روغن موتور هر چند وقت یکبار باید تعویض گردد؟

روغن موتور هر چند وقت یکبار باید تعویض گردد

روغن موتور هر چند وقت یکبار باید تعویض گردد؟

باسلام خدمت کاربران تست درایو
یکی از سوالات مهم و پرتکرار آزمون آیین نامه سال ۱۴۰۱ روغن موتور هر چند وقت یکبار باید تعویض گردد؟ است، این سوالات از بخش فنی کتاب آیین نامه راهنمایی و رانندگی آورده شده است و پاسخ درست در حدود ۸ تا ۱۰ هزار کیلومتر کارکرد می باشد.

روغن موتور هر چند وقت یکبار باید تعویض گردد
در صفحه ۱۴۴ کتاب آیین نامه راهنمایی و رانندگی به طور کامل در خصوص تعویض روغن موتور توضیحاتی داده شده است در ادامه خلاصه ای از این مطالب را می خوانید:
مقدار حجم روغن موتور در خودروهای مختلف متفاوت است. در انواع مختلف خودروهای سواری، مقدار این روغن می توان بین ۴ تا ۶ لیتر باشد. این مقدار در هر خودرو دقیقا مشخص و معین می باشد.
یکی از مهمترین موضوعات در زمینه سرویس و نگهداری خودرو، کنترل روغن موتور می باشد. روغن موتور طی کارکردی معین خاصیتهای خود را از جمله خاصیت چسبندگی را از دست داده کارآیی لازم را برای روانکاری یا جذب کثیفی ها و ذرات معلق نخواد داشت. لذا ضروری است که روغن موتور طی دوره های زمانی مشخصی تخلیه و سپس روغن جدید به موتور تزرین گردد.
عمر مطلوب روغن موتور بستگی به میزان استفاده از خودرو و همچنین کیفیت روغن خریداری شده دارد. روغنهای معمولی در حدود ۸ تا ۱۰ هزار کیلومتر کارآیی دارند. رانندگان خودرو باید دفترچه کوچکی مخصوص سرویس و نگهداری خودرو داشته باشند تا هنگام انجام هر نوع سرویس و نگهداری، تاریخ و کیلومتر خودرو را در آن یادداشت نمایند. انجام این کار باعث می شود تا تعویض ها و تغییرات لازم در خودرو را به موقع انجام دهند. در صورت تعویض انداختن زمان سرویس و نگهداری بخشهای مورد نیاز در خودرو که اغلب با هزینه های اندک قابل انجام است. هزینه های بسیار بیشتری را در آینده بر مالک خودرو تحمیل خواهد نمود.

گیج روغن موتور
دست کم هفته ای یکبار به وسیله سیم یا گیج روغن، سطح روغن موتور را کنترل نمایید. گیج روغن داری حلقه ای در انتهای خود می باشد که به کمک آن می توان گیج را به راحتی از محل خود که در کنار بلوک موتور قرار دارد بیرون کشید. در انتهای دیگر گیج دو علامت حک شده است که دو حد مجاز حداقلی و حداکثری سطح روغن موتور را نشان می دهد. سطح روغن باید بین دو علامت مذکور قرار داشته باشد. پایین تر بودن سطح روغن از علامت حک شده پایینی و یا بالاتر بودن آن از علامت حک شده ی بالای نشانه خوبی نبوده باید مورد بررسی قرار گیرد.

توجه داشته باشد که هنگام انجام این کنترل، موتور خودرو باید خاموش باشد و مقداری نیز از خاموش بودن آن گذشته باشد. همچنین کنترل گیج روغن باید در محلی را راه که صاف بوده و در سراشیبی قرار نداشته باشد، انجام پذیرد.

چند نمونه سوال آزمون آیین نامه درباره تعویض روغن موتور:

⭐سوال: بازدید سطح روغن ترمز هر از چه مدت باید انجام شود ؟
۱-روزی یک بار
۲-هفتهای یک بار
۳-دو هفته یک بار
۴-هر ماه
پاسخ صحیح:۲


⭐سوال: بازدید ارتفاع سطح روغن موتور هر از چه مدت باید انجام شود ؟
۱-هر روز بازدید شود
۲-هرهفته بازدید شود
۳-هر ماه بازدید شود
۴-هر سال بازدید شود
✅پاسخ صحیح:۲


⭐سوال : کدام یک از موارد زیر از وظیفه ی فیلتر روغن میباشد ؟
۱-تصفیه روغن موتور
۲-جدا کردن ذرات اضافی از روغن موتور
۳-مورد یک و دو
۴-هیچ کدام
✅پاسخ صحیح:۳


⭐سوال: این قطعه وظیفه جلوگیری از ورود ذرات گرد و غبار و دیگر ذرات معلق را به داخل موتور وفضای احتراق بر عهده دارد.
۱-فیلتر روغن
۲-صافی بنزین
۳-فیلتر هوا
۴- همه موارد
✅پاسخ صحیح: ۳


⭐سوال: در چه زمانی توصیه میگردد فیلتر روغن تعویض شود؟
۱-هر بار تعویض روغن
۲- هر ۲۰ هزار کیلومتر
۳- هر ۱۰ هزار کیلومتر
۴- هر ۱۵ هزار کیلومتر
✅پاسخ صحیح: ۳


⭐سوال: روغن موتور می بایست هر چند وقت یکبار تعویض گردد؟
۱-حدود ۸ تا ۱۰ هزار کیلومتر
۲- ماهی یکبار
۳- سه ماه یکبار
۴- هنگام تعویض روغن ترمز
✅پاسخ صحیح: ۱


⭐سوال: در زمان دیدن گیج روغن در چه حالتی باید روغن مورد بررسی قرار گیرد؟
۱-سطح روغن از علامت حک شده روی گیج بالاتر باشد
۲- سطح روغن از علامت حکت شده روی گیج پایین تر باشد
۳- سطح روغن بین دو علامت حک شده روی گیج باشد
۴- موارد یک و دو
✅پاسخ صحیح: ۴


نظرات کاربران تست درباره روغن موتور هر چند وقت یکبار باید تعویض گردد؟:

کاربری به نام لیلا می گوید:

سلام بچه ها من امروز چهارشنبه ۲۴ مهر ماه ۹۹ امتحان ایین نامه اصلی داشتم متاسفانه باوجود اینکه جواب این سوال (روغن موتور چند وقت یکبار باید تعویض گردد؟) را می دونستم و بارها توی کتاب دیده بودم بخاطره عجله کردن و کامل نخوندن سوال با تعویض روغن ترمز اشتباه گرفتم و این سوال را اشتباه جواب دادم خیلی دقت کنید که اشتباه من و تکرار نکنید و سوال را کامل مطالعه کنید، موفق باشید.

زمان تعویض روغن موتور


کاربری به نام احسان می گوید:

سلام به همه دوستان گرامی از موارد مهم مسائل فنی خودرو تعویض روغن موتور و چک کردن روغن موتور است که بنده چند باری که آزمون آیین نامه شرکت کردم بررسی روغن موتور در سوالاتم بود که درست جواب دادم.

کاربری به نام جلال می گوید:
بنده به عنوان کسی که چند سالی است ماشین دارم و رانندگی می کنم و تجربه کافی در این باره را دارم می گم حتما سرویس های ماشین تونو به موقع انجام بدید و از روغن موتور با کیفیت استفاده کنید گاها شنیده میشه مثلا فلان تعویض روغنی میگه خب شما روغن معمولی بریز تند به تند عوض کن این حرف کاملا اشتباه است روغن های بی کیفیت به تمامی قطعات  موتور صدمه می زنه و باعث فرسایش قطعات موتور ماشین میشه، بعد از یه مدت کوتاهی باید هزینه چندین برابری بدید و موتور ماشین و تعمیر اساسی کنید، پیشنهاد اینه حتما از روغن با کیفیت و برای تعویض روغن ماشین تون به جاهایی مراجعه کنید که بهشون اطمینان کامل دارید. موفق باشید.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
Ehsan
خرداد ۳۰, ۱۴۰۰ ۴:۵۶ ب.ظ

روغن موتور هر نوعی که باشه باید روی ۵ هزارتا عوض بشه فیلتر روغن هم همراه با تعویض روغن حتما باید عوض بشه صافی بنزین هر ۱۵ یا ۲۰ هزار کیلومتر عوض بشه فیلتر هوا هم هر ۵ هزار کیلومتر

نورا
  Ehsan
مهر ۲۱, ۱۴۰۱ ۱۲:۲۳ ب.ظ

شما تعویض روغنی دارین