فیلتر بنزین یا صافی بنزین چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

فیلتر بنزین یا صافی بنزین چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

باسلام خدمت کاربران گرامی تست درایو؛

امروز در این پست از وب سایت تست درایو قصد داریم شما عزیزان گرامی را با فیلتر بنزین و یا صافی بنزین آشنا کنیم، و همچین با کاربرد فیلتر بنزین و انواع آن و بهترین زمان برای تعویض صافی بنزین بیشتر آشنا شویم.

صافی بنزین چیست

🌟در ابتدا تعریف کلی از فیلتر بنزین: 

تمامی خودرهای بنزینی از بنزین داخل باک سوخت خود برای روشن کردن موتور استفاده می‌کند، بنزین داخل باک توسط لوله هایی به سمت موتور ماشین هدایت می شود، معمولا قبل از اینکه بنزین وارد این لوله ها شود از وسیله ای که به آن فیلتر بنزین یا صافی بنزین گفته می شود عبور می کند، فیلتر بنزین در واقع از عبور ناخالصلی هایی که در بنزین و یا در باک خودرو که امکان دارد وجود داشته باشد جلوگیری می کند.
از آنجا که همواره به دلیل کثیفی و فرسوده شدن مخازن سوخت و شلنگ های انتقال سوخت در جایگاه های پمپ بنزنین ممکن است مقداری آلودگی و کثیفی به باک بنزین ماشین وارد شود. علاوه بر این، فرسودگی خود باک بنزین و لوله های انتقال سوخت در مسیر سوخت رسانی به موتور، ممکن ست در ایجاد آلودگی در بنزین مصرفی ماشین، نقش موثر داشته باشند. به همین دلیل در تمامی خودروهای امروزی، از فیلتر بنزین که وظیفه اش پاکسازی سوخت مصرفی خودرو از هر نوع عامل خارجی است، استفاده می شود.

از آنجا که سیستم پاشش سوخت انژکتوری در خودروها، دارای دهانه پاشش سوخت تقریبا ۲ میلی متری است، در نتیجه وجود هر نوع آلودگی بیش از این اندازه، می تواند باعث گرفتگی انژکتورها و در نتیجه تضعیف عملکرد سیستم احتراق ماشین گردد. با این حساب می توان گفت که وظیفه اصلی فیلتر بنزین در خودرو، صاف کردن بنزین مصرفی از هر نوع آلودگی و عواملی به غیر از بنزین می باشد.

🌟زمان تعویض فیلتر بنزین
بهترین زمان برای تعویض صافی بنزین، بنا به توصیه مکانیک خودورها و همچین تعویض روغنی ها با هر بار تعویض روغن ماشین صافی بنزین نیز تعویض شود عدم تویض به موقع صافی بنزین باعث خرابی زودتر پمپ بنزنین، گرفتگی سوزن های ماشین و بالا رفتن مصرف سوخت می شود.

🌟علائم کثیفی فیلتر بنزین
از علائم کثیفی فیلتر بنزنین می توان به موارد زیر اشاره کرد:
✅۱- دیر روشن شدن ماشین می تواند تا حد زیادی مربوط به کثیفی صافی بنزین باشد.
✅۲- پایین آمدن قدرت موتور نیز از دیگر مواردی است که می توان جزو علائم کثیفی فیلتر بنزین به شمار آورد.
✅۳- لرزش موتور و گرفتگی انژکتورها در این حالت ذرات معلق در سوخت از فیلتر رد شده و به انژکتورها خواهند رسید و همانطور که در بالا اشاره کردیم، چون قطر محل پاشش سوخت انژکتور بسیار کم است، ممکن است باعث گرفتگی این مسیر شده و موجب اختلال در عملکرد موتور شود.
✅۴- ایجاد صدای غیر طبیعی از پمپ بنزین می تواند به عنوان علامتی برای کثیفی صافی بنزین در نظر گرفته شود.
🌟انواع فیلتر بنزین:
دو نوع رایج فیلتر بنزین در بازار وجود دارد که هر دو دقیقا به یک شکل کار می‌کنند: سوخت از راه یک مدیای تصفیه که اغلب از یک کاغذ مخصوص ساخته می‌شود، رد شده و این مدیا باعث حذف هرگونه رسوب و آلاینده می‌شود.
صافی بنزین پلاستیکی یا فلزی که از یک محفظه پلاستیکی و یا فلزی ساده در اطراف یک فیلتر تصفیه ساخته شده و در زمان تعویض، کل این مجموعه نیاز به تعویض دارد.
صافی کارتریجی که در آن یک فیلتر قابل تعویض در یک نگهدارنده فلزی قرار گرفته است. درب این نگهدارنده قابل جدا شدن است و فیلتر آن می‌تواند به صورت جداگانه تعویض شود.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

0 نظرات