آشنایی با حق تقدم در چهارراه

حق تقدم در چهارراه

آشنایی با حق تقدم در چهارراه

آشنایی با حق تقدم در چهارراه

ابتدا تعریفی از چهارراه:

تقاطع یا چهارراه محل گذر دو راه از یکدیگر است.
تقاطع‌ها انواع گوناگونی دارند از جمله تقاطع هم‌عرض، تقاطع هم ‌سطح، تقاطع غیرهم ‌سطح، تقاطع فرعی و اصلی، تقاطع دارای چراغ سه ‌مرحله‌ای، سه‌ راهی و چهارراه. میدان را نیز می‌توان در اصل نوعی تقاطع به ‌شمار آورد.
تقاطع‌های راه و جاده با خط راه‌آهن نیز نوعی از تقاطع‌ها است. چنین تقاطع‌هایی می‌تواند بدون مستحفظ یا با مستحفظ باشد.

چهارراه های هم عرض
به چهارراه هایی که عرض خیابان های منتهی به تقاطع ، یک اندازه باشد که مشخصه آن یا اینکه خط کشی نرسیده به مرکز تقاطع از چهار مسیر یا ممتد کامل باشد و یا مقطع کامل باشد.


حق تقدم چهارراه

✅چهارراه های غیر هم عرض

به چهارراه هایی که عرض خیابان های منتهی به تقاطع یکسان نباشد که مشخصه آن خط کشی نرسیده به تقاطع از سمت عرض کم ممتد و از سمت عرض زیاد مقطع باشد.

حق تقدم در چهارراه

✅قواعد
در چهارراه های هم عرض که فاقد تابلوی ایست یا تعیین کننده مسیر حرکت باشد :
– اگر سه ماشین باشند رعایت حق تقدم با وسیله ای که سمت راست آن خالی باشد و بعد ماشینی که سمت راست آن خالی شد به ترتیب حرکت می کند. ۳←۲←۱
– اگر چهار تا ماشین باشد حق تقدم با ماشینی است که گردش به راست انجام دهد و بعد به ترتیب ماشینی که سمت راست آن خالی باشد به حرکت ادامه می دهد.

✅حق تقدم در در چهارراه هم عرض که فاقد تابلوی ایست می باشد
در چهارراه های هم عرض که تابلوی ایست داشته باشد :

– حق تقدم با وسیله ای که تابلوی ایست در مسیر آن نباشد و آن ماشینی که تابلوی ایست در مسیرش قرار دارد آخرین ماشین باشد که از تقاطع می گذرد.
آموزش رانندگی – چهارراه
در چهارراه هایی که عرض آنها یکی نباشد. (غیر هم عرض) :

– اگر چهار تا ماشین باشند اول آنهایی حرکت می کنند که در مسیر عریض تر حرکت می کنند و از بین این دو ، حق عبور با وسیله ای که گردش به راست دارد و در بین دو تایی که در مسیر کم عرض ایستادند حق تقدم با وسیله ای است که سمت راست آن خالی باشد.

– اگر سه تا ماشین باشد حق تقدم از بین وسیله هایی که در مسیر عریض تر قرار دارند با وسیله ای است که سمت راست آن خالی باشد و بعد به ترتیب آن ماشینی که در مسیر عریض تر حرکت می کند و بعد از آن با وسیله ای است که در خیابان کم عرض می باشد.

✅در سه راهی ها :
– حق تقدم با وسیله ای که در خیابان مستقیم است. ۲←۳←۱
چرا ۲ اول حرکت می کند ؟
برای اینکه ۲ مستقیم در حال حرکت و ۳ قصد گردش به چپ دارد و ۱ در فرعی قرار دارد.

✅حق تقدم در سه راهی
در چهارراه هایی که زاویه دید بسته باشد :
– جایی که آیینه های بغل ماشین ما به موازات گوشه های دیوار که شد ایست کرده :

شماره ۳ ایست کامل ← چون تابلوی ایست در مسیر دارد.
اول شماره ۴ ← چون سمت راست آن آزاد است به خاطر ایست کامل ۳.
دوم شماره ۱ ← چون سمت راست آن خالی می شود.
سوم شماره ۲ و بعد هم شماره ۳

✅حق تقدم در چهارراهی که زاویه دید بسته دارد

در تقاطع هایی که با ورود ماشین در حال ماموریت رو به رو می شویم در هر شرایط حق تقدم با همان وسیله است و بعد از عبور آن وسیله قانون رعایت حق تقدم منصوب به همان جا را رعایت می کنیم. مثلا اگر ۴ تا ماشین با هم بودند حق تقدم با آن ماشینی است که به سمت راست گردش دارد و اگر ۳ تا ماشین بودند حق تقدم با وسیله ای که سمت راست آن خالی باشد.

✅نکته
گردش به راست با چراغ قرمز ممنوع می باشد. در چنین مکان هایی گردش به راست آزاد می باشد : در میدان های فاقد چراغ راهنمایی حق تقدم عبور با وسیله ای است که نزدیک حریم میدان در حال حرکت می باشد راهنمای سمت چپ الزامی است و حرکت از سمت چپ صورت می گیرد.

Subscribe
Notify of

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

13 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
Zigg
اسفند ۲۳, ۱۴۰۱ ۱۲:۱۶ ب.ظ

اگر چهار ماشین به تقاطع چهار راه هم عرض رسیدند و هر چهار ماشین مسیر مستقیم خود را می‌خواهند بروند حق تقدم با کدام ماشین هاست تقاطع یاد شده هم هیچ آرم و علائمی هم ندارد ؟

مهتاب
شهریور ۲۵, ۱۴۰۱ ۷:۳۲ ق.ظ

پس چرا نویسه مقاله دیگه در مورد حق تقدم در چهارراه ها نوشته بود که اولویت رو به طرف راستی خودمون بدیم؟ در موردی که این قاعده با قواعد بیان شده در اینجا تعارض میکنه، کدوم درسته؟

بهرام کرمیانی
اسفند ۲, ۱۴۰۰ ۳:۳۸ ق.ظ

سلام تورو خدا دارم سکته میکنم از اینکه کاملا طرف مقصرببود و افسر منو مقصر اعلام کرد و آن اینکه در چهار راه خیابان هم سطح بدون علائم رانندگی من سمت راست مستقیم میرفتم و موتوری هم از سمت راننده مستقیم میومد و زد ماشینو داغون کرد با اینکه سر ماشین من از تقاطع رد شده بود افسر گفت شما از فرعی به اصلی اومدید

بهرام کرمیانی
اسفند ۲, ۱۴۰۰ ۳:۳۴ ق.ظ

سلام،من در چهار راهی که چراغ نداشت حرکت میکردم و مستقیم میرفتم که از سمت راننده یه موتوری اومد با اینکه من فرار کردم و سر ماشین به التقاطی رو رد کرده بود تصادف کردم و مقصر شناخته شدم من که سمت راستی بودم و ماشینم هم خیلی به موتور راه داده بود چرا افسر منو مقصر کرد و اصلا تابلویی نبود که مشخص کنه کدوم اصلیه و کدوم فرعی بنظرم هردو خیابون عرضشون حدودا یکی بود لطفا راهنمایی بفرمایید

Kiana
مرداد ۹, ۱۳۹۸ ۱۰:۱۶ ق.ظ

در چهار راهی که چهار وسیله هر کدام میخواهند به سمت مستقیم بروند حق تقدم با کدام یک است؟

علیرضا
تیر ۱۰, ۱۳۹۸ ۷:۱۴ ب.ظ

سلام چرا در چهاراههایی که علایم راهنمایی رانندگی وجود ندارد حق تقدم با وسیله سمت راستی است

علی
  علیرضا
تیر ۱۷, ۱۳۹۸ ۱۱:۱۲ ق.ظ

چرا حق تقدم با وسیله سمته راست است؟

مهتاب
  علیرضا
شهریور ۲۵, ۱۴۰۱ ۷:۳۵ ق.ظ

در اینجا حق تقدمی وجود ندارد و باید به یک نفر اجازه داد. بعد که یک نفر رفت دیگه حق تقدم طبق قاعده برا اونی میشه که سمت راست اش خالیه.
البته این فقط حدس من هست و اعتباری نداره

علیرضا
تیر ۱۰, ۱۳۹۸ ۷:۱۲ ب.ظ

لطفا زود پاسخ دهید

سامان بهجو
تیر ۲۶, ۱۳۹۷ ۱۲:۳۱ ب.ظ

با سلام
طی یک تصادفی که حتی طرف مقابل هم قبول داشت که مقصر است افسر من را مقصر اعلام کرد. چگونه می توانم اعتراض کنم
تصادف به طوری بود که عرض خیابان من دو برابر طرف مقابل بود ولی افسر گفت جاهایی که ماشین پارک کرده ار عرض خیابان کم میشه و بعد عرض حساب میشه! این به این صورت بود که در یک چهارراه خیابان طرف مقابل چون باریک بود و اجازه ی پارک نداشت با اختلاف ۳۰CM پهن تر اعلام شد. چون به اندازه ی پارک دو ماشین ار عرض خیابان من کم کرد. و از طرف دیگر این که طرف مقابل برخلاف جهت خطکشی و در لاین مخالف حرکت میکرده! که افسر گفت مشکلی نداشته چون قصدش مستقیم رفتن در تقاطع بوده ! آیا حکم منصفانه بوده؟

سامان بهجو
  سامان بهجو
تیر ۲۸, ۱۳۹۷ ۱۲:۵۱ ب.ظ

رفتم متر کردم دیدم اگر طبق حرف افسر هم حساب کنیم و از خطکشی خیابان هارو عرض کنیم. ۲ خیابان با هم برابر هستند و نباید من رو مقصر میدونست
از طرف دیگه ماده ۱۱۸ آیین نامه میگه عبور خلاف جهت در هر صورت مقصر است و اصلی و فرعی نداره>
ولی افسر میگه قانون منم
بخدا مونم چه کنم!
خدا کنه کروکی که می کشه نشون بده که طرف داشته خلاف جهت میامده

هادی
اسفند ۹, ۱۳۹۶ ۹:۵۸ ب.ظ

ممنون خیلی خوب بود

SAYAN
بهمن ۲۱, ۱۳۹۶ ۱:۳۳ ب.ظ

از تمامیه دست اندرکاران این وب سایت کامل تشکر و قدردانی را مینمایم و ار درگاه خداومند متعال آرزوی سرافرازی و سربلندی را برای تک تک شما عزیزان مینمایم. واقعا تو این دوره که کسی به درد کسی نمیخوره شماه به درد خیلیا خوردین.ممنون ۲۱/۱۱/۹۶