آموزش رانندگی با ماشین دنده اتوماتیک

دنده-اتوماتیک

آموزش رانندگی با ماشین دنده اتوماتیک

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و ماشینی شدن زندگی ها، رانندگی در خیابان‌های شلوغ طاقت‌فرساست، مخصوصا اگر مجبور باشید ساعت‌های زیادی را به رانندگی مشغول باشید.در این شرایط اتومبیل دنده‌ای انتخاب مناسبی نیست و بهتر است در فکر خرید یک خودروی اتوماتیک باشید.
در این مقاله که توسط وب سایت تست درایو تهیه و تنظیم شده است، انواع حالت گیربکس اتوماتیک را بررسی میکنیم.

دنده-اتوماتیک
آشنایی با دنده اتوماتیک به همراه تصاویر:

اتومبیل اتوماتیک دارای ۲ پدال ( گاز و ترمز ) میباشد. درقسمت کنسول و محل صفحه دسته دنده دارای علامت هایی با حروف (P – پارک) ، (R – دنده عقب ) ،( N – خلاص ) ، (D – دنده حرکت به جلو ) ، ( M – دنده های دستی می باشد.

با علائم روی دنده اتومبیل اتوماتیک بیشتر آشنا شویم:
P : زمانی که ماشین را روشن میکنید و دنده را روی این حالت میگذارید,ماشین قادر به حرکت نیست حتی اگر گاز بدهید.
N : در هنگام روشن ماندن ماشین و قرار دادن دنده در این حالت ماشین بی هیچ تغییری در حالت خود به حرکت خود ادامه میدهد .
R : استفاده از این دنده همانند اتومبیل دنده ای برای عقب راندن میباشد.
D : در صورت قرار دادن دنده در این حالت و زمانیکه پای خود را از روی ترمز برداریم ماشین به سمت جلو حرکت خواهد کرد.

شماره های 1 و 2 و 3 در روی دنده ها: زمانی که نیاز به قدرت بیشتر از موتور ماشین داشته باشید شماره دنده را عوض میکنید.

روشن شدن ماشین: دنده را روی D قرار داده و پای خود را روی پدال ترمز نگه دارید سپس استارت بزنید . برای تغییر دنده اتومبیل با زدن دکمه کنار دنده آن را آزاد کرده و میتوانید آن را به راحتی تغییر بدهید.

آشنایی با ماشین دنده اتوماتیک

نکته: دوستان زیاد درباره دکمه کنار دنده اتوماتیک سوال می پرسند: در جواب باید بگوییم این دکمه در واقع برای ایمنی بیشتر و به منظور تعویض ناگهانی دنده خودرو توسط خودروساز تعبیه شده است. تا زمانی که دکمه به طرف داخل فشار داده نشود به هیچ عنوان دنده از وضیعتی که در آن قرار دارد به وضیعت دیگری نخواهد رفت، پس بنابراین برای تغییر حالت دنده اتوماتیک ابتدا باید دکمه را به طرف داخل فشار دهید. توجه داشته باشید دکمه دنده اتوماتیک در همه خودروهای دنده اتوماتیک تعبیه نشده است.
مقدمات برای حرکت اتومبیل‌‌های اتوماتیک:
زمانی که پای خود را از روی ترمز برمیداریم ماشین به آرامی شروع به حرکت خواهد کرد و برای حرکت با سرعت بیشتر پای خود را بیشتر روی گاز فشار دهید.برای جاده های معمولی دنده را روی D قرار دهید و دیگر نیازی به دیگر دنده ها ندارید تا سرعت بیشتر از حد مجاز نداشته باشید.

پارک کردن ماشین . با ترمز ماشین را به حالت ایست کامل برسانید. سپس دنده را در روی P قرار داده و ماشین را خاموش کنید.
توصیه دیگر اینکه هرگز به بهانه شتاب اولیه بیشتر، در زمان گاز دادن حالت (Drive) را انتخاب نکنید. نگه داشتن پدال گاز در وضعیت خلاص و سپس انتخاب D برای راه افتادن می‌تواند خسارت و آسیب جبران‌ناپذیری به گیربکس اتوماتیک خودروی شما وارد می‌کند. اما توصیه دیگر اینکه قبل از توقف کامل خودرو، حالت P (پارک) را درگیر نکنید.

یدک کشیدن بارهای سنگین در اتومبیل‌های اتوماتیک:
برای یدک کشیدن بارهای سنگین از دنده های کمکی استفاده نکنید احتمال دارد گیربکس آسیب ببیند. لذا زمانی که تغییر زیادی در این وزن ایجاد می شود تاثیرات مخربی روی گیربکس خواهد داشت. به کارگیری دنده های کمکی در چنین مواردی این اطمینان را به وجود می آورد که مجموعه جعبه دنده برای حمل بار از دور موتورهای بالاتر استفاده میکند.

بالا رفتن از سربالایی تند:
گیربکس اتوماتیک خودرو هنگام بالا رفتن از سربالایی و پرشیب یکی تپه با مسیرهای کوهستانی سخت، در وضعیتی مشابه و یدک کشیدن بارهای سنگین قرا می گیرد. پس زمانی که در حال بالا رفتن از یک سربالایی دشوار هستید حتما از دنده کمک گیربکس استفاده کنید.

پایین آمدن از یک سراشیبی :
یکی از شیوه هایی که برخی از آن اطلاعی ندارند، استفاده از دنده های کمکی در پایین آمدن از سراشیبی های تند است. انجام این کار باعث صرفه جویی در استفاده از سیستم ترمز و طولانی تردن عمر لنت ها می شود. ترمز گرفتن در حین پایین آمدن از سراشیبی ها می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد آنها و بعضا از دست دادن توان توقف توسط ترمز ها شود. البته هنوز هم در چنین وضعیتی شما به نیروی ترمز احتیاج خواهید داشت ولی اینگونه، در بخش عمده ای از طول سفر از استفاده از آن خودداری می کنید.

مقدمات برای دنده عقب: اول از همه ماشین باید کاملا ایستاده باشد سپس دنده را روی R قرار داده و آرام آرام پای خود را از روی ترمز برداشته و روی گاز گذاشته و فشار دهید.

برای استفاده از N روی دنده : زمانی میتوانید از این دنده استفاده کنید که ماشین در حال حرکت نمیباشد و برای مدت کوتاهی پارک کردید.در حالت رانندگی به هیچ وجه روی این حالت دنده را قرار ندهید .
راهنمایی استفاده از دنده های سنگین: زمانیکه نیاز به قدرت بیشتری در ماشین خود دارید میتوانید از این دنده ها استفاده نمایید.
این دنده ها معکوس عمل کرده یعنی با افزایش شماره قدرت ماشین را کم میکند.برای عوض کردن دنده بین دنده های سنگین و D نیازی به ایستادن نمی باشد .

نکاتی خیلی خیلی مهم: برای سهولت و افزایش امنیت در رانندگی : از پای راست خود برای ترمز گرفتن و گاز دادن استفاده نمایید.همیشه بعد از ایست اتومبیل آن را در دنده P قرار دهید، در غیر اینصورت باعث آسیب جدی به گیربکس خواهید شد.

عزیزانی که خودروی دنده دستی دارند و به تازگی ماشین دنده اتوماتیک خریداری نمودند، به این نکته توجه کنن که در ماشین دنده دستی سه تا پدال قرار دارد ولی در ماشین دنده اتوماتیک دو تا حتما حتما قبلا از رانندگی با ماشین دنده اتوماتیک چند بار تمرین کنید که ناخودآگاه پدال ترمز ماشین دنده اتوماتیک را با کلاج اشتباه نگیرید.

بیشتر بخوانید :  آموزش رانندگی حرفه ای | آموزش رانندگی تصویری | اموزش رانندگی برای مبتدیان

اشتراک گذاری

Comments (13)

 • حمید پاسخ

  سلام . ماشین تیگو ۵ جدید . رمپ پارکینگ ۴۰ درجه شیب سربالایی . عقب عقب نمیتونم ماشین رو در بیارم حتی با گاز دادن در حال دنده R . و کلا ایست میده .امکان رو به جلو در آوردن ماشین رو هم ندارم . خواهشا کسی راهنما یی کنه

  خرداد 5, 1397 در 2:25 ق.ظ
 • جاوید پاسخ

  سلام دوستان عزیز
  یکی بیاد به من بگه سربالایی باشیب ۳۰ درجه از داخل پارکینگ بخوام بیام بالا
  آیا بازم با D. (درایو) بیام بالا یا روش دیگه ای هم هست
  لطفا جواب منو بدید
  فقط دیدگاهها رو نگاه نکنید لطفا جوابه منو بدید
  باتشکر

  اردیبهشت 15, 1397 در 11:18 ب.ظ
  • سعید پاسخ

   هیچ مشکلی پیش نمیاد چون طول رمپ پارکینگ زیاد نیست تو حالت d هم با دنده یک میایی بالا چون روی دنده 2 نمیره البته میتونی روی حالت دستی هم قرار بدی من توصیه نمیکنم فقط یادت باشه بعد روشن کردن ماشین کمی صبر کنی تا موتور ماشین گرم بشه این موارد و رعایت کنی هیچی نمیشه.
   موفق باشی

   اردیبهشت 16, 1397 در 9:14 ق.ظ
 • مرتضی روزبهانی پاسخ

  ما نه ماشین دندهای داشتیم نه ماشین دنده اتوماتیک خوش به حالتون حسرت می خورم

  فروردین 25, 1397 در 0:56 ق.ظ
 • مینا پاسخ

  من ماشین دنده ای داشتم الان دنده اتومات دارم اولش برام یکم سخت بود الان خیلی باهاش راحتم عالیه

  اسفند 23, 1396 در 10:18 ق.ظ
 • امید پاسخ

  فقط میخواهید از رانندگی لذت ببری ماشین اتومات سوار بشید دنده ای خیلی اذیت میکنه

  اسفند 20, 1396 در 4:22 ب.ظ
 • نادری پاسخ

  عالی بود ممنون البته خودم بلد بودما ماشین دنده اتومات کلا مگه چی هست ولی آموزشی که قرار داده بودید جالب بود برام

  اسفند 17, 1396 در 12:07 ب.ظ
 • مهدی پاسخ

  این دکمه ای که کنار دنده است و همه ماشین های دنده اتومات دارند ؟ اصلا کارش چیه ؟

  اسفند 16, 1396 در 8:35 ق.ظ
 • میترا پاسخ

  سلام
  ببخشید یه سوال دارم اگر توی ترافیک زمان توقف طولانی مثلا ۱۰ دقیقه حالت دنده روی D باشه برای ماشین مشکلی پیش میاد؟

  اسفند 14, 1396 در 10:05 ق.ظ
  • رامین پاسخ

   خانم میترا بهتر اینکه در زمان طولانی مدت دنده را در وضعیت d قرار ندی البته ماشین های جدید گیربکس های هوشمندی دارند و اتفاقی نمی افته ولی در کل خب نیست این کار بهتر اینکه در توقف کوتاه در حالت n قرار بگیره البته روی حالت p هم میتونید قرار بدید در واقع n میشه خلاص p میشه پارک

   اسفند 14, 1396 در 8:51 ب.ظ
 • امیر علی پاسخ

  سلام
  ببخشید این گزینه p در ماشین دنده اتومات چیه ؟ مگه پارک نیست من وقتی ماشین و در این وضعیت قرار میدم ماشینم خلاص میشه الان یعنی خراب شده ماشینم ؟ لطفا اگر کسی میدونه بگه ممنون

  اسفند 13, 1396 در 9:38 ق.ظ
 • کیارش پاسخ

  سلام وقت بخیر
  ماشین دنده اتوماتیک زیادم چیز پیچیده ای نیست اتفاقا از ماشین دنده ای خیلی بهتره فقط اینکه ماشین دنده اتومات لم داره و اگه قبلا ماشین دنده ای سوار شدید و چند سالی بوده که از ماشین دنده ای استفاده کردید برای بار اول سوار ماشین دنده اتومات بشید احتمالا یه سوتی ای بدید مثل این دوستمون آقای جوادی من خودم خیلی دیدم از این سوتی ها الان نسل جدید ماشین های دنده اتومات داره وارد بازار میشه اونا هم چیز شاخی نیستن در کلا شرکت های خودروساز به غیر از سایپا و ایران خودرو به فکر راحتی راننده و ایمنی هستند.

  اسفند 13, 1396 در 9:12 ق.ظ
 • جوادی پاسخ

  سلام
  آموزش جالبی بود کاش من قبل از رانندگی ماشینم این اموزش و دیده بودم هنوز حرکت نکرده بودیم یهو یادم به کلاج نداشتن ماشین نبود و ترمز کردم همسرم با مخ رفت تو شیشه البته خدا رو شکر چیزی نشد ولی خیلی ترسیدیم کلا ماشین دنده اتومات از دنده ای بهتره

  اسفند 13, 1396 در 8:09 ق.ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.