بهترین زمان تعویض ضدیخ

زمان تعویض ضدیخ

بهترین زمان تعویض ضدیخ

باسلام خدمت کاربران گرامی تست درایو؛

امروز در این پست از وب سایت تست درایو قصد داریم تا شما عزیزان را با بهترین زمان تعویض✅ضدیخ و مواردی همچون نوع کیفیت ✅ضدیخ و مقدار آب لازمی که در هنگام تعویض ✅ضدیخ به رادیاتور باید اضافه شود را آشنا کنیم.

زمان تعویض ضدیخضد یخ یا ضد جوش یک مایع مورد نیاز اصلی برای هر خودرو است که برای جلوگیری از یخ ‌زدگی و جوش آوردن استفاده می شود و بودن ضد یخ در رادیاتور خودرو باعث افزایش مقاومت خودرو در برابر دما و جلوگیری از جوش آوردن می شود

مواد پایه ضدیخ الکل است که بیشتر در رنگ های قرمز، سبز، آبی یا نارنجی دیده می شود و در ترکیب ان اتیلن گلیکول وجود دارد. (نوع رنگ ضدیخ ربطی به کیفیت ضدیخ ندارد).

از مهمترین ویژگی های ضدیخ خاصیت ضد خورندگی آن است. این خاصیت ارتباط مستقیم با زمان استفاده از ضدیخ دارد.
یعنی اگر ضدیخ بصورت منظم تعویض نشود، خاصیت ضد خورندگی آن از بین می رود و تاثیر منفی بر عمر موتور خودرو و سیستم خنک کننده می گذارد.

علاوه بر از بین رفتن خاصیت ضد خورندگی ضدیخ، خاصیت مقاومت در برابر سرما و گرما ضدیخ هم به مرور زمان از بین می رود. در صورت از بین رفتن این خاصیت و در فصل سرما خاصیت جلوگیری از یخ زدن آب رادیاتور توسط ضدیخ از بین می رود.

ضدیخ ها از نظر کیفیت در حالت کلی به ۲ دسته با پایه معدنی و ضدیخ های با پایه آلی تولید می شوند. ضدیخ های پایه معدنی، عمده ترین نوع ضدیخ در بازار هستند و مناسب ترین زمان تعویض آن ها دوره های سالیانه است. یعنی هر ✅یک سال یکبار بهترین زمان تعویض آن است. ضدیخ های پایه آلی، دارای طول عمر بیشتری هستند و در نتیجه زمان تعویض آنها بازه ای حدودا ✅۳ ساله است.

پیشنهاد ما به شما استفاده از ضدیخ باپایه معدنی است و بهترین زمان تعویض ضدیخ یکساله است.

میزان ضدیخ و آب و نسبت آن ها یکی از موارد مهمی است که به هنگام استفاده از ضدیخ باید به آن دقت کرد. اگر میزان ضدیخ بیش از حد لازم باشد علاوه بر آنکه عملکرد ضدیخ مختل می شود، این امر منجر به افزایش استهلاک قطعات خودرو خواهد شد.
از سوی دیگر چنانچه میزان ضد یخ کمتر از مقدار لازم باشد، دیگر خنک کنندگی لازم را نمی توان از ضدیخ انتظار داشته و همچنین خوردگی قطعات نیز افزایش پیدا می کند.

میزان ضدیخ و آب برای هر خودرویی متفاوت است و این مقادیر توسط سازنده خودرو اعلام می شود که در اکثر خودروها ۵۰:۵۰ یا ۴۰:۶۰ است. اگر به هر دلیلی به مقادیر اعلامی توسط سازنده دسترسی نداشته باشید نیمی از مایع داخل رادیاتور باید آب و نیمی دیگر ضدیخ ماشین باشد.


نظرات کاربران تست درایو درباره زمان تعویض ضدیخ ماشین:

کاربری به نام علی می گوید:

من تازه یه ماشین کارکرد خریدم ماشینمم پرایده سوال اینکه از کجا بفهمیم ماشین ضدیخ دارد؟ از یکی از دوستانم پرسیدم گفت درب رادیاتور باز کن اگه سبز بود یعنی ضدیخ داره؟ خودم فکر میکنم این روش غلط است هر مایع رنگیی که داخل رادیاتور باشه مگه ضدیخ محسوب میشه؟ به هر حال من که متوجه نشدم و دل و زدم به دریا و کل محتویات رادیاتور را خالی کردم و از بیرون ضدیخ تهیه کردم و به میزانی که داخل بسته نوشته بود با آب قاطی کردم و ریختم، فقط یه موردی که متوجه شدم اینکه عزیزانی که ماشین دارند در هنگام خرید ضدیخ به تاریخ انقضا خود ضدیخ که روی ظرف آن درج شده توجه کنید.


کاربری به نام حمید می گوید:

سلام به همه به نظر من سالی یه دفعه حتما باید ضد یخ ماشین و عوض کنید و طبق تحقیقی که کردم بعد از یکسال اکثر ضد یخ ها خاصیت خود رو از دست می دهند و می تونه به موتور ماشین صدمه بزنه و باعث از بین رفتن قطعات ماشین تون بشه، دقت کنید میزان اب و در هنگام تعویض ضد یخ کم یا زیاد نریزید و طبق اطلاعاتی که داده شده که معمولا در خود بسته ضدیخ موجود است عمل کنید و اگر نمی توانید انجام دهید از اتوسرویس ها بخواهید که اینکار را انجام دهند و دقیقا خاطرم نیست ولی می دونم بعضی از ماشین ها مثل پژو ۴۰۵ باید در هنگام تعویض ضد یخ رادیاتور را هوا گیری کرد.


کاربری به نام آرمان می گوید:

نکات مهم در مورد ضد یخ خودرو

۱- آب مورد استفاده باید دارای سختی بسیار پایینی باشد و در اصطلاح دی‌یونیزه باشد.

۲- توصیه می‌شود که از ضد یخ به‌تنهایی در رادیاتور خودرو استفاده نکنید؛ زیرا مایع ضد یخ قابلیت چندانی در برابر انجماد یا پخش کردن گرما در سیستم خنک کننده ندارد. اگرچه بعضی از شرکت‌ها مانند شرکت پریستون نسبت ۵۰:۵۰ آب و ضد یخ را در محصولات خود رعایت کرده‌اند و در نتیجه دیگر نیازی به اضافه کردن آب به سیستم رادیاتور نیست.

۳-در حالت کلی رنگ ضد یخ هیچ ارتباطی با کیفیت ضد یخ خودرو ندارد و از روی رنگ آن نمی‌توان هیچ قضاوتی نسبت به‌کیفیت این مایع داشت.

۴- ضد یخ‌های سازنده‌های مختلف را باهم مخلوط نکنید، حتی در صورتی که از رنگ یکسان برخوردار باشند. این کار ممکن است به سیستم خنک کننده خودرو آسیب برساند.

۵- ضد یخ خوب باید در برابر حریق مقاوم باشد و به‌راحتی‌ آتش نگیرد.

۶- بوی نامطبوع ضد یخ می‌تواند نشانه‌ دهنده خرابی آن باشد.

۷- رقیق‌سازی ضد یخ باید بر اساس دستورالعمل سازنده صورت گیرد.

۸- چنانچه در رادیاتور کف وجود داشته باشد، ابتدا باید رادیاتور را تخلیه کرده و پس از آن کلیه‌ قطعات و لوله‌های رابط را چک کنید؛ چراکه ضد یخ کف تولید نمی‌کند.

۹- استاندارد GS1 یکی از معتبرترین استانداردهای جهانی در حوزه تولید ضد یخ به‌حساب می‌آید و سازندگانی که دارای این استاندارد و گواهی باشند تا حدود زیادی می‌توان به کیفیت محصولات آن‌ها اطمینان داشت.
چرا باید ضد یخ را تعویض کرد؟

همان‌طور که اشاره شد یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های ضد یخ، خاصیت ضد خورندگی آن است. این خاصیت ارتباط مستقیم با زمان استفاده از ضد یخ دارد. یعنی اگر ضد یخ به‌صورت منظم تعویض نشود، خاصیت ضد خورندگی آن از بین می‌رود و تاثیر منفی بر عمر موتور خودرو و سیستم خنک کننده می‌گذارد که ممکن است مالک خودرو را با هزینه‌های زیادی روبرو کند.

علاوه‌بر از بین رفتن خاصیت ضد خورندگی ضد یخ، خاصیت مقاومت در برابر سرما و گرما ضد یخ هم به مرور زمان از بین می‌رود. در صورت از بین رفتن این خاصیت و در صورت تغییرات جوی، احتمال وارد شدن آسیب‌های جدی به موتور و سیستم خنک کننده خودرو افزایش می‌یابد.
زمان مناسب تعویض ضد یخ خودرو

در حالت کلی ضد یخ‌ها از نظر کیفی به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:

ضد یخ‌های با پایه معدنی
ضد یخ‌های با پایه آلی

ضد یخ‌های پایه معدنی، عمده‌ترین نوع ضد یخ در بازار هستند و مناسب‌ترین زمان تعویض آن‌ها دوره‌های سالیانه است. ضد یخ‌های پایه آلی، دارای طول عمر بیشتری هستند و در نتیجه عمر مفید آن‌ها در حدود سه سال است. از آنجا که تشخیص این دو مورد نسبت به هم به‌سادگی امکا‌ن‌پذیر نیست، توصیه می‌شود که تعویض ضد یخ به صورت سالانه انجام گیرد.
نحوه تعویض ضد یخ خودرو

توصیه می‌کنیم که این کار را به رادیاتورسازان یا تعمیرکاران خودرو بسپارید، اما اگر به هر دلیلی تصمیم گرفتید که شخصا نسبت به تعویض ضد یخ خودرو اقدام کنید کافی است مراحل زیر را گام به گام انجام دهید. همچنین برای یادگیری بهتر می‌توانید به ویدئو مربوطه در انتهای مقاله مراجعه کنید.

پیش از انجام کار به این نکته مهم توجه کنید که ضد یخ سمی است و نباید با بدن تماس داشته باشد.

✅گام اول: تخلیه رادیاتور

گام اول برای تعویض ضد یخ، تخلیه رادیاتور است. قبل از باز کردن در رادیاتور اجازه دهید موتور خودرو کاملا سرد شود. در قسمت پایین رادیاتور دقیقا زیر موتور، یک شیر T شکل یا درپوش قرار دارد که درواقع شیر تخلیه رادیاتور است. ظرفی که حدودا ۲۰ لیتر ظرفیت دارد را زیر رادیاتور قرار دهید و پس از بازکردن در آن، اجازه دهید کل مایع موجود در رادیاتور تخلیه شود؛ در انتها شیر تخلیه را هم ببندید.

✅گام دوم : تخلیه ضد یخ موجود در پوسته موتور

غیر از حجم ضد یخی که از رادیاتور خارج کردید، حدود ۳٫۵ الی ۴ لیتر ضد یخ هم در پوسته موتور وجود داردکه آن را هم باید تخلیه کنید.

برای این منظور شیر تخلیه رادیاتور را مجدد باز کنید، درب رادیاتور را هم باز بگذارید. موتور خودرو را روشن کنید و از در بالای رادیاتور به‌صورت مداوم آب بریزید تا زمانی که آب خروجی از شیر تخلیه رادیاتور زلال شود. البته به این نکته توجه کنید که این روش در عین سادگی یک ایراد اساسی دارد و آن هم آسیب زدن به محیط زیست به‌واسطه جمع آوری نکردن ضد یخ قدیمی است.

بنابراین اگر شما هم مثل ما دوستدار طبیعت هستید از روش دوم برای تخلیه ضد یخ ماشین که در پوسته موتور وجود دارد استفاده کنید؛ البته این راه اندکی پیچیده‌تر و زمان‌گیرتر است. برای این منظور باید شیرهای روی پوسته موتور را باز کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این شیرها می‌توانید به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید. معمولا این شیرها با آچار آلن یا آچار تخت باز می‌شوند.

✅گام سوم: پر کردن رادیاتور با ضد یخ جدید

در این مرحله موتور خودرو را خاموش کنید و شیرهایی که برای تخلیه ضد یخ قدیمی باز کرده بودید را ببندید. درون رادیاتور و مخزن آب خودرو را از مخلوط ضد یخ و آب، با نسبتی که قبلا توضیح دادیم پر کنید (نسبت ۵۰:۵۰ یا ۴۰:۶۰ بنا به نوع خودرو). بهتر است از آب جوشیده شده استفاده کنید. دقت کنید که از حد مجاز بیشتر مایع نریزید.

✅گام چهارم: چک کردن نهایی

در آخرین مرحله موتور را روشن کنید و بگذارید مایع درون موتور به جریان بیفتد. درصورتی‌که لازم است مقداری مایع به رادیاتور اضافه کنید و درب رادیاتور را ببندید. اگر پس از مدتی که موتور کار کرد متوجه داغی موتور خودرو شدید مقداری ضد یخ ماشین به رادیاتور اضافه کنید.


✅کاربری به نام علی می گوید:
سلام به همه دوستان گرامی یه پیشنهاد دارم براتون خیلی ها مثل خودم فکر می کنند که ضد یخ چون کار خاصی انجام نمیده مهم نیست کی عوض بشه و یک باور غلط اینکه اگه رنگش تغییر نکنه نیازی به تعویض نداره این اشتباه است خیلی از کارشناسان خودرو میگن که دست کم سالی یکبار ضد یخ و عوض کنید یعنی اینکه کل محتویات ضد یخ رادیاتور را خالی کنیدو ضد یخ تازه بریزید، دقت کنید که از اب شهری استفاده نکید اکثر آب شهری شهرها آهکی هست و این باعث رسوب میشه من خودم چند روزپیش از مارک کاسپین استفاده کردم گویا برند معتبری است البته مارکهای دیگه ای هم هست.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
Sanaz
بهمن ۱۵, ۱۴۰۰ ۱:۳۷ ق.ظ

از نظر کیلومتری ضد یخ هر چند کیلومتر عوض میشود

ساناز
بهمن ۱۵, ۱۴۰۰ ۱:۳۷ ق.ظ

از نظر کیلومتری ضد یخ هر چند کیلومتر عوض میشود