تعویض وایر شمع ها هر از چه مدت باید انجام شود؟

زمان تعویض وایر شمع

تعویض وایر شمع ها هر از چه مدت باید انجام شود؟

باسلام خدمت کاربران گرامی تست درایو؛
تعویض وایر شمع ها هر از چه مدت باید انجام شود؟ آیا پاسخ این سوال را می دانید؟ آیا می دانید وایر شمع دقیقا چه وظیفه ای در موتور خودرو دارد؟ آیا تعویض وایر شمع الزامیست؟ آیا عدم تعویض وایر شمع به موتور خودرو آسیب می رساند؟

در ابتدای نگاهی می اندازیم به تعریف واریر شمع:
وایر شمع وظیفه انتقال برق خروجی از سیستم جرقه زنی یا همان کوئل را به شمع های موتور دارد. پس بنابراین رساندن برق از کویل به شمع ها که در خودروهای قدیمی تر دلکو را وایر شمع انجام می دهد.
نمای از کویل و دلکو ماشین

انجام درست فرایند احتراق در موتورهای درون سوز به عوامل مهمی وابسته است که می‌توانند بر روی کیفیت آن تأثیر مستقیمی داشت. موتور خودروبرای انجام احتراق با مکش هوا، متراکم کردن آن و ترکیب سوخت با هوا بخشی از این فرایند را انجام می‌دهد اما قسمت تکمیل کننده جریان برقی است که باعث ایجاد جرقه و در نهایت احتراق در داخل موتور می‌شود. وظیفه رساندن برق از کویل یا دلکو به سر شمع ها وظیفه وایر است.
نکته: در صورتی که به تازگی قصد تعویض وایر شمع خودروی خود را دارید حتما از جنس درجه یک و اصلی استفاده کنید چراکه وایر شمع های متفرقه و غیر استاندارد عمل برق رسانی از کویل به سر شمع ها را به درستی انجام نمی دهند.

ازعلائم خرابی وایرها
خرابی یا عدم عملکرد وایر می‌تواند باعث بد کار کردن موتور (خام سوختن بنزین) وهمچنین افزایش مصرف سوخت خودرو شود. همچنین ممکن است نشتی احتمالی بنزین در سیستم سوخت رسانی خودرو (خیس شدن شمع ها) و به صورت همزمان نشتی برق از وایرها باعث آتش سوزی و خطرات جانی و مالی بسیار جدی شود.

مهندسان و کارشناسان مکانیک خودرو بهترین زمان تعویض وایر شمع را هر ۲۰ هزار کیلومتر پیمایش درنظر گرفته اند. بهتر است در زمان تعویض شمع ها وایر شمع ها را هم بررسی نمایید و صحت سلامت وایر شمع ها آگاه شوید.

چنانچه تصمیم به تعویض وایر شمع خودروی خود را دارید این کار  را خودتان هم نیز می توانید انجام دهید، بعد از تهیه وایر شمع مناسب دقت کنید هر وایری را که از محل نصب خود بیرون کشیدید وایر جایگزین را در همان جا نصب کنید، در غیر صورت عمل برق رسانی به درستی انجام نخواهد شد.

لطفا رای دهید
به سوالات آیین نامه تست درایو چند ستاره می دهید؟
[امتیاز از مجموع: 0 Average: 0]

یک پاسخ بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن