مفهوم خط کشی ها در خیابان ها و جاده ها (برگرفته از کتاب آیین نامه)

مفهوم خط کشی ها در خیابان ها و جاده ها

مفهوم خط کشی ها در خیابان ها و جاده ها (برگرفته از کتاب آیین نامه)

با سلام به هنرجویان گرامی و همراهان همیشگی تست درایو؛

از صفحه ۲۲ الی ۲۸ کتاب جدید آیین نامه راهنمایی و رانندگی درباره مفهوم خط کشی ها در خیابان ها و جاده ها توضیحاتی داده شده است، با این وجود وب سایت تست درایو جهت آشنایی هر چه بهتر هنرجویان با مفهوم خط کشی ها در راه ها به صورت کاملا روان با تصاویری از انواع خط کشی ها در جاده ها این پست را ایجاد کرده است، امید است این مطلب مفید واقع گردد.

 

✅مفهوم خط کشی ها در جاده ها:

خط کشی راهها برای منظم نمودن حرکت وسایل نقلیه، آگاه ساختن، اخطار و هدایت استفاده کنندگان از شبکه معابر انجام می شود و به دو صورت خط کشی طولی و عرضی در سطح راه تقسیم می شود. خطوط طولی در امتداد طول راه کشیده می شوند ومهمترین آنها خط ممتد، خط ممتد دوبله، خط مقطع یا بریده بریده، خط مقطع و ممتد ترکیبی، خطوط هاشور، خط زیگزاگ و خطوط پارک می باشد.

خط طولی ممتد: رانندگان وسایل نقلیه نباید به هیچ وجه از روی این خطوط عبور نمایند. این خطوط معمولا در حاشیه راهها و در وسط راههای دو طرفه به کار می روند. گاهی دو خط ممتد در کنار هم کشیده می شوند که به معنای تاکید بیشتر است.

خطوط طولی ممتد

خطوط طولی ممتد

خط مقطع یا بریده بریده: از خط کشی مقطع برای تفکیک گذرگهها برای هدایت وسایل نقلیه استفاده می شود. عمل سبقت، گردش، تغییر خط حرکت و دور زدن از روی این خطوط (با رعایت احتیاط) بدون اشکال می باشد.

خطوط بریده بریده

خطوط بریده بریده

خط ممتد و مقطع ترکیبی: رانندگانی که در سمت خط پر (ممتد) قرار دارند، حق عبور از روی آن را ندارند اما رانندگانی که در سمت خط مقطع هستند می توانند از روی آن عبور کنند.

انواع خط کشی جادهها

انواع خط کشی جادهها

خط هاشور: خطوط هاشور (همانند آنچه در شکل زیر نشان داده شده است)، نشان دهنده وجود موانع در راهها می باشند و باید به نحوی کشیده شوند که ترافیک را از کنار مانع عبور دهند.

خط کشی راه

خط کشی راه

خط زیگزاگ: رنگ این خطوط زرد و به صورت زیگزاگ در حاشیه راههای متصل به پیاده رو کشیده می شود و عبور کردن و ایستادن روی آنها ممنوع است.

خطوط پارک: سه نوع خطوط پارک برای توقف وسایل نقلیه در جداول کنار خیابان وجود دارد که عبارتند از افقی، مورب، عمودی، نمایی از این خطوط در شکل نشان داده شده است.

خط کشی جاده

خط کشی جاده

خط کشی عرضی: به خط کشیهایی که در عرض شبکه راهها طراحی می گردند، خطور عرضی می گویند. مهمترین آنها عبارتند از
۱- خط کشی عابر پیاده
۲- خط ممتد ایست
۳- خطوط توقف منقطع

خط کشی عرضی

خط کشی عرضی

خط کشی عبور پیاده: خطوط عابر پیاده در ورودی تقاطع یا در محلی معین از راهها برای استفاده عابر پیاده و عبور از عرض راه کشیده می شود.
خط ممتد ایست: رانندگان باید قبل از خط ممتد ایست که معمولا در تقاطعها کشیده می شود توقف کامل نمایند.

خط ممتد ایست

خط ممتد ایست

خطوط توقف منقطع: رانندگان با مشاهده این خطوط باید از سرعت خود کاسته و با رعایت احتیاط و حق تقدم عبور وارد راه اصلی شوند. در وصورت لزوم رانندگان باید توقف کامل نمایند.

خطوط توقف منقطع

خطوط توقف منقطع

خطوط شطرنجی: این خطوط به شکل شطرنجی و معمولا به رنگ زرد و سیاه در تقاطها ترسیم می شوند و کاربرد آنها مربوط به زمانی است که تراکم خودروها در یک تقاطع زیاده بوده و امکان تخلیه وجود نداشته باشد. در چنین شرایطی عبور از روی این خطوط ممنوع است و رانندگان موظفند قبل از خطوط شطرنجی متوقف و مسیر حرکت خودورهای دیگر را باز نگه دارند.

خطوط شطرنجی

خطوط شطرنجی

فلشها: از فلشهای جهت نما بر روی سطح راهها برای راهنمایی رانندگان استفاده می شود و تبعیت از آنها الزامی است. به عنوان مثال، فلش تکی در خط عبور پایینی در شکل زیر به رانندگان هشدار می دهد که صرفا در صورت انجام گردش به چپ در جلوتر در آن خط عبور قرار گیرند.

فلش در جاده

فلش در جاده

خطوط اضطرار: حرکت کردن از روی خطوط هاشور در حاشبه راهها که معمولا در کناره شبکه معابر، آزادراها، بزرگراهها و تونل کشیده می شوند و مخصوص عبور اضطراری وسایل نقلیه امدادی می باشد ممنوع است.

خطوط اضطرار

خطوط اضطرار

Subscribe
Notify of

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

5 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
Melika
اسفند ۲۳, ۱۳۹۹ ۸:۲۳ ق.ظ

خطوط شطرنجی چند متره؟

ایمان
اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۹ ۷:۲۳ ق.ظ

خط سرعت و خط کمکی چیه ؟

علي افشان
دی ۴, ۱۳۹۸ ۵:۰۲ ق.ظ

مطالب بسیارر عالي و مفید واقع شدع بودتشکر.

حسین
  علي افشان
اسفند ۳, ۱۳۹۸ ۱:۰۲ ب.ظ

اینا همشون توی کتاب نوشته . دقیقا با همین جملات
من توضیح بیشتر درباره خطوط شطرنجی میخواستم

امیر
  حسین
آبان ۳۰, ۱۳۹۹ ۵:۱۳ ب.ظ

یک چیز توقف روش ممنوع هست تامام