شرایط و ضوابط معاینه چشم برای گواهینامه رانندگی

شرایط و ضوابط معاینه چشم برای گواهینامه رانندگی

باسلام خدمت کاربران گرامی وب سایت تست درایو

امروز در این پست از وب سایت آزمون آنلاین آیین نامه راهنمایی و رانندگی ایرانیان (تست درایو) قصد داریم شما عزیزان هنرجو را با شرایط و ضوابط معاینه چشم جهت اخذ گواهینامه رانندگی آشنا کنیم.

شرایط معاینه چشمهنرجوی پس از دريافت کاردکس و فرم معاينات چشم پزشکی به يکی از چشم پزشکان که معمولا از طرف آموزگاه مربوطه تعیین می شود مراجعه نموده و رعايت شرايط ذيل در قسمت معاينه چشم الزامی می باشد.

  1. معاينات متقاضيان گواهينامه رانندگی صرفا معاينه چشم نبوده و بايد معاينات جسمانی نیز انجام می گردد.
  2. -در معاينات جسمانی در صورتی که در کاردکس هنرجو رانندگی با عينک و… ذکر گردد متقاضی ملزم به تهيه عينک يا ساير لوازمات جانبی کمک رانندگی بوده تا آزمونهای آئين نامه و عملی شهر از وی اخذ گردد.
  3. -چنانچه پس از معاينات جسمانی توسط پزشک مشخص گردد که هنرجو دارای نقص عضو می باشد و ذکر اخذ گواهينامه با نظر افسران کاردان فنی ذکر گردد هنرجو بايد در روزهای فرد از ساعت ۱۰الی ۱۲ به مديريت کارشناسی راهنمائی و رانندگی شهر محل سکونت مراجعه تا نظريه مربوطه جهت اخذ گواهينامه و مراحل آزمون هنرجو مشخص گردد.
  4. -بعد از معاينه يک رسيد بايد تحويل هنرجو گردد.
  5. -کليه اعلام نظريه پزشک بايد خوانا و بدون خط خوردگی بوده و تاريخ معاينه با يد با تاريخ زن حک گردد مدت اعتبار معاينه چشم از زمان صدو ر کاردکس دو سال می باشد.

 

✅ضوابط معاینه چشم برای متقاضیان دریافت گواهینامه رانندگی

دریافت صلاحیت پزشکی یا آزمون سلامت از جمله شروط اجباری برای متقاضیان اخذ گواهینامه رانندگی است. اولین مسئله ای که در این خصوص مورد توجه قرار می گیرد، سلامت و عملکرد صحیح چشم ها است زیرا این دستگاه حیاتی بدن ما نقش تعیین کننده ای در کیفیت رانندگی دارد و هرگونه اشکال یا نقصی ممکن است جان راننده، سرنشینان و افراد جامعه را به مخاطره بیندازد. در این مطلب به جزییات و شرایط این آزمون اشاره می کنیم؛ توجه داشته باشید معاینه چشم متقاضیان دریافت گواهینامه رانندگی فقط در مراکز مورد تایید ناجا انجام می شود.

✅ماده ۱: بینایی برای گواهینامه‎های رانندگی پایه الف (گروه‎های ۱و۲) و پایه ب (گروه ۱) و ویژه
حداقل قدرت بینایی برای مجموع دو چشم با اصلاح یا بدون اصلاح ۱۲/۱۰
حداقل میدان بینایی برای هر چشم ۷۰ درجه
برای افراد تک چشمی حداقل قدرت بینایی ۱۰/۹ و میدان بینایی ۱۰۰ درجه، ضمن رعایت شرایط ویژه در وسیله نقلیه

✅ماده ۲: بینایی برای گواهی نامه‎های رانندگی پایه الف (گروه ۳)، پایه ب (گروه ۲) و پایه پ (گروه ۱) و مجوزهای صادره در ماده (۳۳) آیین نامه

حداقل قدرت بینایی برای مجموع دو چشم با اصلاح یا بدون اصلاح ۱۴/۱۰
حداقل میدان بینایی برای هر چشم ۷۰ درجه

✅ماده ۳: بینایی برای گواهی نامه های رانندگی پایه پ (گروه ۲) و پایه ت (گروه ۱و۲)

حداقل قدرت بینایی برای مجموع دو چشم با اصلاح یا بدون اصلاح حداقل ۱۵/۱۰
حداقل میدان بینایی برای هر چشم ۷۰ درجه

✅ماده ۴: آن دسته از بیماری هایی که نیاز به دریافت نظریه و تایید چشم پزشک متخصص و معتمد دارد

📌افراد دارای میدان بینایی دو چشمی بین ۱۲۰ تا ۱۴۰ درجه
📌افراد مبتلا به کوررنگی چشم
📌افراد مبتلا به کاتاراکت (آب مروارید)
📌افراد مبتلا به گلوکوم (آب سیاه)
📌مبتلایان به بیماری شبکیه چشم

✅تبصره ۱: ملاک ارزیابی میدان بینایی تست Confrontation است.

✅تبصره ۲: در معاینه چشم و سنجش بینایی، رعایت موارد زیر به وسیله پزشک الزامی است:

الف – سنجش دید (قدرت بینایی) باید طبق استانداردهای بین المللی و با نمودارهای سنجش بینایی استاندارد انجام پذیرد.
ب – حداکثر میزان دید برای هر چشم۱۰/۱۰
پ – در صورتی که متقاضی در هر خط دید بیش از ۲ حرف را خطا نماید، آن خط در محدوده دید محاسبه نگردیده و خط درشت تر ملاک ارزیابی قرار می گیرد.

✅تبصره ۳: در صورتی که متقاضی، حداقل شرایط پزشکی مندرج در بندهای ۱و۲ را دارا نباشد منحصراً می تواند جهت دریافت گواهینامه رانندگی پایه ب «گروه ۱» اقدام کند.


معاینه های چشمی مواردی چون کیفیت دید، عمق و بعد بینایی را شامل می شود تا توانایی درک موقعیت اجسام رصد شود. هم چنین بررسی کامل عیب انکساری فرد در این معاینه ها بسیار اهمیت دارد. افرادی که چشم شان عیب انکساری دارد، بعد از مدتی رانندگی دید خود را تا ۴۰ درصد از دست می دهند. آنها در مسافت های طولانی بعد از چند ساعت رانندگی قادر به دیدن محیط اطراف نیستند و این بسیار خطر آفرین است.

هم چنین اگر دید رنگ افراد مختل باشد بسیاری از علائم و نشانه ها توسط راننده غیرقابل تشخیص بوده و مشکلات زیادی برای جامعه و فرد ایجاد می کند. توصیه می شود قبل از دریافت گواهینامه، افراد حتما معاینه های کامل چشم پزشکی را انجام دهند و با وسواس بیشتری به توصیه های ارائه شده از سوی چشم پزشکان عمل کنند.

* اثر لنزهای چشمی هنگام رانندگی
افراد معمولا از لنز های نرم و سخت استفاده می کنند. هنگام رانندگی به دلیل اینکه کمتر پلک می زنیم جریان اشک اطراف لنز کاهش پیدا می کند. برای رانندگی طولانی بهتر است از نوع خاصی از لنز نرم استفاده شود تا کیفیت متابولیسم قرنیه و عبور اکسیژن از آن تغییر نکند. این لنزها سیلیکون هیدروژل نامیده می شوند؛ البته توصیه علمی تر به خوانندگان خبرنامه الکترونیکی استفاده از لنزهای یک بار مصرف است که ضریب ایمنی خیلی بالاتری دارند و سلامت چشم را تضمین می کنند.

افراد مبتلا به آستیگمات چگونه رانندگی کنند
افرادی که دچار آستیگمات خفیف هستند باید در ساعت های اول غروب و هنگام شب از عینک طبی استفاده کنند و اگر در طول روز می خواهند به مدت طولانی یعنی بیشتر از ۳ ساعت، به صورت پیوسته اتومبیل برانند باید از عینک های فتوکرومیک استفاده کنند. امروزه با ورود عدسی های ترانزیشن استفاده از عینک های فتوکرومیک در روز و شب بسیار آسان شده است و کیفیت بینایی بالایی ایجاد می کند.

هزینه معاینه چشم برای گواهینامه

تست بینایی

نظرات کاربران تست درایو درباره شرایط و ضوابط معاینه چشم برای گواهینامه رانندگی:

کاربری به نام لیلا می گوید:

سلام ، ببخشید کسی اطلاع داره هزینه معاینه چشم گواهینامه سال ۹۸ چقدر است؟ من از دوستم سوال کرم گفت من ۵۰ هزار تومان دادم ولی دوستم مطمئن نبود من از چند نفر دیگه پرسیدم هیچ کدوم اطلاع دقیقی نداشتن، لطفا از دوستان اگر کسی اطلاع داره به من هم اطلاع بده ممنون میشم.


کاربری به نام سعید می گوید:

سلام لیلا خانم تا جایی که می دونم هزینه معاینه چشم ۳۰ هزار تومان است بنده خودم در تاریخ ۲۳ اذر ماه ۹۸ ثبت نام کردم و ۳۰ هزار تومان پرداخت کردم بابت معاینه چشم یعنی نوشته بودم ۳۰ هزار تومان بابت معاینه چشم الان اگه زیاد شده باشه رو خبر ندارم بهتر اینکه از اموزشکاه مربوطه مطلع بشید، موفق باشید.


کاربری به نام سهیل می گوید:

سلام وقت بخیر، عذرخواهی می کنم کسی اطلاعی داره که آیا تنبلی چشم مانع از صدور گواهینامه میشود؟

من تازه میخوام اقدام کنم برای گرفتن گواهینامه و هیچ گونه اطلاعی در این باره ندارم و نمی دونم کجا باید مراجعه کنم آیا خود اموزشگاه اطلاع داره لطفا اگر کسی اطلاع داره بهم بگه ممنون


کاربری به نام نادر می گوید:

سلام ، یه سوالی داشتم بنده به تازگی قصد دارم برای گواهینامه رانندگی اقدام کنم سوالم این است که آیا با یک چشم میتوان رانندگی کرد؟ از چند نفری که سوال کردم گفتند که میشه و دقیق اطلاع نداشتن شخصی بهم گفته که بله میشه و باید از آینه مخصوص در خودرو استفاده کنید و حتما باید این آینه را نصب کنی بعد اقدام به رانندگی کنی و هیچ محدودیتی برای رانندگی نخواهی داشت، لطفا از دوستان گرامی کسی اگر اطلاع دقیق دارد به ما هم بگوید ممنون از لطف شما.


کاربری به نام امیر می گوید:

سلام، دوست عزیز آقا نادر نگران نشو به احتمال زیاد میری کمسیون پزشکی و اونجا یکسری معاینات انجام میدی و در نهایت اینکه می تونی از آینه مخصوص استفاده کنی که یکی از اقوام ما هم از همین آینه در ماشینش استفاده می کنه، کمی شاید زمان ببره فرایند معاینه و مراجعه به کمسیون پزشکی ولی می تونی برای گرفتن گواهینامه رانندگی اقدام کنی البته خود آموزشگاه کامل همه موارد رو بهت توضیح میده، امیدوارم موفق باشی.


کاربری به نام نگار می گوید:

 سلام ببخشید من تازه میخوام برم برای ثبت نام گواهینامه رانندگی و کمی چشمام ضعیف است آیا دکتر تشخیص بده حتما باید عینک بگیریم و در گواهینامه منم درج میشه عینک یعنی اگر بخوام رانندگی کنم حتما باید عینک بزنم؟ از عینکی شدن خیلی بدم میاد چشمام خیلی ضعیف نیست آیا متوجه میشند؟ لطفا اگر کسی می دونه راهنمایی کنه


کاربری به نام عزیز می گوید:

بچه ها این درسته طبق قانون، افرادی که در یک چشم خود دارای محدودیت بینایی یا نابینایی کامل هستند، لازم است که از تجهیزات اضافی در داخل کابین خودرو خود استفاده کنند تا بتوانند میدان دید خود را تقویت کنند. در اینجا به این افراد توصیه می‌شود که از آینه مخصوص رانندگی تک چشم استفاده کنند که در ادامه این مطلب به معرفی برخی از ویژگی‌های این آینه‌ها خواهیم پرداخت.؟ دید یک چشم چیه؟

لطفا رای دهید
به سوالات آیین نامه تست درایو چند ستاره می دهید؟
[امتیاز از مجموع: 21 Average: 3.6]

29
یک پاسخ بنویسید

27 نظرات
2 پاسخ ها
3 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
27 نویسندگان دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
اسماعیل

سلام و عرض ادب، پدرم حدود ۷۹ سالشون هست و بدون عینک تا الن رانندگی می کردند قبلا پزشک متخصص چشم گفته بود جزیی آب مرواید کمی دارند که نیازی به عمل نیست الان برای تمدید گواهینامه رفته اند متاسفانه پزشک نیروی انتظامی گفته باید عمل کنند و گواهینامه را تمدید نکرده توی این شرایط کرونا پدرم که برای کارهای مختلف معمولا بیرون زیاد میروند دچار مشکل شده اند و نمی تواند برای کارهای شخصی و ضروری و بیرون رفتن برای پزشک یا سر کار نتواند از وسیله اش استفاده کند وانگهی در شرایط کرونا هم الان در معرض خطر… ادامه مطلب »

حسین

سلام….
ببخشیدمی خواستم بدونم چشم راستم نابیناهست بهم گواهینامه می دن یانه

زانيار

سلام بنده يه سوالي داشتم من هر کدوم از چشم هام پنج دهم ديد دارن يعني روي هم رفته ده با اين شرايط ميتونم گواهي نامه بگيرم ؟

M

سلام من یک چشمم تنبله از عينک استفادہ می کنم با عینک ھیچ مشکلی ندارم اگر بخوام گواھینامه بگیرم مشکلی پیش میاد؟؟بھم گواھی نامه مى دن؟

حسین

سلام من امروز رفتم برای ثبت نام لیفتراک اما از چشم راست نابینا هستم.مسئول اونجا هم گفت بهت گواهینامه نمیدن.میخواستم بدونم آیا واقعا نمیشه یا اگر میشه گرفت چطور

محمد

سلام خسته نباشید، میخواستم بدونم برای من تو کمیسیون نوشتن نیاز به ثبت نظر کاردان فنی دارد،این کاردان فنی آیا روز امتحان عملی منو معاینه میکنه یا همون روز کمسیون باید معاینه میکرد لطفا راهنماییم کنید ممنون

محمد

سلام رفتم برای معاینه چشم گفتن چشم چپت هفت دهم یعنی چی

Nasim

سلام ايا بعد از معاينه و تعيين شماره چشم حتما بايد عينك خريد تا دكتر تاييد رو در سيستم ثبت كنه؟ چون از من هزينه خريد يه عينك و عدسي جديد رو نيز گرفتند بعد دكتر تاييد كردو اين مساله واقعا برايم جاي سوال داره چون به نظر منطقي و خوشايند نمياد.

ابوالفضل

سلام خسته نباشید من چشمم قوز قرنیه داره بهم گواهینامه میدن ومجموع نمره دوچشمم ۱۰هستش ایا میدن گواهینامه راهنمایی کنید….

زواری

سلام من هر دوتا چشمام ۰.۷۵ ضعیفه برای گرفتن گواهینامه به عینک نیاز دارم یا نه؟

لیسا

سلام خسته نباشید ببخشید هزینه معایته چشم گواهسنامه پ۳ سال ۹۹ چقدره

Zz

۳۴۵۰۰

ریحانه

سلام برای کسی که رو گواهی نامه با عینک ثبت بشه ، میشه از لنز موقع رانندگی استفاده کنه ؟ (هم رانندگی کلی و هم امتحان شهر)
اگه بعدا عمل اصلاح نمره ی چشم هم انجام بدیم شرایط چطور میشه ؟

امیر

سلام.ایا برای تایید معاینه چشم باید کارت پایان خدمت نشون داد به دکتر؟ینی تویه سیستمش احتیاجی نیس؟و می‌تونه تایید کنه اگه سالم بودم؟

KAZIMI

سلام دوستان
من میخواهم برای دریافت گواهی نامه اقدام کنم .
امروز رفتم در یکی از عینک سازی ها برای تست بینایی
متاسفانه انها گفتن که سطح دید من ۶۳% است و برای راننده گی حدعقل باید ۷۰باشد .
و انها توصیه دادند تا یکبار به پزشک مراجعه کنم .
خیلی پریشان استم من یک خانم تنها با طفل هایم استم و نیاز جدی به راننده گی دارم.
لطفا رهنمایی ام کنید .

Mehdi

سلام دوست عزیز،قبلاچشماتونوتوی چای تازه دم بزاروشستوشوبده.بعدش هرکدوم ازچشماتوگفت نبندید،اگه کاغذدادباکمی فاصله نگهش دارین،بعدشم دست به دست جواب ندین،دقت کنین بعدجواب بدین،چون وقتی چشمومیبندی بازمیکنیم میبینیم کمی دیدکمترمیشه،حتمایه امتحانی بکنید

سما

من تک چشم هستم و اموزشگاه ۱۲ جلسه شهر رو بدون اینه مخصوص اموزش داده . برای امتحان شهر افسر با اینه مخصوص امتحان می گیره یا بدون اینه مخصوص؟ کلا راست دید ندارم اصلا تجربه استفادا از اینه مخصوص رو هم ندارم. لطفا کسایی که تجربه شو دارند راهنمایی کنند.ممنونم

عباس

سلام ،من دیروز رفتم واسه معاینه پزشکی گواهینامه ،دکتر بهم گفت آسم داری وتنگی نفس وثبتش کرد تو سیستم.درصورتی که من آسم وتنگی نفس ندارم،الان میتونم برم یه دکتر دیگه معاینه کنه یا باید برم پیش همون اعتراض کنم.

اراز

سلام ببخشید برای تنبلی چشم در یک چشم گواهینامه داده میشود؟

ارمین

من رفتم چشم پزشک فرستادن کمسیون با با لنز قبول کردن ولی حالا تو پروندم دیدم نوشته اعتبار گواهی نامه۴سال چیکار میتونم بکنم حالا

بهشاد

سلام.من یکچشمم دیدش بدون عینک چهاردهم واونیکی که عمل جراحی شبکیه بیستسالقبل انجام دادم.دیدش بدون عینک یکدهمه.هردوتاشم استیگمات داره.بنظرتون میتونم براگواهینامه پایه سه قبول بشم.درضمن بگمکه من باعینک باچشم چپم هفتاردیف بالایی روخوب جواب میدم وباچشم راستمکه عملشده سه ردیف بالارو.بنظرتون گواهینامه بهم میدن؟لطفاراهنماییم کنید

سگال

سلام من میخام گواهینامه بگیرم ولی چشم چپم به طور مادرزادی چرخش به سمت بیرون ینی سمت چپ نداره و چند سال بیناییشم خیلی کم شده و لی چشم راستم سالم آیا بهم گواهینامه میدند