گواهینامه بین المللی رانندگی چیست؟

گواهینامه بین المللی

گواهینامه بین المللی رانندگی چیست؟

با سلام به کاربران گرامی و همراهان همیشگی تست درایو؛

گواهینامه ببین المللی رانندگی

گواهینامه ببین المللی رانندگی

سفر با گواهینامه بین المللی

اگر از آن دسته از افراد هستید که کشف سرزمین‌های جدید و سفرکردن برایتان جذاب است، احتمالا یکی از گزینه‌های ایده‌آل برای سفرهای هیجان انگیزتان استفاده از ماشین شخصی است.

استفاده از ماشین شخصی در سفرها دست شما را برای طی هر مسیری باز می‌گذارد. شما می‌توانید با استفاده از ماشین شخصی هر کجا که بخواهید رانندگی کنید و نگران نبود وسیله نقلیه عمومی نباشید.

علاوه بر این بحث هزینه است. درست است که شما برای دریافت گواهینامه بین المللی رانندگی باید هزینه گرفتن گواهینامه بین المللی که چیزی در حدود ۹۵ تا ۳۰۰ هزار تومان خواهد شد را پرداخت کنید اما در عوض هزینه بلیت قطار و اتوبوس و هزینه تاکسی مسیرهای محلی را پرداخت نخواهید کرد. این صرفه جویی در هزینه زمانی بیش‌تر به چشم می‌آید که ظرفیت اتومبیل شما تکمیل باشد. در این صورت دریافت گواهینامه بین المللی حسابی برای کاهش هزینه کمک خواهد کرد.

آیا مراحل گرفتن گواهینامه بین المللی پیچیده است؟

جالب است بدانید که شیوه دریافت گواهینامه بین المللی از بسیاری کارهای اداری دیگر ساده‌تر است. تصور بسیاری از افراد آن است که شما برای دریافت گواهینامه باید دوباره تمامی مراحل دردسرساز دریافت گواهینامه پایه ۳ را طی کنید. این تصور اشتباه است.

در صورتی که شما دارای گواهینامه پایه سه باشید و مهلت آن تا یک ماه آینده اعتبار داشته باشد، همین کافیست تا برای دریافت گواهینامه بین المللی اقدام کنید. به دلیل آنکه متولی صدور گواهینامه بین المللی کانون جهانگردی و اتومبیل رانی جمهوری اسلامی است؛ فرآیندی که برای دریافت گواهینامه طی می‌کنید کمتر در دست‌اندازهای ورق بازی‌های اداری گیر خواهد کرد.

فرم درخواست گواهینامه بین المللی

فرم درخواست گواهینامه بین المللی

دریافت گواهینامه بین المللی با چه مدارکی ممکن است؟

اگر قصد سفر با گواهینامه بین المللی دارید قاعدتا پاسپورت اخذ کردید. پاسپورت یکی از مدراک مورد نیاز است تا بتوانید برای گواهینامه بین المللی اقدام کنید. بنابراین اگر هنوز پاسپورت نگرفته‌اید ابتدا به سراغ دریافت آن بروید.

مدرک مورد نیاز دوم مسلما خود گواهینامه پایه ۳ است. در صورتی که اعتبار آن تا یک سال باقی مانده باشد، می‌توانید برای گواهینامه بین المللی سه ساله اقدام کنید و در صورتی که اعتبار آن کمتر از یک سال و بیش‌تر از یک ماه باشد می‌توانید برای گواهینامه بین المللی یک ساله اقدام کنید. در پرسه اخذ گواهینامه بین المللی فرم درخواستی پیش روی شما قرار می‌گیرد که باید این فرم را با دقت تکمیل کنید.

این فرم باید به دو زبان فارسی و انگلیسی پر شود. تاریخ‌ها باید به شمسی و میلادی تبدیل شود. یک عکس نیز لازم است. عکس ۳ در ۴ تمام رخ، برای خانم‌ها عکس باید محجبه باشد. اگر پیش از این گواهینامه بین المللی دریافت کرده بودید؛ این مدرک را نیز با خود همراه داشته باشید. همین مدارک برای شروع کافیست.

هزینه گرفتن گواهینامه بین المللی

هزینه گرفتن گواهینامه بین المللی

هزینه دریافت گواهینامه بین المللی

اگر تمایل به اخذ گواهینامه یک سال دارید قیمت گواهینامه بین المللی ۹۵ هزار تومان

اگر تمایل به اخذ گواهینامه موتور سواری دارید قیمت گواهینامه بین المللی ۱۱۵ هزار تومان
و اگر تمایل به دریافت گواهینامه بین المللی سه ساله دارید قیمت گواهینامه بین المللی ۳۰۵ هزار تومان است.

فرض کنید مسافر ترکیه هستید. شما یک خانواده چهارنفری هستید که بلیت رفت و برگشت هواپیمای هر یک نفر شما چند برابر این مبلغ خواهد بود. حالا فرض کنید این مبلغ را برای یک خانواده چهار نفره قرار است پرداخت کنید.

البته باید بدانید که هنگام خروج از کشور مبلغی نیز پرداخت خواهید کرد و هزینه بنزین و استهلاک نیز وجود دارد اما با تمام اینها هزینه سفر با ماشین شخصی بسیار کمتر است. البته تمام این توضیحات به شرط آن است که کشور مقصد شما گواهینامه بین المللی را قبول داشته باشد. امارات تنها برای ماشین اجاره‌ای این گواهی را قبول دارد و کشورهایی مانند چین، ژاپن، تایوان، کلمبیا، قبرس ونزوئلا و چند کشور دیگر این گواهینامه بین المللی را قبول نخواهند داشت.

از کدام مراکز برای دریافت گواهینامه بین المللی اقدام کنیم؟

قصد سفر کردید؟ پاسپورت دارید؟ گواهینامه هم دارید؟ می‌خواهید سفر را با ماشین شخصی خود انجام دهید؟ مشکلی برای اخذ گواهینامه بین المللی نخواهید داشت. همانطور که گفته شد متولی صدور گواهینامه بین المللی مراکز گردشگری و اتومبیل رانی جمهوری اسلامی ایران است. با مراجعه به این مراکز و در دست داشتن مدارک روند کار شما شروع خواهد شد.

همین پرسه را می‌توانید به صورت اینترنتی پیگیری کنید البته اگر قصد سفر دارید باید ۱۰ روز زودتر نسبت به اخذ گواهینامه بین المللی از طریق اینترنت اقدام کنید. شرایط هر کشوری برای استفاده از گواهینامه بین المللی متفاوت است. همچنین گواهینامه به آدرس شما پست می‌شود و به صورت حضوری تحویل داده نمی‌شود. بهتر است شرایط مربوط به کشور مقصد را مطالعه کرده باشید. به جز مراجعه حضوری به مراکز اصلی و یا نماینده‌گی‌های جهانگردی و اتومبیل رانی می‌توانید از طریق اینترنت نیز اقدام کنید.

به آدرس http://shop.taci.ir/ مراجعه کنید. همه قوانین نوشته شده است و گام به گام با دستور العمل آن پیش روید.

سامانه فروش اینترنتی گواهینامه بین المللی

سامانه فروش اینترنتی گواهینامه بین المللی

آیا مراکز متعدد صدور گواهینامه بین المللی اعتبار دارند؟

متاسفانه در سال‌های اخیر افراد زیادی با سوء استفاده از ناآگاهی مردم مبالغی را برای صدور گواهینامه بین المللی اخذ کردند بدون آنکه مدرکی معتبر ارائه کنند. به شما توصیه می‌کنیم که تنها از راه‌های قانونی و مراکز یادشده نسبت به اخذ گواهینامه بین المللی اقدام کنید.

در نظر داشته باشید که تنها اعضای FIA ، بر اساس معاهدات سازمان ملل امکان صدور گواهینامه بین المللی خواهند داشت. مراکز صدور گواهینامه بین المللی در تهران:

  1. خیابان خرمشهر- خیابان شهيد عربعلي – پلاك ۲
  2. خیابان آزادی-بین خیابان های خوش و بهبودی- نبش خیابان شهید قانعی- پلاک ۲۳۱
  3. خیابان فیاض بخش – نبش کوچه جهانگردی – پلاک ۳۳

در شهرستان‌ها نمایندگی‌های صدور سازمان گردشگری و اتومبیل رانی نمایندگی‌های معتبری برای صدور گواهینامه بین‌المللی هستند. در صورتی که به دنبال نمایندگی معتبر صدور گواهینامه در شهر خود می‌گردید به آدرس ( این سایت کلیک کنید)
مراجعه نمایید. شهر خود را وارد کنید تا آدرس مراکز برای شما نمایش داده شود.

این مراکز خدمات صدور گواهینامه بین المللی را به صورت تحویل فوری دارند. فرآیند صدور گواهینامه در صورت تکمیل بودن مدارک یک ساعت طول می‌کشد در صورتی که اقدام اینترنتی برای دریافت گواهینامه بین المللی حدود ۷ تا ۱۰ روز طول خواهد کشید. بنابراین اگر برای دریافت گواهینامه بین المللی عجله دارید به صورت حضوری مراجعه کنید.

قیمت گواهینامه بین المللی

قیمت گواهینامه بین المللی

دو نوع گواهینامه بین المللی وجود دارد

گواهینامه یک ساله که برای دریافت آن باید ۹۵ هزار تومان هزینه کنید و گواهینامه سه ساله که تقریبا سه برابر یعنی ۳۰۰ هزار تومان هزینه خواهد داشت. اما باید بدانید که آیا کشوری که قرار است به آن سفر کنید گواهینامه سه ساله را قبول می‌کند یا خیر.

به طور مثال کشورهایی مانند آمریکا، کانادا، انگلستان، استرالیا، نیوزلند و آفریقای جنوبی نمونه‌ای از کشورهایی هستند که گواهینامه سه ساله را قبول ندارند. یا کشورهایی مانند امارات تنها به شما اجازه رانندگی با ماشین اجاره‌ای خواهند داد. بنابراین پیش از آنکه هزینه کنید حتما قوانین مربوط به هر کشور را بدانید.
سفر، زمانی که فرمان دست خودتان است حال دیگری دارد. آزادی عمل بیش‌تری دارید و حس می‌کنید هر کجا که بخواهید می‌توانید بروید. اگر عاشق سفر هستید گواهینامه بین المللی به کارتان می‌آید. اما به یاد داشته باشید که هر نقطه از جهان باید به قوانین احترام گذاشت.

✅نظرات کاربران تست درایو درباره گواهینامه بین المللی:

کاربری به نام رضا امیری می گوید:

بنده به تازگی اقدام به اخذ گواهینامه رانندگی بین المللی نموده ام و تمام هزینه و فرم درخواست را نیز ارسال کردم متاسفانه بعد از گذشت ۴۰ روز هنوز گواهینامه بین المللی به دستم نرسیده است، باتوجه به اینکه نیاز مبرم به گواهینامه دارم بخاطر سفر کاری به اروپا تمام برنامه ریزی هایم بهم خورده، پیگیری کردم دلیل مشخصی بابت دیکر کرد جهت ارسال گواهینامه دریافت نکرده ام، توصیه میکنم دوستانی که به تازگی قصد دریافت گواهینامه بین المللی دارند حدالمقدور از مراکز استان ها اقدام نماییند یا اینکه از شهر تهران اقدام به اخذ گواهینامه نماییند، طی پرس و جویی که شخصا داشتم در شهر تهران ارسال گواهینامه رانندگی خیلی سریعتر نسبت به دیگر شهرها صورت می پذیرد.


کاربری به نام ملیکا می گوید:

سلام خسته نباشید من تو شهر رشت هستم امسال عید می خواهیم بریم یه کشور خارجی با همسرم تصمیم داریم با ماشین خودمون سفر کنیم من اگر بخواهم امروز برم گواهینامه بین المللی ثبت نام کنم چند روزه بهم میدن و هزینه اش چقدر میشه؟ آیا شهر ما رشت گواهینامه بین المللی میده؟ فقط خودم گواهینامه را بگیرم کافیه یا همسرمم باید گواهینامه المللی بگیره؟

Subscribe
Notify of

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

6 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
مهیار
مهر ۳۰, ۱۴۰۱ ۱:۴۴ ب.ظ

ممنون

ناشناس
بهمن ۲۸, ۱۴۰۰ ۴:۳۹ ق.ظ

سلام . ببخشید آیا رفتن با گواهینامه رانندگی بین المللی به کشور های چین ، کره جنوبی و ژاپن را می‌توانیم برویم ؟

Hamid
فروردین ۱۸, ۱۳۹۹ ۹:۵۱ ق.ظ

در کشور ترکیه میشود با گواهینامه بین‌المللی رانندگی کرد و ماشین را از ترکیه اجاره کرده باشیم

احمد امیدی
بهمن ۲۶, ۱۳۹۸ ۷:۳۴ ق.ظ

سلام برای دریافت گواهینامه بین المللی به سایت مراجعه کردم در قسمت اخر که باید عکس دو طرف گواهینامه ایرانی را در محل مشخص شده در پرسشنامه قرار میدادم پیام میامد که باید عکس را کوچک نمایی. پرسش بنده این است که چرا وقتی عکس گواهی نامه توسط سایت و بطور خودکار بالا میاید در اندازه ای مورد قبول سایت نیست تا در وقت کاربر صرفه حویی شود؟

رسول
بهمن ۱۷, ۱۳۹۸ ۸:۵۰ ب.ظ

سلام
آیا گواهیی داریم که بنویسه:
گواهی میشود این آقا چندین ساله گواهینامه رانندگی داره و تا کنون نه جریمه شده نه خطا کرده نه تخلف .

سعیدی
شهریور ۲۵, ۱۳۹۷ ۴:۱۱ ق.ظ

سلام وقت بخیر
من در شهر کاشان هستم و به گواهینامه رانندگی بین المللی نیاز دارم اصلا نمی دونم کجا باید مراجعه کنم چه مدارکی میخواد؟ و این گواهینامه بین المللی رانندگی در کدام کشورها اعتبار داره و چند ساله است؟