واقع متصدی این وسایل موتوری است اما نمی‌توان عمل وی را رانندگی محسوب نمود. اشخاصی که بدون مجوز‌های لازم برای انجام این امور، دست به انجام آن‌ها بزنند مشمول این ماده ‌می‌شوند.
۳. اشخاصی که به حکم دادگاه از رانندگی با وسیله نقلیه‌ی موتوری منع هستند

در برخی موارد دادگاه می‌تواند اشخاص مجرم را علاوه ‌بر مجازات‌های اصلی جرم‌شان، به مجازات‌های دیگری نیز محکوم کند و یکی از این موارد ممنوع‌کردن آن‌ها از رانندگی با وسیله‌ی نقلیه‌ی موتوری است.

این ممنوعیت که البته دائمی نیست، می‌تواند مربوط به همه‌ی مکان‌ها یا برخی مکان‌های خاص باشد. مثلاً قاضی می‌تواند شخص را فقط از رانندگی در بزرگراه‌­ها ممنوع کند.

در هر صورت اگر دادگاه چنین حکمی را صادر کند ولی شخص محکوم بدون توجه به این حکم اقدام به رانندگی نماید، مشمول این ماده و مجازات­‌هایی که در بند اول مورد اشاره قرار گرفت، خواهد بود.

اما اگر شخص شامل یکی از موارد بالا باشد و تصادف کند، چه اتفاقی از لحاظ قانونی خواهد افتاد؟
در تصادفات صرف نداشتن گواهینامه موجب مقصر بودن راننده نخواهد بود، آنچه در تعیین مقصر حادثه اثرگذار است وجود رابطه بین وقوع حادثه و خطای راننده است که این رابطه باید مستقیم باشد، یعنی اگر آن علت وجود نمی داشت، حادثه هم به وجود نمی آمد.

پس اگر کسی در حادثه رانندگی گواهینامه نداشته باشد، چنانچه علت وقوع حادثه بی‌احتیاطی و یا بی‌مبالاتی طرف مقابل باشد، او به علت نداشتن گواهینامه مقصر قلمداد نمی‌شود. هر چند از حیث این که فاقد گواهینامه بوده قابل تعقیب و مجازات است.

اما چنانچه فرد بدون گواهینامه، مقصر حادثه‌ای باشد، به عبارت دیگر، بی‌احتیاطی یا بی‌مبالاتی یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت وی علت تصادفی باشد که منجر به صدمات بدنی شود، دادگاه مکلف است مجازات وی را تشدید کند و می‌تواند وی را برای مدت یک تا پنج سال از حق رانندگی محروم کند.

در عین حال در مواردی که راننده بدون گواهینامه مقصر حادثه باشد، اعم از این که تصادف منجر به خسارت مادی یا بدنی شده باشد، در صورتی که خودرو دارای بیمه نامه معتبر باشد، بیمه‌گر مکلف به پرداخت خساراتی است که به موجب بیمه نامه تعهد نموده است.

قتل در حین رانندگی بدون گواهینامه
اگرشخصی که مهارت بسیار زیادی در رانندگی دارد، بدون گواهینامه اقدام به رانندگی نماید و در حین رانندگی کسی را به قتل برساند، در این حالت قتلی که واقع شده است، از نوع شبه عمد خواهد بود، اما جز پرداخت دیه مسئولیت دیگری در مورد قتل نخواهد داشت زیرا درست است که او بدون رعایت قوانین و مقررات اقدام به رانندگی کرده اما قتلی که اتفاق افتاده بخاطر عدم رعایت این قوانین و مقررات نبوده‌ است.

در این حالت او علاوه بر پرداخت دیه، به علت رانندگی بدون گواهینامه مطابق ماده ۷۲۳ قانون مجازات اسلامی به حبس تا دو ماه یا جزای نقدی تا ۱۰۰ هزارتومان محکوم خواهد شد.

اما اگر در همین مورد این فرد به علت نداشتن گواهینامه، مهارتی در رانندگی نداشته باشد و اقدام به رانندگی کردن نماید و به علت ناتوانی در کنترل سرعت خود به عابر پیاده‌ای برخورد نماید و موجب مرگ او شود، علاوه بر پرداخت دیه و تحمل مجازات حبس یا جزای نقدی بخاطر رانندگی بدون گواهینامه، مطابق ماده‌ی ۷۱۴ و ۷۱۸ این قانون به بیش از دو سال حبس محکوم خواهد شد.

همچنین در این مورد دادگاه می‌تواند برای مدت یک تا پنج سال راننده را از حق رانندگی یا حتی تصدی وسایل نقلیه محروم کند.

بنابراین دادگاه در این موارد باید بررسی کند و ببیند که آیا این تصادف و قتل با نداشتن گواهینامه ارتباطی داشته است یا خیر و به عبارت بهتر اگر گواهینامه می‌داشت آیا باز هم این تصادف و قتل واقع می‌شد یا خیر.

اگر چنانچه به این نتیجه برسد که این تصادف و قتلی که در پی آن واقع شده‌ است، هیچ ارتباطی به نداشتن گواهینامه ندارد، باید حکم به پرداخت دیه و حبس یا جزای نقدی بخاطر رانندگی بدون گواهینامه کند، زیرا اگرچه رانندگی بدون گواهینامه نوعی بی‌احتیاطی است، اما این بی‌احتیاطی در وقوع قتل نقشی نداشته ‌است و اگر راننده گواهینامه هم داشت، باز هم این قتل اتفاق می‌افتاد.

در صورت وقوع جرم رانندگی بدون گواهینامه افسران راهنمایی و رانندگی با راننده‌ی متخلف چه برخوردی خواهند کرد؟

مطابق ماده ۴ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، در این وضعیت افسران راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی مجاز هستند پس از تشخیص تخلف، متخلفین را متوقف کنند.

هم‌چنین طبق بند ج ماده ۱۰ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی پس از تشخیص تخلف، باید وسیله‌نقلیه متوقف شده و راننده جهت رسیدگی به اتهام و تعیین مجازات به مرجع قضایی معرفی گردد.

سرهنگ سعید سپهری درباره برخود با تخلفات موتور سیکلت سواران در پایتخت، اظهار کرد: طرح تشدید برخورد با موتورسیکلت سواران متخلف در دست اجراست و همکاران من با تخلفات موتور سیکلت سواران به ویژه در نقاط مرکزی پایتخت همچون مناطق ۱۱، ۱۲، ۶ و ۷ برخورد می‌کنند.

وی درباره جرایم پیش‌بینی شده در قانون برای موتورسیکلت سواران متخلف گفت: بر اساس قانون تردد در خطوط ویژه اتوبوس رانی ۸۰۰ هزار ریال، تردد در پیاده رو ۶۵۰ هزار ریال، انجام حرکات نمایشی با موتور سیکلت همچون تک چرخ و دور زدن در جا یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال جریمه را برای متخلفان در بر خواهد داشت.

سپهری همچنین با بیان اینکه نداشتن کلاه ایمنی جریمه ۶۰۰ هزار ریالی را برای متخلفان به همراه دارد، افزود: این جریمه برای یک نفر است و اگر موتور سیکلت‌سوار دارای ترک نشین نیز باشد جریمه ۶۰۰ هزار ریالی برای این فرد نیز به شکل جداگانه اعمال خواهد شد. متاسفانه گاهی برخی از موتورسیکلت سواران خودشان یا ترک نشینشان کلاه ایمنی داشته و فرد دیگر فاقد کلاه ایمنی است که این افراد نیز جریمه خواهند شد.

فرمانده یگان عملیات و کنترل طرح‌های ویژه ترافیکی پلیس راهور پایتخت با بیان اینکه حمل بار غیر متعارف با موتورسیکلت جریمه ۴۰۰ هزار ریالی دارد افزود: متاسفانه تعداد معدودی از موتورسیکلت سواران نه تنها رعایت حال و جان خود را نمی‌کنند بلکه توجهی به ایمنی دیگر شهروندان نیز ندارند و اقدام پلیس در برخورد با تخلفات این افراد برای حفظ جان خودشان و دیگر شهروندان است.

مواردی که منجر به توقیف موتور سیکلت می‌شود
سپهری درباره مواردی که منجر به توقیف موتور سیکلت می‌شود اظهار کرد: عبور از خط ویژه و پیاده رو، نداشتن کلاه ایمنی و انجام حرکات نمایشی با موتورسیکلت جزو تخلفاتی است که در صورت رویت شدن از سوی پلیس حتما با آن برخورد می‌شود و ضمن اینکه موتورسیکلت سوار متخلف جریمه خواهد شد، نسبت به توقیف آن نیز اقدام می‌شود.

فرمانده یگان عملیات و کنترل طرح‌های ویژه ترافیکی پلیس راهور پایتخت افزود: بر این اساس اگر موتورسیکلت برای بار اول توقیف شده باشد به مدت یک هفته و در صورت تکرار به مدت یک ماه در پارکینگ خواهد بود.

هشدار نسبت به رانندگی بدون گواهینامه با موتور سیکلت
وی با تاکید بر اینکه راندن موتور سیکلت بدون داشتن گواهینامه معتبر تخلف است، تصریح کرد: متاسفانه برخی از جوانان بدون داشتن گواهینامه از موتور سیکلت استفاده می‌کنند که این افراد به دادسرای ۳۲ پلیس راهور معرفی شده و جریمه شان با نظر مقام قضایی اعمال می‌شود از این رو به کلیه افراد هشدار می‌دهیم که از رانندگی بدون گواهینامه چه با موتورسیکلت و چه با خودرو سواری پرهیز و خانواده‌ها نیز حواسشان به فرزندانشان باشد تا دست به چنین اقدامی نزنند.


✅نظرات کاربران تست درایو درباره جریمه همراه نداشتن گواهینامه رانندگی:

کاربری به نام میلاد می گوید:

سلام و عرض ادب، دوستان دقت کنید جریمه همراه نداشتن گواهینامه رانندگی، با کسی که کلا گواهینامه رانندگی نداره فرق می کنه، شما وقتی گواهینامه داری و همراه ت نیست از طرف افسر راهنمایی و رانندگی جریمه میشی فکر کنم ۳۰ هزار تومان باشه جریمه اش،ولی اگه گواهینامه رانندگی معتبر نداشته باشی جرم محسوب میشه و به مراجع قانونی معرفی میشی، پس دقت کنید یه وقت فکر نکیند اگر گواهینامه ندارید شما هم جریمه نقدی می شوید، و در صورتی که گواهینامه رانندگی نداشته باشید و تصادفی رخ بده و فوتی اگر داشته باشه قتل عدم حساب میشه.


کاربری به نام احمدی می گوید:

سلام خسته نباشید یه سوال دارم من گواهینامه ام و گم کردم و قصد دارم یه سفر کاری برم و اینکه وقت نکردم المثنی بگیرم آیا برم راهنمایی و رانندگی توضیح بدم مشکلمو برگه ای چیزی میدن؟ که مثلا مشکلم حل بشه و جریمه نشم؟ چون واقعا سخته برام الان توی این شرایط گواهینامه المثنی بگیرم وقتمم خیلی کمه

Subscribe
Notify of

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

3 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
حامد
مرداد ۱, ۱۴۰۰ ۷:۱۰ ب.ظ

منو پلیس گرفت و گواهینامه هم ندارم چقدر جریمه میشم

عزیزی
دی ۲۷, ۱۳۹۹ ۵:۵۰ ق.ظ

سلام وقت بخیر
لطفا به این سوال من جواب بدید
بنده چند وقت پیش تصادف کردم آیا همراه نداشتن گواهینامه در تصادف جریمه جداگانه ای دارد؟ آیا افسر بابت همراه نداشتن گواهینامه رانندگی می تواند ماشین رو به پارکینگ منتقل کند؟ باتشکر

افشین
دی ۲۲, ۱۳۹۹ ۵:۲۳ ب.ظ

دوستی نوشته چگونه بدونه گواهینامه رانندگی کنیم؟ در پاسخ به این دوست گرامی باید بگم چی با خودت فکر کردی این سوال و کردی اصلا فکرم می کنی؟ فداتشم نکن این کارو خودت که عقل نداری اون خانواده ات و درگیر می کنی، میری میزنی به در و دیوار ، حالا در و دیوار جهنم میزنی به یه انسان تا آخر عمرت پشیمون میشی، تازه قاتلم میشی چون رانندگی بدون گواهینامه و تصادف منجرب به فوت مساوی است قتل عمد بله نمی دونستی بدون یه خوره مطالعه کن بعد بیا سوال کن