صکادرات و آشنایی با مراحل راه اندازی خودرو

اموزش صکادرات

صکادرات و آشنایی با مراحل راه اندازی خودرو

باسلام خدمت هنرجویان گرامی و همراهان تست درایو؛

در صفحه ۱۲۴ کتاب آیین نامه راهنمایی و رانندگی درباره نحوه راه اندازی خودرو توضیحاتی ارائه شده است امروز تست درایو قصد دارد شما هنرجویان گرامی را با نوحه صحیح راه انداری خودرو و همچنین با مفهوم کلمه صکادرات آشنا کند، همان طور که می دانید صکادرات شامل ۷ مرحله است که بایستی قبل از شروع به رانندگی این هفت مرحله را رعایت کنید.

صکادرات چیست؟راه اندازی خودرو
هدف از این بخش آشنا نمودن هنرجو به چگونگی روشن نمودن و راه اندازی خودرو می باشد. راه انداری خودرو طی چند مرحله به صورت زیر شرح داده می شود؛
✅۱- تنظیم صندلی: اگر شخصی دیگری از خودرو استفاده نموده و تنظیم صندلی را تغییر داده، ضروری است بر حسب قد و اندام شما بطور مجدد تنظیم شود. هدف از تنظیم صندلی تسلط کامل پاها و دستها بر تجهیزات کنترلی همچون پدالها، اهرمها و غربیلک فرمان می باشد. عدم تسلط کافی بر روی تجهیزات فوق باعث می شود تا واکنش و عکس العمل راننده در مقابله با خطرات، مناسب نبوده و یا با تاخیر زمانی بالا صورت پذیرد در حالی که هنگام حرکت در سرعتهای بالا، تنها چند صدم از ثانیه نیز می تواند در نجات یا فرار از تصادف و برخورد تاثیر گذار باشد. صندلی راننده دست کن باید در دو جهت نشان داده شده در شکل ذیل قابلیت تنظیم داشته باشد. تنظیم صندلی علاوه بر موارد بالا، در میدان دید شما نیز موثر است.

✅۲- تنظیم آینه ها: هر خودرو سواری دست کم دارای ۳ آینه می باشد. مهمترین آنها آینه دید عقب است که داخل اتاق و در قسمت بالایی شیشه جلو نصب می گردد. استفاده از آینه های با چند بازو و مفصل کنترلی، امکان تنظیم بهتر و دقیق تری را فراهم می نماید. دو آینه ی دیگر خودرو، آینه های بغل می باشند که در صورت تنظیم مناسب آنها، در افزایش و بهبود میدان دید شما بسیار موثر خواهند بود.

✅۳- بستن کمربند ایمنی: بعد از انجام تنظیمات اولیه، بستن کمربند ایمنی ضروری است. کمربند ایمنی باید حتما از نوع ۳ نقطه ای باشد. این نوع کمربندها علاوه بر پوشش دادن رانها، نیم تنه بالایی بدن را نیز نگه می دارند. البته امروزه تمامی خودروها مجهز به کمربندهای ۳ نقطه ای هستند اما ممکن است در بعضی از خودروهای قدیمی تر از نوع ۲ نقطه ای باشند. منظور از کمربند ۳ نقطه ای، کمربندی است که دارای ۳ محل اتصال است؛ از دو محل به بدنه خودرو دارای اتصال ثابت است و نقطه سوم نیز مربوط به محل قفل شدن کمربند می باشد که اتصالی غیر دائمی است.

✅۴- خلاص کردن دنده: توجه نمایید که برای قرار دادن دسته دنده در حالت خلاص باید پدال کلاچ را قبل از آن فشرد. بعد از خلاص کردن دنده، پدال کلاچ را رها کنید.
✅۵- قرار دادن سوئیچ در وضعیت استارت (STATRT): با چرخاندن سوئیچ و قرار دادن آن در حالت STATRT موتور خودرو روشن می شود. در این حالت خودرو هنوز متوقف است و موتور در حالت درجا کار می کند.

✅۶- فعال کردن راهنمای سمت مروبطه: اگر خودرو به نحوی پارک شده است که باید از سمت راست خود از حالت پارک خارج شود باید راهنمای سمت راست را فعال نمود و در غیر این صورت راهنمای سمت چپ. البته لازم به ذکر است که در بعضی مواقع خودرو به صورت مورب یا عمودی پارک می شود و یا ممکن است که خودرو در حالت دنده عقب از پارک خارج شود که در هر صورت باید راهنمای سمت مربوطه به شکل صحیح فعال گردد.

✅۷- کنترل مسیر(با دید مستقیم و با استفاده از آینه ها): قبل از حرکت دادن خودرو مسیر مقابل، کناره ها و پشت سر خود را به طور دقیق مد نظر قرار دهید. برای این کار از دید مستقیم و همچنین آینه ها استفاده نمایید.

✅۸- گرفتن کلاچ: با فشردن پدال کلاچ با پای چپ، خودرو آماده قرار گیری در حالت دنده خواهد بود.
✅۹- قرار دادن گیربکس در حالت دنده یک: با هل دادن اهرم دنده به سمت جلو، گیربکس در حالت دنده یک خواهد بود.
✅۱۰- پایین آوردن ترمز دستی: برای غیرفعال نمودن ترمز دستی، تکمه ای را که در انتهای آن قرار دارد بفشارید و اهرم ترمز دستی را به سمت پایین بیاورید.
✅۱۱- رها کردن تدریجی کلاچ و فشردن پدال گاز: اکنون برای به حرکت در آوردن خودرو، پدال کلاچ را به تدریج رها کرده و به طور همزمان پدال گاز را به آرامی فشار دهید.

نکات:
– طی مراحل ۱۰ و ۱۱ کنترل مسیر نیز باید انجام شود و به اطراف با دقت نگاه کرد.
– برای چرخش فرمان و تغییر دادن جهت تایرها باید قبل از مرحله ۸ و یا طی مرحله ۱۱ اقدام نمود.
– هنگامی که خودرو در سربالایی پارک است و یا در پشت ترافیک در سربالایی متوقف است، برای شروع حرکت باید مراحل ۱۰ و ۱۱ را همزمان با هم انجام داد.
– پیش از شروع حرکت باید کنترل غربیلک فرمان را در دست گرفت.

⭐️مفهوم صکادرات در رانندگی  چیست؟

صکادرات در رانندگی شامل ۷ مرحله می باشد که قبل از رانندگی بایستی این هفت مرحله را رعایت کرد: حرف ص به معنای صندلی است, حرف ک به معنای کمربند خودرو است, حرف آ یعنی آینه خودرو, حرف د به معنای دنده خودرو است, حرف ر به معنای روشن نمودن و راهنما, حرف ا به معنای آمادگی و در آخرحرف ت به معنای ت ترمز دستی می باشد.

✅۱ – (ص) تنظیم صندلی خودرو
صندلی خودرو از سه بخش قابل تنظیم می‌باشد:
۱- کفی صندلی
۲- پشتی صندلی
۳- سری صندلی

برای تنظیم کفی صندلی با دست راستتان بالای فرمان را گرفته وبا دست چپتان ضامن کفی صندلی کشیده می‌شود. و میتوانید صندلی را به عقب و جلو هدایت کنید.
پشتی صندلی به وسیله اهرم با دست چپتان به راحتی بالا می‌آید و اندازه بهترین پشتی صندلی کمی بیش از نود درجه است.
پشت سری صندلی بایستی مرکز آن روبروی گوش‌هایتان باشد که برای جلوگیری از صدمه به گردن هنگام بروز تصادفات از پشت طراحی شده است.


✅۲ – (ک) کمربند ایمنی (بستن کمربند ایمنی)
با دست راستتان سگک و قلاب کمربند را گرفته و میکشیم تا تسمه آن هم کشیده شود. دست چپتان را از داخل تسمه کمربند رد کرده تا کمربند از بالای شانه چپ رد شود، سپس آن را درون قفل قرار داده و با فشار لازم قفل می کنیم.

معنی صکادرات
✅۳ – ( آ ) آینه‌های ماشین را تنظیم می‌کنیم
با توجه به فیزیک بدنی خودتان آینه های ماشین را تنظیم نمایید.

قانون صکادرات

✅۴- ( د ) دنده خودرو را خلاص کنید
کلاچ را با پای چپتان تا آخر فشار داده دهید و دسته دنده در وسط قرار داده می‌شود.

آموزش صکادرات

✅۵ – حرف ( ر ) این حرف دو کاربرد دارد
۱- خودرو را روشن می‌کنیم
۲- راهنما می‌زنیم و بخش اضافی
بخش اضافی چک ترمز:
ترمز پایی را سه مرتبه فشار دهید تا ترمز چک شود. چک ترمز در واقع حرف « ر» دو بعلاوه ۱ می‌باشد.

✅۶ – حرف ( آ ) آمادگی برای رانندگی است
آماده کردن دنده خودرو برای حرکت آینه‌ها را نگاه می‌کنیم و نقاط کور خودرو را با چرخاندن سر پوشش می‌دهیم.
پس از روشن کردن موتور نوبت (آ) دوم صکادرات است که این (آ) دو کاره می‌باشد.

در این حالت با آماده کردن دنده و جاگذاری دنده برای حرکت آینه‌هایی را که تنظیم شده است نگاه می‌گردد و بایستی برای پوشش دادن نقاط کور آینه سر به سمت حرکت بر گرانده می‌شود.

✅۷ – ( ت ) : ترمز دستی خودرو را پایین می آوریم

آخرین عملکرد ترمز پایی گرفته می‌شود و بعد ترمز دستی را پایین می آوریم، که با این کار چراغ ترمز دستی نیز که با نشانه حرف انگلیسی(P ) می‌باشد در پشت آمپر خاموش می‌گردد و خودرو در شروع به حرکت در می آید.

عملکرد صکادرات که شامل ۷ مرحله است قانون پیش از حرکت است که کلیه مراحل آن بایستی انجام گردد.


نظرات کاربران تست درایو درباره صکادرات در رانندگی:

کاربری به نام مرتضی می گوید:

سلام به همه دوستان هنرجو کلمه صکادرات در رانندگی در رانندگی شامل موارد زیر است که حتما سعی کنید این موارد و رعایت کنید صکادرات و صکارات اشتباه نگرید صکادرات درسته که این جوری میشه:

ص = تنظیم کردن صندلی ماشین
ک = بستن کمربند ایمنی
ا=  تنظیم آینه های ماشین
د= خلاص کردن دنده ماشین
ر= روشن کردن ماشین
ا= آمادگی برای رانندگی و زدن راهنما
ت = پایین آوردن ترمز دستی ماشین

سعی کنید این مواردی که گفتم و رعایت کنید به راحتی در آزمون شهری قبول میشید، شاد و پیروز باشید.


کاربری به نام حسین می گوید:

سلام وقت بخیر

طبق گفته مربیم قبلا طبق کتاب آیین نامه راهنمایی و رانندگی مثل اینکه صکادرات درست بوده ولی مثل اینکه قانون و چند وقتی هست عوض کردن و دیگه صکادرات نیست صادرکات درسته از مربییم سوال کردم گفت به خاطر ایمنی هست در واقع وقتی ماشین را روشن میکنیم بعد باید کمربند ایمنی را ببنیدیم که یه وقت آتش سوزیی رخ داد سریع از ماشین خارج بشیم و خیلی تاکید کرد که حتما توی آزمون شهری به صادرکات توجه داشته باشم چون سرهنگ بهش اهمیت میده یادتون باشه ص میشه تنظیم صندلی ماشین، آ میشه تنظیم آینه های ماشین، د میشه خلاص کردن دنده ماشین، ر میشه روشن کردن ماشین، ک میشه بستن کمربند ایمنی، ا میشه آماده شدن برای رانندگی، ت میشه پایین اوردن ترمز دستی ماشین.


کاربری به نام پریسا می گوید:

سلام بچه ها من هفته پیش امتحان شهری داشتم هفته قبلش رد شدم فقط بخاطره نزدن راهنما سرهنگ بهم گفت راهنما سلاح راننده است خیلی دقت کنید به صکادرات چون اکثر افسرا بهش اهمیت میدن من این هفته شانس اوردم نفر سوم بودم متوجه شدم سرهنگ دستور که میده میخواد مو به مو اجرا بشه برای همین من وقتی حرکت کردم بهم گفت سریع توقف کن راهنما زدم و توقف کردم پارک دوبل رو هم خیلی عالی انجام دادم حتی سرهنگ ازم تعریف کرد، پیشنهاد میکنم قبل شروع امتحان شهری صکادرات و پیش خودتون چند بار مرور کنید موفق باشید.


کاربری به نام پیمان از رشت می گوید:

سلام دوست خوبمون درباره اعمال قبل از حرکت در رانندگی سوال کردن که همون میشه صادرکات توجه کنید چیز پیچیده ای نیست ولی خوب اگر اشتباه انجام بدید چون افسر آزمون گیرنده بهش اهمیت میده احتمالا ردتون کنه اولین کاری که باید انجام بدید بعد از وارد شدن به ماشین تنظیم صندلی ماشین است که میشه ص، گام بعدی تنظیم آینه های ماشین بر اساس فیزیک خودتون است که میشه آ، بعد از اون میشه خلاص کردن دنده مثلا دنده ماشین حتی اگر خلاص بود و ماشینم روشن نبود دنده ماشین رو یکبار عوض کنید بعد دوباره خلاص کنید که میشه د، مرحله بعدی میشه روشن کردن ماشین پاتون و روی کلاچ ماشین بذارید و تا ته فشار بدید بعد ماشین و روشن کنید سعی کنید همیشه پاتون روی کلاچ باشه قلق گیری کلاچم انجام بدید که میشه ر، مرحله بعدی میشه بستن کمربند ایمنی که میشه ک، بعدی میشه کنترل مسیر و راهنما زدن و آمادگی برای رانندگی که میشه ا، آخرین مرحله میشه پایین آوردن ترمز دستی که میشه ت امیدوارم مفید واقع بشه، پاینده باشید.


کاربری به نام ندا می گوید:

سلام روز بخیر

من امروز امتحان شهری داشتم با وجود اینکه صادرکات رو بلد بودم و سعی کردم رعایت کنم متاسفانه استرس شدیدی گرفتم نمیدونم چرا یهو از سرهنگ ترسم گرفت هر چی میگفت نمی شنیدم فقط این و شنیدم که گفت برو پایین به نظرم دوستان سعی کنن استرس نگیرین حتی اگر همه موارد آزمون شهری رو مو به مو انجام بدید و حسابی تمرین کرده باشید اگر استرس بگیرید همه چه خراب میشه من خودم پیش مربی عالی بودم خودم مربیم ازم خیلی تعریف کرد بهم گفت جزو بهترین هنرجوهای من هستی همه موارد و رعایت میکنی واقعا نمیدونم چرا پیش سرهنگ استرس گرفتم و کار و خراب کردم عملا دیگه صادرکات به کارم نیومد خیلی ناراحت شدم.


کاربری به نام سهیل می گوید:

سلام به همه دوستان گرامی هنرجو امیدوارم ایام به کام باشه من خودم هفته پیش موفق شدم آزمون شهری را با موفقیت سپری کنم واقعا حس خوبیه قبولی و گرفتن گواهینامه رانندگی هرچند تا این لحظه دستم نرسیده و اون جوری که شنیدم و دوستان میگن گواهینامه هایی که به تازگی صادر میشه بین ۴۰ الی ۵۰ روز ارسال میشه به هر حال، در مورد مخفف صکادرات در رانندگی باید بگم که حرف ص به معنی تنظیم صندلی ماشین است، حرف ک بستن کمربند ایمنی است که به تازگی این بستن کمربند ایمنی تغییر کرده و بعد از روش شدن ماشین شده، حرف الف به معنی تنظیم آینه ها است، حرف د به معنی خلاص کردن دنده ماشین است، حرف ر روشن کردن ماشین است، دوباره الف به معنی آمادگی برای رانندگی، حرف ت پاییدن آوردن ترمز دستی و حرکت ماشین.

به امید قبولی همه شما عزیزان


کاربری به نام سمیه می گوید:

سلام عرض میکنم من هفته گذشته امتحان شهری داشتم ، قبلش یک نکته رو بگم که امتحان ایین نامه مقدماتی و ایین نامه اصلی را با کمک سوالات ایین نامه همین سایت قبول شدم همین جا ازشون تشکر میکنم درباره امتحان شهری و قوانین قبل از شروع به رانندگی باید بگم مربی من تاکید میکرد که قبل از روشن کردم ماشین کمربند و ببندم ولی خوشبختانه من نفر سوم بودم و متوجه شدم افسر بخاطر رعایت نکردن همین موضوع نفر جلو تر از من رو رد کرد در واقع نفر جلویی من قبل از روشن کردن ماشین کمربند و بست و افسر این را ایراد گرفت و گفت بعد از روشن کردن ماشین باید کمربند ببنیدی البته همین موضوع باعث ردیش نبود بنده خدا استرس گرفت و نتونست ماشین و خوب کنترل کنه


هنرجوی گرامی اگر تا این لحظه در آزمون شهری شرکت نکردید پیشنهاد میکنیم حتما نکات مهم و کلیدی امتحان شهری تست درایو را از دست ندهید

Subscribe
Notify of

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

26 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
فرشته
فروردین ۱۹, ۱۴۰۲ ۸:۳۶ ق.ظ

دوستان گواهینامه گرفتید چند جلسه مربی با تجربه بگیرید تا ضعفاتون از بین بره من بعد از چن سال که گواهینامه داشتم تازه امسال پشت رل نشستم البته ۸ ماه اکثر پیجای آموزش رانندگی در اینستا رو دنبال کردم آموزش و توضیحاتشون عالیه و الان بدون هیچ نقص و ضعفی حرفه ای رانندگی میکنم

فرشته
فروردین ۱۹, ۱۴۰۲ ۸:۲۷ ق.ظ

سال ۸۱ گواهینامه گرفتم اون زمان کصادرات بود الان عوض شده صادرکات یا صکادرات شده توجه به اینه ها و قبل از انحراف به چپ و راست راهنما سرعت مطمئنه و اعتماد به نفس بالا به مراتب راننده حرفه ای میشید .

کاربر سایت
مهر ۲۵, ۱۴۰۰ ۱:۰۹ ب.ظ

با عرض سلام ب دوستان عزیزم بچه ها مربی من گفت اول صادر کردت را رعایت کن یعنی اول صندلی دوم اینه ها سوم دنده خلاص چهار هم روشن کردن پنجم هم کمربندبستن راهنمایی سمت چپ بعد هم دنده یک و ترمز دستی را به پایین اوردن وحرکت انشالله ک متوجه شده باشید موفق باشید

پریا
شهریور ۲۴, ۱۴۰۰ ۷:۰۰ ق.ظ

سلام دوستان مربی من گفته که طبق دستور جدید،صاکدرت باید انجام بشه.یعنی ابتدا صندلی،آیینه،کمربند،دنده،روشن کردن،ترمز دستی
فردا هم امتحان دارم میشه راهنمایی کنید چه سرواژه ای درست هست؟

Arezoo
شهریور ۳, ۱۴۰۰ ۸:۲۲ ق.ظ

سلام. من یه هفته دیگه آزمون شهری دارم و تجربه های بچه ها رو خوندم و خیلی کمک کننده بود. فقط یه موردی ک عده ای گفته بودن،قرص ضد استرس بود که میخواستم بپرسم عوارضی داره یا نه؟ و واقعا موثر هست؟

حمیدرضا
خرداد ۳۱, ۱۴۰۰ ۹:۱۲ ب.ظ

سلام بسیار ممنون

محراب
اسفند ۲۲, ۱۳۹۹ ۱۰:۰۸ ق.ظ

اگه هنگام سوار شدن ماشین روشن باشه باید چطور عمل کنیم ؟

شیرین
شهریور ۱۴, ۱۳۹۹ ۱۱:۵۰ ق.ظ

سلام الان که شهریور ۱۳۹۹ هست واقعا قانون بستن کمربند کدومه؟ قبل از استارت یا بعدش؟؟؟ کتاب جدید که گفته قبلش
لطفا جواب بدید من فردا آزمون شهر دارم

Lola
بهمن ۴, ۱۳۹۸ ۷:۰۰ ب.ظ

بالاخره صادرکات یا اون یکی؟

محسن
دی ۱۷, ۱۳۹۸ ۹:۴۶ ب.ظ

عرض ادب
من فردا آزمون دارم
در تمرینات با اینکه تاحالا پشت ماشین نبودم،خیلی درست عمل میکردم.
در آموزشگاه مراحل اولیه رو با اسم” صادرکردنت” آموزش دادند.
صندلی:تنظیم کفی،پشتی،بالشت گردنی
آینه:اینه پشت سر(وسط)،جانبی راست،جانبی چپ
دنده:گرفتن کلاج،آزادسازی دنده
روشن کردن:نگه داشتن کلاج،روشن کردن خودرو
کمربند:بستن کمربند ایمنی
راهنما:فعال کردن راهنمای جهت خروج از پارک(دنده عقب-راست)(روبه جلو-چپ)
دنده:گرفتن کلاج-فعالسازی دنده(دنده عقب یا دنده یک برای خروج از پارک)
نگاه کردن:نگاه کردن وبررسی شرایط ترافیک یا راه
ترمز دستی:فشاردادن دکمه ترمز دستی و خواباندن اهرم
امیدوارم اگر این پیام کمکتون کرد،دعا کنید من هم با اولین امتخان قبول بشم

anna
  محسن
آبان ۱۹, ۱۳۹۹ ۱۱:۳۵ ق.ظ

عالی وکامل

Mobina
  محسن
دی ۲۸, ۱۴۰۰ ۹:۱۶ ب.ظ

منم فردا امتحان دارم حتما شما قبول شدی ، برای من دعاکنید منم اولین بارمه .

ستاره
مهر ۲۷, ۱۳۹۸ ۷:۱۹ ق.ظ

سلام دوستان
من ۲۹ اولین امتحان شهری دارم صکادرات مهم نیست ک ب تربیت انجام بدی سرهنگ فقط ازت میخاد ک تمامی موارد رو رعایت کنی تابحال نشنیدم ک سرهنگ چون تربیت رعایت نکردی بخاد ردتون کنه و با ارامش کارتون رو انجام بدین سرهنگ ازتون رانندگی صحیح مهاد با سرعت اروم ولی بدون استرس مسلما قبول میشین

امیر
مهر ۸, ۱۳۹۸ ۵:۱۴ ب.ظ

بچه ها گیج نشین
الان دیگه صکادرات از بین رفته
به قول حسین:
طبق گفته مربیم قبلا طبق کتاب آیین نامه راهنمایی و رانندگی مثل اینکه صکادرات درست بوده ولی مثل اینکه قانون و چند وقتی هست عوض کردن و دیگه صکادرات نیست ((صادرکات درسته )) از مربییم سوال کردم گفت”” به خاطر ایمنی”” هست در واقع وقتی ماشین را روشن میکنیم “”بعد باید کمربند “” ایمنی را ببنیدیم که یه وقت “”آتش سوزیی”” رخ داد سریع از ماشین خارج بشیم و خیلی تاکید کرد که حتما توی آزمون شهری به صادرکات توجه داشته باشم چون سرهنگ بهش اهمیت میده یادتون باشه ص میشه تنظیم صندلی ماشین، آ میشه تنظیم آینه های ماشین، د میشه خلاص کردن دنده ماشین، ر میشه روشن کردن ماشین، ک میشه بستن کمربند ایمنی، ا میشه آماده شدن برای رانندگی، ت میشه پایین اوردن ترمز دستی ماشین.

setare
خرداد ۱۸, ۱۳۹۸ ۱۲:۰۵ ب.ظ

بالاخره مخفف ها شد کدوم ؟ ترتیبش کدومه ؟

نرگس
آبان ۲۵, ۱۳۹۷ ۵:۵۳ ب.ظ

سلام
بچه ها من واقعا گیج شدم بالاخره صکادرات شد الان یا صادرکات یا صادرکت یا … هر کی یه چیزی میگه مربیم به من گفته صادرکت درسته اینجا بچه ها یه چیز دیگه میگن آخه تو رو خدا من همین جوریش استرس دارم تو رو خدا استرس من و بیشتر از این نکنید الان من باید چه غلطی کنم این هفته امتحان شهری دارم پارک دوبلم بلد نیستم واقعا نمی دونم چیکار کنم

امیر
  نرگس
شهریور ۱, ۱۳۹۸ ۱۱:۲۰ ق.ظ

مسخره بازی در نیار دیگه! افسر که به تو نمیگه صادرکاته یا …. تو باید تمام کار ها رو انجام بدی. فقط توجه داشته باش که جدیداً کمربند رو باید بعد از استارت زدن ببندی نه قبلش. همین.

مسعود
  امیر
خرداد ۹, ۱۳۹۹ ۸:۰۶ ق.ظ

مسخره بازی چیه؟ باید یه ترتیب و اصولی رو بدونیم که طبق اون تمرین و عمل بکنیم دیگه.

ARMAN__ELX
  امیر
دی ۶, ۱۳۹۹ ۳:۴۷ ب.ظ

ده سخوش

الناز
آبان ۲۳, ۱۳۹۷ ۴:۴۷ ق.ظ

سلام روز بخیر
ببخشید اعمال قبل از حرکت در رانندگی میشه صکادرات یا صادرکات؟ کدومش میشه؟

علی
  الناز
مهر ۱۵, ۱۳۹۸ ۷:۴۸ ق.ظ

صادرکات

عسل
آبان ۲۱, ۱۳۹۷ ۱:۲۶ ب.ظ

سلام
من امروز آزمون شهری داشتم همه موارد را رعایت کردم سرهنگ گفت صکادرات و رعایت نکردی من از مربییم حتی سوال کردم گفت درست انجام دادی اول صندلی رو تنظیم کردم بعد آیینه ها را تنظیم کردم دنده رو خلاص کردم ماشین و روشن کردم کمربند و بستم راهنما زدم مسیر و چک کردم ترمز دستی رو آوردم پایین بعد حرکت کردم ولی سرهنگ بهم گفت درست انجام ندادی و جابه جا انجام دادی خیلی ناراحتم خیلی حالم بده خیلییییییییییییییییییییییی دارم دیوانه میشم یکی من و راهنمایی کنه لطفا

Masi
  عسل
خرداد ۲۸, ۱۳۹۸ ۳:۳۴ ق.ظ

اول صندلی .بعد اینه.بعد کمربند.بعد خلاص.بعد روشن.بعد راهنما.چک کردن.بعد گرفتن کلاچ.و دنده یک و ترمز دستی.بعد حرکت

نگار
آبان ۱۲, ۱۳۹۷ ۶:۴۴ ق.ظ

سلام
دوستان هنرجو صکادرات دیگه اشتباه فکر کنم صادرکرت درسته
یعنی اول تنظیم صندلی ماشین بعد تنظیم کردن تمامی آینه ها بعد خلاص کردن دنده ، روشن کردن ماشین، بستن کمربند ایمنی بعد زدن راهنما و در آخر پایین اوردن ترمز دستی و حرکت کردن

رباب
  نگار
آذر ۱۷, ۱۳۹۷ ۱۰:۳۴ ق.ظ

با سلام دوستان اان صادرات کات هستش اشتباه نگیرن. موفق باشید

علی
  رباب
خرداد ۱۰, ۱۳۹۸ ۱۰:۳۹ ب.ظ

طبق توضیحات کتاب :
۱ : صندلی
۲ : اینه
۳ : کمربند
۴ : دنده خلاص
۵ : استارت
۶ : امادگی برای حرکت و راهنما
۷: دستی
این اخرین تغییر کتاب بود و جالب اینجاس به تصمیم قاطعی هم نمیرسن تا دوستان یک چیزو تا عمر دارن یاد بگیرن ؛ متاسفانه همین کلمات و یا نوع قانون در امتحان رانندگی از افسر تا افسر دیگه متفاوته و هرکدوم نظری در مورد یک مکان واحد حتی دارن و یکی یک مسیر رو مناسب تعویض دنده میدونه و هفته بعد افسر دیگه اون مکان رو مغایر با تعویض و افزایش دنده میدونه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!