پلیس راهور ملزم به صدور گواهینامه رانندگی موتورسیکلت برای بانوان شد

گواهینامه رانندگی موتور برای بانوان

پلیس راهور ملزم به صدور گواهینامه رانندگی موتورسیکلت برای بانوان شد

باسلام خدمت کاربران گرامی وب سایت تست درایو؛
امروز در این پست با شما هستیم با این خبر (پلیس راهور ملزم به صدور گواهینامه رانندگی موتورسیکلت برای زنان شد)
لازم به ذکر است منبع این خبر وب سایت خبرگزاری ایسنا می باشد و تست داریو این خبر را به نقل از ایسنا در این پست قرار داده است.

گواهینامه رانندگی موتور برای بانوانشعبه‌ای از دیوان عدالت اداری در رایی، حکم به “الزام پلیس راهور ناجا به صدور گواهینامه رانندگی موتورسیکلت برای زنان واجد صلاحیت” صادر کرد.

به گزارش تست درایو به نقل از ایسنا، طبق گردش‌کار این پرونده یک بانو مقیم استان اصفهان به طرفیت نیروی انتظامی دعوایی به خواسته “الزام به صدور گواهی‌نامه رانندگی موتورسیکلت” مطرح کرده است.

این خانم در شرح دادخواست آورده است که اینجانب دارای کلیه شرایط لازم برای دریافت گواهینامه رانندگی موتورسیکلت هستم اما راهور ناجا از صدور گواهی نامه امتناع می‌کند. با توجه به این که این موضوع هیچ گونه تعارضی با شرع و قانون ندارد لذا بدین وسیله تقاضای رسیدگی و صدور حکم به شرح عنوان خواسته مورد استدعاست.

دادخواست و ضمایم به طرف شکایت ابلاغ شده که راهور ناجا در پاسخ اعلام کرده است: حسب ماده واحده اصلاح ماده ۲۲ قانون حمل و نقل و عبور کالای خارجی از قلمرو جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۸۹ مسئولیت صدور گواهی نامه رانندگی در قلمرو جمهوری اسلامی ایران برعهده نیروی انتظامی است و با استناد به تبصره ماده ۲۰ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب ۱۳۸۹ صدور گواهی نامه رانندگی موتور سیکلت برای مردان برعهده نیروی انتظامی است بنابراین آنچه که از مفهوم مخالف آن می توان استنباط کرد این است که صدور گواهی نامه برای بانوان برعهده ناجا نمی‌باشد و قانونگذار مجوز صدور گواهی نامه برای بانوان را صادر ننموده است. لذا با توجه به مراتب فوق اقدام این پلیس بر اساس ضوابط و قوانین جاری بوده است و رد دعوی مورد تقاضا می‌باشد.

اینک در وقت فوق العاده پرونده تحت نظر است با توجه به مفاد دادخواست و مدارک و مستندات موجود ختم رسیدگی را اعلام و با استعانت از خداوند متعال به شرح زیر رای صادر می‌شود.
رای شعبه مذکور دیوان عدالت اداری در خصوص این شکایت به شرح زیر است:
«با توجه به اینکه اولا مرجع صالح برای صدور انواع گواهینامه رانندگی صرفا نیروی انتظامی (پلیس راهنمایی و رانندگی) می‌باشد و غیر از این مرجع ارگان یا نهاد و سازمان دیگری نمی‌تواند اقدام به صدور گواهینامه رانندگی نماید.

ثانیا رانندگی برای زنان جامعه ایران اعم از رانندگی خودروهای سبک و سنگین و یا موتورسیکلت و سایر وسایل نقلیه در هیچ یک از مقررات موضوعه منع نشده است که با عنایت به اصل اباحه رانندگی موتورسیکلت نیز برای آنان مباح تلقی می‌گردد.

ثالثا قید مقرر در ماده ۲۰ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی که بیان کرده «صدور گواهینامه برای مردان بر عهده نیروی انتظامی است» نافی صلاحیت آن مرجع مبنی بر اختیارات و وظایف صدور گواهینامه برای زنان نیست و به عبارت دیگر اثبات شی نفی ماعدا نمی‌کند.

رابعا رانندگی موتورسیکلت برای بانوان می‌بایست تحت نظر یک مرجع نظارتی جهت احراز صلاحیت تخصصی آنها باشد و اگر این مرجع را نیروی انتظامی تلقی ننماییم کدام مرجع را می‌توان ذیصلاح تلقی نمود؟

لذا با توجه به اینکه رانندگی موتورسیکلت قائم به جنسیت نبوده و طرف شکایت تنها ارگان نظارتی موجود در کشور جهت احراز صلاحیت متقاضیان صدور گواهینامه‌های رانندگی است و اصل بر صلاحیت آن مرجع جهت صدور گواهینامه بوده و قید مقرر در تبصره ماده ۲۰ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی نیز به معنای محرومیت زنان از رانندگی موتورسیکلت نمی‌باشد.

از این گذشته وضعیت حاکم بر وضعیت شهر نشینی علی الخصوص کلانشهرها و عدم امکان مالی جهت تهیه خودرو برای همه اقشار و سهولت رفت و آمد با موتورسیکلت جهت رتق و فتق امور زندگی (که بعضا زنان جامعه با توجه به وضعیت شخصی و خانوادگی خود شخصا مجبور به حل آنها می‌باشند) ضرورت صدور گواهینامه را برای آنها بیشتر نمایان می‌سازد.

لهذا با استناد به اصالة الاباحه و مستند به مواد ۱۱ و ۵۸ و ۶۰ قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری حکم به ورود شکایت و الزام طرف شکایت (پلیس راهنمایی و رانندگی محل اقامت شاکیه) به تشکیل پرونده و رسیدگی به تقاضای صدور گواهینامه و در صورت احراز صلاحیت، صدور گواهینامه، موتورسیکلت در حق شاکی صادر می‌شود.

این رای ظرف مهلت ۲۰ روز پس از ابلاغ قابل تجدید نظر خواهی در شعب تجدید نظر دیوان عدالت اداری است.»

به گزارش ایسنا، تاریخ تنظیم دادنامه صادره ۷/ ۳/ ۹۸ ذکر شده است. تاریخ ابلاغ، نامعلوم است و در حال حاضر اطلاعی از تصمیم مرجع تجدیدنظر (در صورت اعتراض و ارجاع به شعبه تجدیدنظر) نسبت به این پرونده در دست نیست.


کاربران گرامی اخبار جدید درباره پلیس راهور ملزم به صدور گواهینامه رانندگی موتورسیکلت برای بانوان شد در این پست قرار داده خواهد شد:

احتمال قانونی شدن موتورسواری بانوان در ایران – آذر ماه ۹۸

چند ماه پس از رسانه ای شدن ماجرای صدور گواهینامه موتورسیکلت سواری برای بانوان، مشخص شد که شعبه یک دیوان عدالت اداری با صدور گواهینامه موتورسیکلت برای بانوان مخالفت کرده است. به نوشته ایسنا، رئیس دیوان عدالت اداری از صدور رایی مبنی بر مخالفت با صدور گواهینامه موتورسیکلت برای بانوان خبر داده است.

در همین زمان معاون فرهنگی قوه قضاییه در گفتگو با باشگاه خبرنگاران از احتمال قانونی شدن موتور سواری بانوان سخن گفته است. به گفته ایشان: «دولت به شرط طراحی مناسب درباره موتور سواری بانوان لایحه‌ای را تحویل مجلس دهد، اگر این لایحه مورد تایید مجلس و شورای نگهبان قرار گرفت، موتورسواری بانوان هم مجاز خواهد شد.»


کاربری به نام مینا می گوید:

یکی از دوستان من از این موتورهای پاکشتی داره و میگه که نیازی به پلاک و گواهینامه رانندگی ندارد، آیا درسته ؟ یعنی خانمها هم می توانند موتور پاکشتی سوار بشند؟ البته موتور دوست من با برق کار می کنه و میگه که این نوع موتورها نیازی به گواهینامه رانندگی ندارد، البته فعلا، احتمال اینکه در اینده قوانین عوض بشه هست.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

5 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
ملیحه
دی ۲۳, ۱۳۹۹ ۱۱:۴۴ ق.ظ

سلام وقت بخیر،لطفا یه گروه تشکیل بدید که خانم ها امضا کنیم که موافقت کنند بهمون گواهینامه موتور بدن، یا هر کاری که میدونید باید انجام بشه برای گرفتن گواهینامه موتور، بزارید آدما از زندگی شون با چیزای کوچیک لذت ببرند.

ستاره
  ملیحه
مرداد ۱۴, ۱۴۰۰ ۳:۰۹ ق.ظ

همچین ایده ای خوبه اکه شما خواستین مثل من یک خانم موتور سوار شین یا راهش رو میدونسین یا کاری میشد کرد یا ی یک اجتماعی از خانم های علاقمند به موتور میشناسید بگید لطفا ممنون

هستی باقری
  ستاره
اردیبهشت ۲۰, ۱۴۰۱ ۶:۲۵ ق.ظ

من خیلی علاقه دارم به موتورسواری ۱۹ سالمه یه ساله که موتور سواری میکنم از سی جی ۱۲۵ شروع کردم به روندن تا الان که میتونم یه هوندا ۶۰۰ رو برونم و میخوام موتور خودمو بخرم و خیلی دوست دارم که بشه گواهینامه هم داشت

هستی باقری
  ملیحه
اردیبهشت ۲۰, ۱۴۰۱ ۶:۲۳ ق.ظ

موافقم منم

هستی باقری
  هستی باقری
اردیبهشت ۲۰, ۱۴۰۱ ۷:۴۷ ق.ظ

حالا چطوری همه ی ما دختر خانوما یا خانومای موتورسوار یه جا جمع شیم؟ آخه همه تو شهر و شهرستان های مختلف هستیم