جریمه معاینه فنی خودرو چقدر است؟

جریمه معاینه فنی چقدر است

جریمه معاینه فنی خودرو چقدر است؟

باسلام خدمت کاربران گرامی تست درایو؛
❓آیا تا به حال شده برای نداشتن معاینه فنی جریمه بشید؟
❓آیا می دانید مبلغ جریمه نداشتن معاینه فنی چقدر است؟
❓آیا خودروی شما معاینه فنی معتبر دارد؟
❓آیا می دانید چه خودروهایی باید جهت دریافت معاینه فنی اقدام کنند؟
❓آیا می دانید وقتی معاینه فنی نداشته باشید در طول روز می توانید چندین بار جریمه شوید؟
⬅اگر تمایل دارید پاسخ سوالاتی که مطرح شده را بدانید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

جریمه معاینه فنی چقدر است✅معاینه فنی چیست؟
معاینه فنی خودرو روشی است که در بسیاری از کشورها اعمال شده‌است، که در آن وسیله نقلیه برای بازرسی از اطمینان از عدم مطابقت با مقررات حاکم بر ایمنی ، انتشار گازهای آلاینده مورد بازرسی قرار می‌گیرد. اگر معاینه فنی خودرو بصورت بازه زمانی دوره ای انجام گردد، غالباً آن را معاینه فنی دوره ای وسیله نقلیه موتوری می‌نامند. فواصل زمانی آن معمولاً هر یک یا دو سال خواهد بود. هنگامی که یک وسیله نقلیه در آزمون‌های معاینه فنی تأیید می‌گردد، اغلب یک برچسب (برچسب تأیید بازرسی) برای ساده ‌تر کردن کنترل‌های بعدی روی شیشه جلو اتومبیل یا روی پلاک خودرو قرار می‌گیرد. مراکز معاینه فنی خودرو مکان‌هایی هستند که تا ببینند آیا یک وسیله نقلیه مورد تأیید قرا خواهد گرفت یا خیر.

رئیس پلیس راهور از آغاز جریمه خودروهای فاقد معاینه فنی از ۱۵ اردیبهشت ‌ماه خبر داد و گفت: خودروهایی که معاینه فنی ندارد روزانه ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شوند.

جناب سرهنگ محمدی در خصوص جریمه خودروهای فاقد معاینه فنی اظهار کرد: پلیس راهور از ۱۵ اردیبهشت از طریق دوربین‌ها و به صورت دستی خودروهایی را که معاینه فنی ندارند را جریمه می‌کند.

وی افزود: میزان مبلغ جریمه خودروهای فاقد معاینه فنی روزانه ۵۰ هزار تومان است که این جریمه هر روزی که خودرو از منزل خارج شود اعمال می‌شود، همانطور که در سال گذشته خودروهایی بوده اند که در یک هفته پنج بار به دلیل عدم معاینه فنی جریمه شده اند.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت حمل ‌ونقل شهرداری تهران، همه دوربین‌های طرح ترافیک و ورودی محدوده زوج و فرد به پروژکتور مجهز شدند تا آمادگی زیرساختی برای اجرای طرح ترافیک در نیمه دوم سال و فاز دوم طرح کاهش به حداکثر برسد.
با تجهیز کلیه ورودی‌های شهر تهران به دوربین، از ابتدای آبان خودروهایی که معاینه فنی ندارند روزانه ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شوند.

آیا می دانید هزینه دریافت معاینه فنی تنها فقط ۳۰ هزار تومان می باشد، آیا بهتر نیست به جای جریمه شدن در اولین فرصت برای دریافت معاینه فنی اقدام کنیم؟

جریمه معاینه فنی استعلام
برای استعلام خلافی معاینه فنی میتوانید به سایت سایت راهور ۱۲۰ مراجعه کنید و یا اگر دسترسی به اینترنتن ندارید به یکی از مراکز پلیس+۱۰ بروید. به این ترتیب می‌توانید از جریمه معاینه فنی استعلام بگیرید. در سایت راهور با استعلام میزان تخلفات رانندگی خود می توانید متوجه شوید که چه میزان از این تخلفات مربوط به معاینه فنی بوده است.
احتمالا می‌دانید که جریمه نداشتن معاینه فنی، ۵۰ هزار تومان است. هر خودرو ممکن است به دفعات در یک روز به علت نداشتن معاینه فنی جریمه شود. تصور کنید که ثبت مکرر جریمه ۵۰ هزار تومانی برای نداشتن معاینه فنی در یک روز تا چه قدر می‌تواند خلافی خودرو را افزایش دهد. بعد از ثبت جریمه معاینه فنی، برای مالک خودرو همیشه پیامک ارسال می‌شود. بهتر است در اولین فرصت برای دریافت معاینه فنی اقدام کنیم.

کدام خودرو‌ها باید معاینه فنی داشته باشند؟
بر اساس استاندارد تعریف شده خودرو‌هایی که در سه دسته زیر قرار می‌گیرند، باید برای گرفتن معاینه فنی اقدام کنند:

✅۱. خودرو‌های داخلی تولید سال ۱۳۹۴ و قبل از آن

✅۲. خودرو‌های وارداتی تولید سال ۲۰۱۵ و قبل از آن

✅۳. خودرو‌های عمومی تولید سال ۱۳۹۷ و قبل از آن

در کل اجباری کردن معاینه فنی یکی از اقداماتی است که در راستای کاهش آلودگی هوا انجام شده است. اگر چه این طرح بسیار بی کیفیت و کاملا سوری و غیر واقعی اجرا می‌شود، ولی به هر حال یکی از اقداماتی به جز اعمال طرح ترافیک است که مسئولان برای کنترل و کاهش آلودگی هوا انجام داده اند. با توجه به اینکه متاسفانه بسیاری از مراکز معاینه فنی در ازای دریافت پول برگه معاینه فنی را صادر می‌کنند، اجرای طرح معاینه فنی برای کاهش آلودگی هوای تهران، موفق آمیز نبوده است.

✅معاینه فنی برتر چیست؟
در مورد اینکه با کدام روش‌ها از جریمه معاینه فنی استعلام بگیریم، صحبت کردیم. موضوع دیگری که در مورد معاینه فنی مطرح است، نوع معاینه فنی است. با توجه به شدت آلودگی هوای تهران، تمام خودرو‌هایی که از مراکز معاینه فنی تهران، برگه معاینه فنی خود را دریافت می‌کنند، معاینه فنی برتر می‌گیرند. در معاینه فنی برتر تست‌های آلایندگی هوا سختگیرانه‌ تر است؛ بنابراین تفاوت اصلی معاینه فنی برتر با معاینه فنی عادی تنها در نوع تست آلایندگی است. تست آلایندگی معاینه فنی برتر به صورت سخت گیرانه تر، در دو دور آرام و ۲۵۰۰ انجام می‌شود. در معاینه فنی برتر، علاوه بر کارکرد درجا، تولید آلایندگی خودرو‌ها در دور موتور بالا نیز سنجیده می‌شود. این معاینه فنی برای کنترل آلایندگی خودرو کارایی بیشتری دارد، زیرا در بسیاری از مواقع آلایندگی در حالی اتفاق می‌افتد که خودرو‌ها در دور موتور بالا کار می‌کنند.

✅مدارک لازم برای دریافت معاینه فنی:
مدارک لازم برای معاینه فنی خودروشامل اصل کارت یا سند خودرو و فرم تشخیص عیوب ظاهری می باشد. و مراحل صدور و اخذ کارت معاینه فنی به شرح یر می باشد:

اصل کارت یا سند خودرو
فرم تشخیص عیوب ظاهری
ارائه مدارک لازم معاینه فنی خودرو
ثبت اطلاعات کامل در سیستم
دریافت بارکد پس از ثبت اطلاعات پرداخت
هزینه لازم معاینه فنی خودرو


نظرات کاربران تست درایو درباره جریمه نداشتن معاینه فنی خودرو:

✅کاربری به نام فرهاد می گوید:

سلام به همه عزیزان ماشین بنده مدل ۲۰۱۵ هست و ماشینم هیچگونه مشکلی از نظر فنی ندارد و در سفر کاریی که به تهران داشتم در یک روز چندین بار بابت نداشتن معاینه فنی جریمه شدم فکر کنم میزان جریمه ۶۰ هزار تومان بود، البته که کوتاهی از طرف خودم بود و در اولین فرصت برای دریافت معاینه فنی اقدام کردم در شهری که هستم به یکی از مراکز معاینه فنی خودرو مراجعه کردم و در زمان کوتاهی معاینه فنی برای بنده صادر شد شاید نیم ساعت هم نشد، مبلغی که از بنده دریافت کردن بابت صدور معاینه فنی ۳۰ هزار تومان بود، این متن و نوشتم چون فکر کردم که خیلی از راننده ها هستند که مثل من نمیدونند که باید برای ماشین شون معاینه فنی دریافت کنند. امیدوارم مفید واقع شده باشه.

✅کاربری به نام محمد می گوید:

دوستانی که در کلان شهرها مخصوصا در تهران تردد می کنند توجه داشته باشند اگر معاینه فنی نداشته باشید توسط دوربین جریمه می شوید من خودم چند روز پیش در خیابان مطهری توسط دوربین بابت عدم داشتن معاینه فنی معتبر جریمه شدم البته ماشین من هیچ گونه ایرادی نداره و من خودم کوتاهی و برگه معاینه فنی رو نگرفتم، کد تخلف عدم داشتن معاینه فنی ۲۰۶۳ می باشد.

Subscribe
Notify of

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

0 نظرات