حرکت در پوشش وسایل نقلیه امدادی در حال ماموریت برای سایر وسایل نقلیه چگونه است

حرکت در پوشش خودرو های امدادی

حرکت در پوشش وسایل نقلیه امدادی در حال ماموریت برای سایر وسایل نقلیه چگونه است

باسلام خدمت کاربران گرامی وب سایت تست درایو؛

حرکت در پوشش وسایل نقلیه امدادی در حال ماموریت برای سایر وسایل نقلیه چگونه است؟
پاسخ: ممنوع است.
در بخش مقررات رانندگی – (توقف) کتاب آیین نامه راهنمایی و رانندگی در صفحه ۵۷ بند ث: ذکرشده است، حرکت در پوشش وسایل نقلیه امدادی برای وسایل نقلیه دیگر ممنوع است.

حرکت در پوشش خودرو های امدادی
از موارد مهم این بخش می توان به نکات زیر اشاره کرد:

 • هنگام برخورد با وسایل نقلیه امدادی که دستگاه های آگاه سازی شنیداری یا دیداری خود را به کار انداخته باشند تا حد امکان وسیله نقلیه را در مسیر مجاز خود به سمت راست راه هدایت و راه را برای آنها باز کنند و در صورت لزوم تا گذشتن وسایل نقلیه امدادی متوقف شوند.
 • پیش از ورود به تقاطعی که علایم یا مامور راهنمایی و رانندگی ندارند، باید بایستند و سپس با احتیاط کامل از تقاطع بگذرند.
 • پیش از رسیدن به گذرگاه پیاده و در صورت حضور یا عبور اشخاص باید وسیله نقلیه خود را متوقف سازند و همچنین با دادن علامت رانندگان پشت سر را نیز به توقف دعوت نمایند تا پیادگان با آرامش عبور کنند.
 • هنگام بر خورد با اتومبیلهای مدارس که برای سوار و پیاده کردن دانش آموزان در حال توقف می باشند، توقف نمایند تا دانش آموزان با ایمنی کامل از عرض راه عبور کنند.
 • در تقاطع های همسطح راه آهن و یا راه آهن شهری، هنگامی که علایم الکتریکی یا مکانیکی یا پرچم قرمز یاسوت قطار نزدیک شدن آن را اعلام می دارد یا دروازه عبور بسته شده یا در حال باز و بسته شدن است و یا مسیر عبوری از روی ریل متراکم باشد، باید لااقل در ۵ متری علامت یا دروازه توقف کامل کنند تا قطار بگذرد و تقاطع برای عبور آزاد گردد.

ایستادن یا توقف وسایل نقلیه در محلهای زیر ممنوع است:

 1. پیاده رو و گذرگاه پیاده
 2. مقابل ورودی خیابان و جاده ها و کوچه های یا ورودی و خروجی اتومبیل رو ساختمان ها.
 3. داخل تقاطع
 4. در فاصله ۱۵ متری میدان و یا تقاطع یا سه راهها یا تقاطع راه آهن
 5. در فاصله ۱۵ متری شیرهای آب آتش نشانی و شیرهای آب نصب شده در راهها.
 6. در فاصله ۱۵ متری اطراف چراغهای راهنمایی و رانندگی و یا محل هایی که توقف وسایل نقلیه مانع دید علایم راهنمایی و رانندگی بشود.
 7.  از ابتدا تا انتهای پیچ ها.
 8. در فاصله ۱۵ متری ورودی و خروجی مراکز آتش نشانی، پلیس و بیمارستانها و فوریتهای پزشکی.
 9.  کنار وسایل نقلیه ی که خود متوقف میباشند (توقف دوبله).
 10. روی پل ها و درون تونل ها و معابر در ارتفاع.
 11. در خیابانهایی که پیاده رو آن قابل عبور نبوده و پیادگان مجبورند از بخشی از سواره رو عبور کنند.
 12.  در ایستگاههای وسایل نقلیه همگانی و حریم آنها با علایم راهنمایی و رانندگی مشخص است.
 13. در محلهایی که علایم راهنمایی و رانندگی مانند تابلوهایی توقف ممنوع و یا ایستادن ممنوع و یا خط کشی های شطرنجی در سطح تقاطع و یا معابر نیز دلالت بر ممنوعیت توقف نماید.
 14. در هر نقطه ای از معابر در حال تعمیر، شستشو و تعویض روغن و نیز در طول مسیرهای ویژه اتوبوس و دوچرخه و همچنین در طول مسیر و خطوط عبور آزاد راهها.
 15.  در جاهایی که دستگاه توقف سنج (پارکومتر) نصب شده و یا توقف با کارت پارک یا انواع دیگر تجهیزات توقف سنج با علایم مشخص کننده مجاز میباشد، به علت پرداخت نکردن هزینه توقف و یا نداشتن کارت پارک مجاز و یا پایان زمان توقف.

نظرات کاربران تست درایو درباره حرکت در پوشش وسایل نقلیه امدادی در حال ماموریت برای سایر وسایل نقلیه چگونه است:

کاربری به نام رستمی می گوید:

سوال حرکت در پوشش وسایل نقلیه امدادی در حال ماموریت … چند باری که امتحان ایین نامه داشتم این سوال برام اومده بود فکر میکنم جزو سوالات مهم ایین نامه اصلی در سال ۹۹ باشه، البته پاسخ این سوال میشه ممنوع است که من همیشه درست تیک زدم اومدم اینجا بگم که دوستان استفاده کنند.


سلام وقت بخیر

من سه روز پیش امتحان ایین نامه داشتم و خدا رو شکر قبول شدم البته بار سوم قبول شدم یکی از علت هایی که دو بار قبلی رو رد شدم بی توجهی خودم و عدم دقت کافی به سوالات ازمون بود، مثلا همین سوالات حرکت در پوشش وسایل نقلیه امدادی در حال ماموریت برای سایر وسایل نقلیه چگونه است، من این سوال را درست متوجه نشدم و متاسفانه اشتباه جواب دادم، پیشنهاد می کنم روز ازمون ایین نامه رانندگی حتما سوال را با دقت بخوانید و به نکات انحرافی سوالات ازمون ایین نامه توجه داشته باشید، در سری جدید ازمون ایین نامه اصلی سال ۱۴۰۰ سوالات انحرافی و گیج کننده بسیار است و همین دلیل رد شدن شما می شود.

Subscribe
Notify of

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

0 نظرات