آشنایی با مراحل دریافت گواهینامه رانندگی در سال ۹۹

آشنایی با مراحل دریافت گواهینامه رانندگی در سال ۹۹

در شرایط جدید برای افراد تا ۶۵ سال، گواهینامه‌ها با اعتبار ۱۰ ساله، بین ۶۵ تا ۷۰ سال با اعتبار ۵ ساله و بالای ۷۰ سال با اعتبار ۲ ساله صادر می‌شود.

پایگاه خبری تحلیلی «تست درایو»- رانندگی کردن با اتومبیل، از آن کارهایی است که هر کسی دوست دارد تجربه‌اش را داشته باشد. خیلی از نوجوانان و جوانان برای رسیدن به ۱۸سالگی روزشماری می‌کنند تا بتوانند پشت فرمان اتومبیل بنشینند.

خب، پس مهم‌ترین شرط برای رانندگی براساس قوانین راهنمایی و رانندگی در کشور ما همین داشتن ۱۸سال تمام است. شما بعد از آن می‌توانید برای گرفتن گواهینامه رانندگی اقدام کنید. اما گرفتن این گواهینامه، مراحلی دارد و شما باید چند هفته‌ای آموزش رسمی ببینید. هزینه‌هایی هم باید پرداخت و مدارکی هم باید جمع‌آوری کنید. اگر قصد دارید دست به فرمان شوید و رانندگی کنید در اینجا با ما همراه شوید تا گام به گام مراحل گرفتن گواهینامه رانندگی را برایتان بیان کنیم.

مراحل دریافت گواهینامه رانندگی

مراحل دریافت گواهینامه رانندگی شامل شش گامل اصلی میشود:

گام اول:
شما چه گواهینامه‌ای باید بگیرید؟
فرض ما در این گزارش این است که شما می‌خواهید گواهینامه رانندگی با خودروهای سواری سبک‌ بگیرید. این گواهینامه در سال‌های نه چندان دور به‌نام گواهینامه پایه ۲شناخته می‌شد و هنوز هم شاید بین مردم به همین نام مشهور باشد. اما چند سال پیش این نامگذاری تغییر کرد و این گواهینامه به نام ب۱نامیده شد. تعدد گواهینامه‌ها در این مدل نامگذاری باعث شد که شیوه جدیدتری در دستور کار پلیس راهور قرار گیرد. براساس نظام جدید صدور گواهینامه، تعداد گواهینامه‌های صادره از ۶ نوع به ۳نوع پایه۱، پایه۲ و پایه۳ تبدیل شد و اعتبار گواهینامه‌ها تا سن ۶۵ سالگی ۱۰ سال، از ۶۵ تا ۷۵ ۵سال و از ۷۰ سالگی ۲سال است. گواهینامه «ب۱» معادل پایه ۳، گواهینامه «ب۲» معادل پایه ۲ و گواهینامه‌های «پ۱» و گروه «ت» معادل پایه یکم است که هنگام تعویض گواهینامه، معادل‌سازی می‌شود. پس با این حساب شما برای رانندگی با خودروهای سواری سبک باید به‌دنبال گواهینامه پایه ۳باشید.

گام دوم:
حضور در آموزشگاه و ارائه مدارک
آموزشگاه‌های رانندگی تنها جایی است که برای گرفتن گواهینامه رانندگی خودروهای سواری‌ سبک (گواهینامه پایه ۳) باید مراجعه کنید. خدمات این آموزشگاه‌ها چندان تفاوت فاحشی با هم ندارند. هزینه‌های آنها هم یکی است، پس بهترین پیشنهاد انتخاب نزدیک‌ترین آموزشگاه به محل زندگی یا کار شماست. یادتان باشد که شما ۲، ۳هفته‌ای باید به این آموزشگاه رفت‌وآمد داشته باشید، پس به سهل بودن رفت‌وآمدتان فکر کنید. اما قبل از رفتن، این مدارک را آماده کنید تا دچار دردسر نشوید.

گام سوم:
هزینه‌هایی که باید بپردازید
آنهایی که خیلی سال قبل گواهینامه گرفته‌اند، حتما از بالا رفتن هزینه‌های دریافت گواهینامه تعجب خواهند کرد. پیشنهاد ما این است که اگر واقعا قصد رانندگی ندارید و قرار است که گواهینامه فقط به‌عنوان یک مدرک در کیف‌تان قرار گیرد، بی‌خیال این کار شوید. به هر حال هزینه‌های این کار ۲ بخش خواهد بود؛ یکی هزینه‌های مربوط به آموزشگاه و دیگری هزینه‌هایی که باید به‌حساب نهادها واریز کنید. جدول مقابل این هزینه‌ها را براساس سال ۹۴نشان می‌دهد:

گام چهارم:
معاینه و شرکت در کلاس‌های ت‍ئوری
برای رانندگی کردن باید از سلامت جسمانی برخوردار باشید. مخصوصا دید چشم‌های شما باید مشکلی نداشته باشد، برای همین هم در این مرحله شما را به یک پزشک معتمد نیروی انتظامی معرفی می‌کنند تا معاینه شوید. گروه خونی‌تان هم با انجام یک آزمایش باید مشخص و برگه آزمایشگاه به آموزشگاه تحویل داده شود. گام بعدی هم شرکت در کلاس‌‌های آموزشی تئوری است که شامل ۸جلسه ۲ساعته خواهد بود؛ ۶جلسه کلاس آشنایی با قوانین راهنمایی و رانندگی و ۲ جلسه آموزش فنی اتومبیل. حضور شما در این کلاس‌ها الزامی است. در صورت غیبت باید در کلاس‌های جایگزین شرکت کنید. در پایان هم یک آزمون اولیه (آزمون آیین نامه مقدماتی) توسط آموزشگاه از شما گرفته خواهد شد. قبولی شما در این آزمون شرط حضور در دوره‌های آموزشی عملی یا همان رانندگی با اتومبیل‌های آموزشی است. آزمون آیین‌ نامه اصلی معمولا هفته‌ای یک‌ بار برگزار می‌شود. اگر قبول نشدید بعد از گذشت یک هفته دوباره می‌توانید در آزمون شرکت کنید.

گام پنجم:
رانندگی آموزشی در معابر شهری یا آزمون شهری رانندگی
خب حالا به بخش هیجان‌ انگیز ماجرا رسیده‌اید. خیلی‌ ها در این مرحله برای نخستین بار پشت فرمان یک اتومبیل قرار می‌گیرند. شما در این مرحله باید در ۱۰تا ۱۲جلسه آموزش عملی رانندگی شرکت کنید. انتخاب ساعت‌های آموزش رانندگی کمی توافقی است، یعنی آموزشگاه وضعیت وقت‌های آزاد شما را درنظر می‌گیرد و البته شما هم باید در تعیین ساعت آموزش کمی انعطاف داشته باشید. یکی از موارد تخلف در این مرحله این است که شما در کلاس آموزشی حضور نیابید و مربی هم کارت یا کارنامه شما را به شکل صوری مهر کند. اگر این اتفاق توسط اداره راهنمایی و رانندگی محرز شود، هم کارت مربیگری را باطل و هم آموزشگاه‌ را پلمب می‌کند. بنابراین شما و مربی رانندگی‌تان موظف هستید تمام ۱۲ جلسه رانندگی را حضور فیزیکی داشته باشید. نکته بعدی هم این است که در طول کلاس‌های رانندگی، به هیچ عنوان با اتومبیل غیراز اتومبیل‌های مخصوص آموزشگاه، تمرین نکنید. اندازه کلاچ و به‌طور کلی، قلق هر خودرویی با دیگری متفاوت است. به همین علت این کار، کارایی آموزش شما را بسیار زیاد کاهش خواهد داد.

گام ششم:
شرکت در آزمون‌های رانندگی
معمولا آموزشگاه‌های رانندگی، پس از پایان جلسه‌های آموزش عملی، یک آزمون داخلی توسط مربی از شما می‌گیرد تا اگر نیاز باشد برایتان باز هم کلاس آموزشی گذاشته شود. در گام بعدی برایتان وقتی تعیین می‌شود تا در آزمون نهایی که توسط یک افسر راهنمایی و رانندگی گرفته خواهد شد حضور یابید. قبل از آزمون عملی باید در آزمون نهایی تئوری حضور یابید. قبولی در این آزمون شرط حضور شما در آزمون عملی است. معمولا شما باید ۱۵دقیقه رانندگی کنید و مهارت‌تان را در این زمینه به افسر راهنمایی و رانندگی نشان دهید. اگر قبول شدید که هیچ، اما درصورت مردودی باید دوباره حدود ۱۰ساعت یا همان ۵جلسه آموزش ببینید که حدودا برای هر جلسه، ۳۰ هزار تومان خرج روی دست‌تان می‌گذارد. ممکن است بین آزمون‌هایتان هم وقفه بیفتد بنابراین یادتان باشد که معاینات پزشکی شما ۶ ماه، قبولی آیین‌ نامه‌ رانندگی تان ۲سال و قبولی مهارت رانندگی‌ تان فقط یک سال اعتبار دارند و بعد از این مدت باید این موارد را دوباره اخذ کنید.

گواهینامه هوشمند:
نکته‌هایی که باید بدانید
گواهینامه‌ای که برای شما صادر می‌شود یک گواهینامه هوشمند است. در این گواهینامه‌ها، نوع وسیله رانندگی مشخص و علاوه بر مشخصات فردی، محدودیت‌های جسمی، گروه خونی و بیماری‌های خاص در چیپ الکترونیکی قرار می‌گیرد. این گواهینامه‌ها دارای چیپ‌های هوشمندی است که تمامی مشخصات فردی راننده مانند گروه خونی، بیماری‌های خاص، تخلفات و نمرات منفی در آن ثبت می‌شود. یعنی راننده تمام سوابق خود را در گواهینامه همواره همراه دارد و افسران راهنمایی و رانندگی تنها با کنترل گواهینامه یک راننده درخواهند یافت که او تا چه اندازه خلاف کرده یا مشخصاتش چیست.

دارندگان گواهینامه‌های پایه۳، در یک سال اول اجازه تردد در جاده‌های برون‌شهری و تردد در شب را ندارند.
در شرایط جدید برای افراد تا ۶۵ سال، گواهینامه‌ها با اعتبار ۱۰ ساله، بین ۶۵ تا ۷۰ سال با اعتبار ۵ ساله و بالای ۷۰ سال با اعتبار ۲ ساله صادر می‌شود.
برای دریافت گواهینامه پایه ۲ باید ۲ سال از صدور گواهینامه پایه ۳ شما گذشته باشد. این گواهینامه برای حداکثر بار ۶ تن و جابه‌جایی ۲۶سرنشین صادر می‌شود. همچنین گواهینامه‌های پایه یک برای حمل بار بیش از ۶ تن یا جابه‌جایی افراد بیش از ۲۶ سرنشین و خودروهای سنگین صادر می‌شود. متقاضیان دریافت گواهینامه پایه یک باید حداقل ۲۵ سال سن داشته و ۲ سال نیز از زمان صدور گواهینامه پایه ۲ آنها گذشته باشد.

متقاضی و مدارک مورد نیاز
آقایان و بانوان ۱- ۸ قطعه عکس ۴×۳جدید، تمام رخ، زمینه سفید، مطابق با ضوابط پلیس راهور (حتماً به عکاس بگویید که عکس را برای گواهینامه رانندگی می‌خواهید، آنها خودشان از ضوابط مطلع هستند).
۲- تصویر و اصل کارت ملی یا اصل تأییدیه اداره ثبت احوال.
۳- اصل شناسنامه، به همراه کپی صفحه اول و همچنین کپی درصورت داشتن توضیحات.
۴-کدپستی منزل مسکونی‌تان هم نیاز است.
فقط آقایان – اصل و کپی کارت پایان خدمت یا گواهی اشتغال به خدمت عکس‌دار یا برگه اعزام به خدمت کامپیوتری بدون داشتن غیبت یا گواهی اشتغال به تحصیل
آموزشگاه ۴۱۸۹۰۰ تومان به‌حساب خود آموزشگاه
نهادها و سازمان‌ها ۸۰۰۰ تومان به شماره حساب بانک ملی ۰۱۰۵۹۶۸۸۰۱۰۰۴ به نام شرکت پژوهش و توسعه ناجی
۷۵۰ تومان به شماره حساب بانک ملی شهرداری شهرتان
۱۰۰۰ تومان به شماره حساب بانک ملی ۲۱۷۱۱۵۹۰۰۸۰۰۹ به نام نیروی انتظامی بابت تمبر گواهینامه
۲۰۰۰۰ تومان به شماره حساب بانک ملی ۲۱۷۱۱۵۰۱۳۰۳۰۰۳ به نام نیروی انتظامی برای صدور گواهینامه
هزینه خرید کتاب ۱۲۵۰۰تومان که می‌توان از خود آموزشگاه خرید

هنرجویان گرامی لطفا توجه داشته باشید احتمال اینکه شماره حساب و هزینه هایی که در بالا به آن اشاره شد، تغییر کند، پس بنابراین لطفا از آموزشگاه مربوطه درباره هزینه ها و شماره حساب ها مطلع شوید.

وب سایت تست آزمون رانندگی ایرانیان جهت آمادگی شما عزیزان درآزمون آیین نامه اصلی رانندگی بسته ویژه نمونه سوالات آیین نامه رانندگی را جهت دانلود آماده نموده است. همچین شما هنرجویان گرامی میتوانید نمونه سوالات آیین نامه رانندگی را از بخش مربوطه دانلود و در دستگاه های مختلف مطالعه نمائید.

⬅بیشتر بخوانید:

 کارتکس گواهینامه چه مدت اعتبار دارد

لطفا رای دهید
به سوالات آیین نامه تست درایو چند ستاره می دهید؟
[امتیاز از مجموع: 69 Average: 3]

19
یک پاسخ بنویسید

11 نظرات
8 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
19 نویسندگان دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین
اطلاع رسانی کن
حامد کاظمی

سلام دوستان من سال ۸۸ ثبت نام کردم اما امتحان شهری رو رد شدم و سال ۹۶ دوباره امتحان دادم و برا بار دوم برام کارتکس صادر شد دیگه نرفتم دنبالش می خواستم بدونم کارتکس فقط ۲ بار صادر میشه؟؟؟؟؟

M. M

سلام.من آزمون آیین نامه رو قبول شدم.تا می وقت دارم آزمون شهر بدم؟
تا یکسال بعدش؟
اگه یکسال بعد آزمون عملی دادم وقبول نشدم چی؟

علی

به ما چه

مریم

تا دو سال بعد از صدور کارتکست وقت داری امتحان شهرو قبول شی

fatemehslj

سلام خسته نباشید
ببخشید میخواستم بدونم که من ازمون ایین نامه اصلی رو قبول شدم فقط آزمون عملی شهر مونده ومجبور شدم برم دانشگاه میخواستم بدونم چقدر تایم دارم که آزمون شهر رو بدم ودیگری اینکه میتونم پروندمو به یه شهر دیگه منتقل کنم واونجا آزمون شهر بدم؟!

زهرا

سلام .ببخشید برای آزمون شهر حتما باید آزمون آیین نامه اصلی رو قبول بشیمتا بتونیم آزمون شهرو بدیم یا نه ؟؟؟!!!

پریا

سلام توروخدا جواب بدید، من توی بهمن نود و شش کاردکسم رو گرفتم ولی امتحان اصلی هم آینامه هم عملی رو نرفتم العا که پنج مرداد۹۸ هست رفتم اموزشگا پرسیدم و گفتن تا بهمن ماه امسال میتونی بیای و امتحاناتو بدی. فقط یه سوال دارم دوباره ازم معاینه چشم و فرم پزشکی میگیرن؟ لطفا جواب بدیددد

یحیی

سلام. لازم نیست هیچ کاری بکنید. فقط برید آزمون بدید

سمیرا

شهریه رو امروز پرسیدم ۴۷۶ هزار تومان. البته گفتن توی بخشنامه جدید که دو سه روز دیگه به دستمون میرسه هزینه کل ۵۴۰ هست ?اصحاب کهف سلام میرسونن?

PARSA

١٥٠٠ دادم سال ٩٩ زيبا نيست؟

Mehdi

من همیم امروز رفتم ثبت نام با ازمایشو پول اینا شد ۱۵۰۰😐🤦🏼‍♂️

امیررضا اسدی

سلام و خسته نباشید
من حدود دو سال پیش برای گواهینامه اقدام کردم ولی ازمون اصلی ایین نامه را رد شدم و الان می خواهم بنا بر دلایلی اموزشگاه ام را تغییر دهم به و به اموزشگاهی در شهر دیگر بروم سوال من این است کاردکس من باطل شده یا خیر؟و اگر باطل نشد خود اموزشگاه می تواند باطل کنه؟

نرگس ق

منم همین مشکل و دارم .میشه کمک کنید.ممنون

بهروز اسماعیلی

تا یک سال باطل نمیشه ولی بعد از یک سال دوباره باید برید ثبت نام کنید و مراحل رو دوباره طی کنید

Hesifan

اگر ایین نامه مفدماتی را مردود شویم ، دوباره باید بریم سر کلاساش ؟

Reza

سلام خدمت دوستان عزیز من میخوام نیمه ۴ برای دریافت گواهینامه ثبت نام کنم ایا تا اواخر ۶ اگر پی درپی قبول بشم میتونم دریافت کنم

عادله

هزینه هر بار مردودی آزمون شهری سرهنگ چقدر است

صادق

من کلاس های عملی شهر رو هم گذرونده ام ، ولی شیش ماهی ایران نبودم و نتونستم برم ازمون اصلی رو بدم ، و الان کارتکس هم دارم ، ایا فقط یکسال وقت دارم تا ازمون اصلی و ازمون شهر و بدم یا دو سال ؟؟

زهرا

عزیزم شما تا دوسال مهلت داری