آموزش باتری به باتری کردن ماشین

آموزش باتری به باتری

آموزش باتری به باتری کردن ماشین

باسلام خدمت کاربران گرامی وب سایت تست درایو؛

آموزش باتری به باتری کردن
ابتدا نیاز است که یک باتری دومی تهیه نمایید و یا اینکه از ماشینی که باتری سالمی دارد کمک بگیرید، (از پاوربانک نیز می توانید جهت استارت زدن استفاده نمایید)

✅۱- برای شروع کار کاپوت هر دو خودرو را بالا بزنید، و خودروها را تا جای امکان بسته به اندازه کابل به یکدیگر نزدیک کنید.
قطب های مثبت و منفی هر دو باتری را پیدا کنید، (علامت مثبت + و علامت منفی -). معمولا بر روی سرباتری و یا کنار آن ها مثبت و منفی به صورت + و – مشخص شده است.

✅۲- خودرو ها را آماده کنید
حال که باتری ها را تا جای به هم نزدیک کردید، حال زمان آن رسیده است که خودرو ها را آماده کنید. برای این کار ابتدا تمام متعلقات برقی همچون فن، بخاری، رادیو وضبط، و هر تجهیزات برقی دیگر را در داخل خودرو جدا و یا خاموش کنید. دقت نمایید سوئیچ خودرو در حالت off باشد.

در صورتی که خودرو ها با یکدیگر تماس داشته باشند امکان آسیب جدی به قطعات برقی و کامپیوتری هر دو خودرو بسیار بالاست. دقت کنید با یکدیگر ارتباط و یا تماسی نداشته باشند.
✅۳- خود باتری ها را آماده کنید
سرباتری ها را پاک نمایید، مطمئن شوید که سرباتری رسوب نکرده باشد.

✅۴- کابل ها را آماده کنید
برای استفاده باتری به باتری نیاز به یک جفت کابل مناسب دارید.
توجه داشته باشید در هنگام باتری با باتری باید مطمئن باشید که دو سر قرمز و مشکی هرگز با یکدیگر تماسی برقرار نمی کنند. در صورت برقرار تماس آسیب های جدی به خودرو وارد خواهد آمد.

باتری به باتری

✅۵- طبق مراحل زیر، کابل ها را به باتری ها متصل کنید
کابل قرمز رنگ را به سر مثبت باتری دارای مشکل متصل کنید.
حال سر دیگر همین کابل قرمز را به سر باتری سالم متصل کنید.
کابل مشکی را به سر منفی باتری سالم متصل کنید
سر دیگر کابل مشکی را به قطعه فلزی از خودروی دارای باتری خراب متصل کنید.
بهتر است این قسمت فلزی قسمتی رنگ نشده باشد که ارتباط برقرار شود این کار را با پیچ و مهره ها و … نیز می توانید انجام دهید.
دقت کنید کابل ها به پروانه خودرو برخورد نکنند.
✅۶- خودروی دارای باتری سالم را روشن کنید.
خودروی سالم را روشن کنید و اجازه دهید برای چند دقیقه خودرو کار کند.

✅۷- خودروی دیگر را روشن کنید
حال دیگر باتری مشکل دار باید شارژ شده باشد و پس از این چند دقیقه اقدام به استارت زدن باتری خودروی ناسالم بکنید تا خودرو روشن شود. چنانچه روشن نشد کمی تکان دادن و فشار هر یک از کابل ها در سر جای خود و انجام مجدد احتمالا شما را به نتیجه خواهند رساند.

✅۸- کابل ها را جدا کنید
حال که خودرو روشن شد و به نتیجه رسیدید باید به جدا کردن کابل ها اقدام کنید، این کار برعکس مراحل اتصال بود و دقت کنید حین جدا کردن هیچ یک از کابل ها با یکدیگر تماس نداشته باشند.
ابتدا کابل مشکی را از قسمت فلزی خودرو جدا کنید.
کابل مشکی را از قسمت منفی باتری سالم جدا کنید
کابل قرمز را از قطب مثبت باتری سالم جدا کنید
و در نهایت کابل مشکی را از باتری تازه شارژ شده جدا کنید.
ساید متعلقات و یا کاور های باتری را مجدد در سر جای خود قرار دهید.
بهتر است خودروی مشکل دار و تازه روشن شده را مدتی روشن نگه دارید تا باتری خودرو شارژ شود.

مضرات باطری به باطری ماشین
مضرات باطری به باطری ماشین

چنانچه باتری ضعیف شده باشد، در زمستان ضعف خود را نشان می‌دهد و در روشن کردن وسیله نقلیه ناتوان می‌شود. یکی از راه‌ها هول دادن ماشین است که با توجه به داشتن تسمه تایم در خودرو‌های امروزی، این کار توصیه نمی‌شود؛ چون ممکن است تسمه تایم در اثر لگد‌های ناگهانی ناشی از رها کردن کلاچ برای روشن‌شدن ماشین، تاب مقاومت نداشته باشد و پاره شود و یا ا از تنظیم خارج شود. راه دیگری که وجود دارد استفاده از کابل اتصال باتری به باتری است تا با استفاده از یک خودرو دیگر، اتومبیل مانده در راه را روشن کنیم.

البته شما از وسیله دیگری نیز می توانید استفاده نمایید که جامپ استارتر نام دارد، تصویر زیر یک نمونه جامپ استارتر است.

جامپ استارتر

برای باتری به باتری باید به چند نکته مهم دقت کنیم که معمولا توسط کمتر کسی رعایت می‌شود؛ اول اینکه قبل از استارت زدن به موتور خودرو خاموش بهتر است تا باتری آن توسط خودرو دیگر که حتما روشن باشد، چند دقیقه با کمک کابل اتصال شارژ شود تا از ایجاد بار ناگهانی روی دینام خودرو روشن و آسیب رسیدن به آن جلوگیری شود. برای این کار در حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه وقت کافی است و دقت شود که قطب‌های باتری‌ها به درستی به هم متصل شوند. سپس بعد از استارت زدن خودرو خراب، به محض روشن شدن آن سریعا کابل‌ها جدا شوند؛ چرا که در صورتی که کابل‌ها متصل باشند ممکن است به خاطر تفاوت در میزان شارژ دینام‌ها، تداخل آمپر به وجود آید و باعث خرابی قسمت‌های برقی خودرو‌ها شود.

بعد از روشن شدن خودرو از گاز دادن‌های بی‌مورد جهت سریع‌تر شارژ شدن باتری جدا خودداری شود. در این حالت باز هم به خاطر خالی بودن باتری، باعث ایجاد فشار زیادی ‌ روی دینام می‌شود و می‌تواند سبب سوختن آفتامات، دیود‌ها و یا بالشتک آن شود. پس بهتر است تا کمی با سرعت کم رانندگی کنیم تا باتری شارژ شده و از صدمات بعد از آن جلوگیری کنیم.

 

نظرات کاربران درباره مضرات باطری به باطری ماشین:

کاربری به نام فرهاد می گوید:

دوستان دقت کنید در ماشین ها امروزی به خاطر اینکه برق ماشین ها حساس شده احتمال اینکه به کامپیوتر یا همون ای سی یو در هنگام باطری به باطری کردن صدمه بزنه وجود داره و خیلی خطرانک است، بهترین کار اینکه از جامپ استارت استفاده کنید، که قیمتش بین ۵۰۰ هزار تومان تا ۲ الی ۳ میلیون است البته این جامپ استارتر ها چند منظوره هستند، مثلا پاوربانک هم هستند یا بعضی هاشون هم باد برقی توش کار گذاشتن، کلا اینکه حتی اگه جامپ استارتر هم گیر نیوردید بهترین کار اینکه از کسی که ماشین داره کمک گرفتید ازش بخواهید باطری ماشین شو در بیاره این جوری نه به ماشین شما صدمه میزنه نه به ماشین ان شخص، در ماشین های اتومات هم حتما باید این کار را انجام بدید. موفق باشید.


کاربری به نام نیلوفر می گوید:

سلام و عرض ادب، من شنیدم که باتربه باتری کردن ماشین خیلی خطرناکه و امکان داره باتری ماشین ها منفجر بشه و حتی کامپیوتر ماشین هم از بین بره حتی برای یکی از آشناهای ما چند سال پیش به گفته خودش همچین اتفاقی افتاده و وقتی میخواسته باتری به باتری کنه باتری ماشینی که سالم بوده ترکیده و خیلی خسارت زده به ماشینی که ازش کمک خواسته، طبق تحقیقی که کردم راه های خیلی زیادی است مثلا یکیش اینکه ماشین و هول بدیم و یا اینکه از دستگاه هایی که برای اینکار اومده استفاده کنیم و یا اینکه باتری ماشین سالم را از ماشین جدا کنیم و استفاده کنیم، امیدوارم مفید بوده باشه.


کاربری به نام امیر می گوید:

سلام به دوستان گرامی حتما اگر مجبور شدید ماشین تونو باتری به باتری کنید بهترین روش اینکه باتری سالم رو از وسیله نقلیه سالم بیرون بیارید تا خدایی نکرده به ماشین سالم و باتریش اسیبی وارد نشه البته یه ویدویی براتون ارسال میکنم که خیلی ساده و روان روش باتری به باتری کردن را اموزش میده البته تو این ویدیو باتری سالم رو از ماشین سالم خارج نمیشه و بیشتر نکات ایمنی رعایت میشه.


کاربری به نام رامین بی باک می گوید:

بچه ها موقع باتری به باتری کردن خیلی مراقع باشید بلای که سر من اومد خدایی نکرده سر شما نیاد اقا ما مسافرت بودیم باتری ماشین خوابید متاسفانه بد جایی هم بودیم و شرایط جوری نبود که ماشین را تا تعمیرگاه هول بدیم، بعد از چند ساعت خیلی اتقافی ماشینی از کنارمون رد شد و ازش کمک خواستیم بنده خدا قبول کرد و با وجود اینکه نه ما و نه اون اقا کابلی برای اتصال نداشتیم و اصلا هم فکرمون به این نرفت که باتری ماشین و در بیاریم از سیم معمولی استفاده کردیم برای باتری به باتری کردن و متاسفانه باعث اتیش سوزی شد البته خدا رو شکر خسارت زیادی نزد ولی شرمنده اون اقای محترم شدیم خیلی مراقب باشید اگر کابل نداریم حتما اگر امکان داره باتری ماشین رو در بیارید و جابه جا کنید و بعد از روشن شدن ماشین باتری رو عوض کنید.
لطفا رای دهید
به سوالات آیین نامه تست درایو چند ستاره می دهید؟
[امتیاز از مجموع: 4 Average: 3.5]

2
یک پاسخ بنویسید

2 نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
2 نویسندگان دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
راضی

سلام باتریها را جابجا کشیده اید.

شهلا

سلام دوستان خیلی مراقب باشید من و دوستم رفته بودیم کوه متاسفانه ماشینمون خراب شد و هرکاری کردیم روشن نشد از یک ماشین کمک خواستیم و ایشان لطفا کردن به ما کمک کردن ما چون بلد نبودیم و ان شخص محترم هم همین طور متاسفانه به ماشین اسیب رسوندیم و باعث شد که باتری ماشین ما از بین برود و خرج ۶۰۰ هزار تومنی دستمون بذاره حتما از کسی که اشنایی دارد بخواهید بهتون کمک کنه و حتی یک درصد اگه خودتون بلد نیستید انجام ندهید که مثل من بی افتید به خرج