آیا تاتو مانع از صدور گواهینامه می شود؟

آیا تاتو مانع از صدور گواهینامه می شود؟

باسلام خدمت کاربران گرامی تست درایو؛
✅آیا خالکوبی و یا تاتو مانع از صدور گواهینامه رانندگی می شود؟ این سوالی است که تعدادی از کاربران گرامی تست درایو از ما پرسیده بودند، درادامه توضیحات پلیس تهران را می خوانید.

قانون جدید گواهینامه تاتو
✅تاتو چیست؟
📌خالْ‌کوبی یا تَتو (تاتو) به عمل ایجاد نقوش دائمی یا با ماندگاری طولانی بر روی پوست گفته می‌شود. این عمل پدیده‌ای جهانگیر است. حتی در بین نقوشی که در جایهای گوناگون جهان انجام می‌شود، مانندگی نیز مشاهده شده‌است. خالکوبی در ایران بیشتر نزد زنان، پهلوانان و اوباش جاهل مرسوم بوده‌است.

✅توضیحات تکمیلی پلیس تهران در مورد تاثیر خالکوبی بر صدور گواهینامه رانندگی

جناب سرهنگ موسوی‌ پناه دررابطه با صدور گواهینامه برای افرادی که دارای خالکوبی و یا همان تاتو هستند، گفت:

«چنانچه فردی دارای خالکوبی‌های مشهود و نامتعارف باشد، مانع از صدور گواهینامه رانندگی برای فرد متقاضی می‌شود. این افراد از نظر برخی اختلالات احتمالی روانی تأثیرگذار در رانندگی مورد بررسی و ارزیابی روانشناسان قرار می‌گیرند.»

بر اساس نظر یکی از حقوقدان ها، با توجه به متداول بودن خالکوبی و یا تاتو و اینکه این اقدام لزوما بر اشکال روانی دلالت ندارد ارجاع اینگونه افراد به کمیسیون صرفا به این خاطر و نه به استناد ضوابط کلی مربوط به لزوم احراز سلامت جسمی و روانی، صحیح به نظر نمی‌رسد و اگر این اقدام مستند به دستورالعمل یا بخشنامه‌ای باشد، ذی‌نفع می‌تواند ابطال آن را از دیوان عدالت اداری بخواهد.

✅کدام «خالکوبی‌» مانع دریافت گواهینامه می‌شود؟
جناب سرهنگ آرش باستانی رئیس مرکز معاینات پزشکی معاونت بهداد ناجا در گفتگو با خبرگزاری پلیس، با بیان اینکه رانندگی امتیازی است که برخورداری از آن مستلزم احراز صلاحیت‌‏های مهارتی و پزشکی افراد است، اظهار داشت: «هدف اصلی ما از انجام معاینات پزشکی متقاضیان گواهینامه رانندگی، افزایش ضریب ایمنی در رانندگی است. پیش از این، تأیید صلاحیت پزشکی متقاضیان گواهینامه تنها به معاینات چشم محدود می ‏شد اما با توجه به نقش مهم و تأثیرگذار عامل انسانی در تصادفات، کارگروهی متشکل از وزارت بهداشت، معاونت‏‌های بهداد و راهور ناجا تشکیل و ضمن احصای بیماری‏‌های جسمی و روانی مؤثر در رانندگی و تعیین روش‏‌های معاینات پزشکی، آئین نامه راهور ناجا، تدوین و در سال ۱۳۸۴ توسط هیات محترم وزیران تصویب و ابلاغ شد.»
رئیس مرکز معاینات پزشکی معاونت بهداد ناجا اضافه کرد: پیوست شماره ۲ این آئین نامه به ضوابط احراز صلاحیت پزشکی اعم از سلامت روانی و جسمانی متقاضیان انواع گواهینامه رانندگی می‌‏پردازد که در آن کلیه عارضه‌‏های جسمی و روانی مؤثر در رانندگی احصا و تعیین تکلیف شده‌‏اند.

جناب سرهنگ باستانی توضیح داد با اشاره به اینکه به‌‏ طور کلی هر نوع بیماری مؤثر در رانندگی که هوشیاری و توانایی فرد را تحت تأثیر قرار دهد می ‏‌تواند شامل موارد محدودیت و ممنوعیت دریافت گواهینامه رانندگی باشد، بیان کرد: به عنوان مثال فرد مبتلا به صرع در صورت تشنج در حین رانندگی هوشیاری خود را از دست داده و جان خود و سایرین را در معرض خطر قرار می‌‏دهد. این موضوع در مورد بیماری پارکینسون که تسلط و سرعت عمل فرد در رانندگی را مختل می‏‌کند نیز صادق است.

در ادامه خلاصه گفتگویی با جناب سرهنگ باستانی را در رابطه با این موضوع می خوانید:
✅- آیا خالکوبی نیز مشمول موارد ممنوعیت یا محدودیت دریافت گواهینامه می‏‌شود یا خیر؟

صرف داشتن خالکوبی مانع احراز صلاحیت فرد برای دریافت گواهینامه رانندگی نیست اما چنانچه فرد دارای خالکوبی‏‌های مشهود، نامتعارف یا سابقه خودزنی داشته باشد، باید از نظر احتمال ابتلا به برخی اختلالات روانی تأثیرگذار در رانندگی مورد بررسی و ارزیابی های روانشناختی قرار بگیرد که نظریه نهایی براساس رأی کمیسیون روان‌پزشکی و براساس مصاحبه و تست های روانشناسی صادر می شود.
وی با توضیح اینکه «در سابقه اغلب افرادی که اصطلاحاً رفتارهای آنتی سوشیال یا ضد اجتماعی دارند، مواردی از خودزنی، خالکوبی‏‌های نامتعارف، تخطی از قانون، فرار از سربازی و رفتارهای پرخطری مثل رانندگی با سرعت بالا و مارپیچ مشهود است، تصریح کرد: خالکوبی به خودی خود بیماری محسوب نمی‏ شود اما وجود آن به همراه رفتارهای پر خطر در رانندگی به عنوان یکی از شاخص‏‌های ابتلا به برخی اختلالات روانی و شخصیتی، نیازمند بررسی و ارزیابی های روان‌شناختی در کمیسیون‌‏های اعصاب و روان است. ما هیچ فردی را به دلیل داشتن صرف خالکوبی از رانندگی منع نمی‌‌‌‌کنیم اما اگر فردی دارای خالکوبی های نامتعارف در بدن و یا خودزنی و یا رفتارهای ضد اجتماعی و متضاد با عرف جامعه باشد (به عنوان مثال به دنبال یک تصادف، رفتارهای تهاجمی،کتک کاری و قمه کشی می‏‌کند) به دلیل این که احتمال ابتلای این فرد به اختلالات شخصیتی و عارضه‌‏های روان‌‏شناختی بالا است این افراد به کمیسیون های اعصاب و روان ارجاع داده می شوند و سه روانپزشک در خصوص احراز سلامت روانی این افراد تصمیم گیری می‌‏کنند که با توجه به نوع و شدت عارضه، مشمول موارد ممنوعیت یا محدودیت رانندگی می‌‏شوند.»

✅- چنانچه فردی دارای خالکوبی مشهود از نوع نامتعارف و یا خود زنی باشد، دائم العمر از داشتن گواهینامه محروم می شود یا خیر؟

چنین افرادی به کمیسیون های مربوطه ارجاع داده می شوند و تحت درمان روانپزشک و سلامت روانی قرار می گیرند، پس از طی درمان و تاییدیه سلامت، به این افراد گواهینامه مشروط و مدت دار ارائه می شود و تمدید گواهینامه منوط به ارزیابی رفتار فرد در دوره رانندگی است، چنانچه فرد در بازه زمانی مشروط برای رانندگی و البته پس از درمان، مرتکب رفتارهای پر خطر شود دیگر امکان تمدید گواهینامه را نخواهد داشت.

رئیس مرکز معاینات پزشکی معاونت بهداد ناجا در ادامه از توافقات اولیه این مرکز با پلیس راهور ناجا مبنی بر دریافت اطلاعات سابقه رانندگی افراد اعم از کیفیت رانندگی، تعداد تخلفات و نمره منفی رانندگان خبر داد و اظهار داشت: این اطلاعات به ما کمک می‏‌کند تا سابقه رانندگی فردی را که به عنوان مثال به دنبال تائید اختلال شخصیت، گواهینامه مدت دار دو ساله دریافت کرده است و برای تمدید مجدد گواهینامه مراجعه می‏‌کند در ارزیابی های پزشکی خود لحاظ کنیم.
باستانی یادآور شد: یکی از برنامه‏‌های جدید که از چهار ماه گذشته با همکاری معاونت راهور و سازمان وظیفه عمومی عملیاتی شده، احراز سلامت جسمانی و روانی متقاضیانی است که در پی ابتلا به بیماری از خدمت سربازی معاف شده‌‏اند و اتفاقا بیماری این افراد جزء آن دسته از بیماری‏‌هایی است که در آئین نامه، ممنوعیت یا محدودیت رانندگی برای آنها در نظر گرفته شده است.
وی اضافه کرد: «این افراد در صورت احراز بیماری بلافاصله به معاونت راهور معرفی می‌‏شوند و ضبط گواهینامه آنها در دستورکار قرار می‏‌گیرد.»

قانون تاتو برای گواهینامهنظرات کاربران تست درایو درباره آیا تاتو مانع از صدور گواهینامه می شود؟

✅کاربری به نام افشین می گوید:

سلام بچه ها، من هفته اول دی ماه ۹۸ رفتم واسه گواهینامه رانندگی ثبت نام کردم بدنم زیاد خالکوبی یا همون تتو نداره الان بهم گیر دادن میگن باید بری واسه آزمایش، دوستان قانون تاتو برای گواهینامه چیه؟ کسی اطلاعی داره؟ یعنی الان من دقیقا کجا باید برم و چه آزمایشی باید بدم؟ خدایش تاتومم کمه زیاد تابلو نیست، این مطلب و خوندم اینجا نوشته تست روانشاسی باید بدیم و از این حرفها خدایش من سالمم مشکلی روحی روانی هم ندارم.


✅کاربری به نام فرها می گوید:

سلام آقا این تست تاتو میگن اگه داشته باشی بهت گواهینامه نمیدن چه شکلیه؟ یعنی اینکه می خواهیم آزمایش بدیم لخت می کنند و بدن و بازدید می کنند؟ حقیقت من اصلا هیچ اطلاعی ندارم و روی پام و دستم یه تتوی ریزی دارم، الان استرس گرفتم رفتم برای ثبت نام باید بگم تاتو دارم یا نه خودشون متوجه میشن؟ گواهینامه رانندگی خیلی برام مهمه باید حتما هر جوری شده این ماه بگیریم لطفا از بچه ها اگه کسی اطلاعی داره به منم بگه مرسی.


✅کاربری به نام الناز می گوید: 

بچه ها داشتن تتو برای گرفتن گواهینامه رانندگی اشکالی ایجاد می کنه؟ من پشت دستم یه تتو ریزی دارم امروز میخواستم برم برای ثبت نام واسه گواهینامه پایه سوم ایا متوجه میشن؟ و اینکه اگه به تتوی دستم گیر بدن بایدکجا برم و هزینه ای اضافه ازمون میگیرن؟ لطفا کسی اطلاع داره به ما هم بگه مرسی


✅کاربری به نام کامران می گوید:

عزیز داشتن تتو برای گرفتن گواهینامه چه حکمی داره؟ یعنی تتو داشته باشیم گواهینامه موتور نمی تونیم بگیریم؟ باس بریم پاکش کنیم؟ یا نه جریمه میشیم؟ یکی بود می گفت میفرستن کمسیون پزشکی درسته ؟ چقدر طول میکشه بفرستند؟


✅کاربری به نام احمد می گوید:

بچه ها مشکل خالکوبی برای گواهینامه چیه؟ اصلا خالکوبی چه ربطی به گواهینامه رانندگی داره اخه یعنی لخت می کنند چک می کنند؟ من بدنم چند جاش خالکوبی داره یعنی واقعا هیچ راهی نداره؟ یعنی واقعا گیر میدن؟ البته خالکوبی ها من زیاد بزرگ نیست من از چند نفری سوال کردم که تتو داشتن می گن که تونستند گواهینامه بگیرند و بهشون گیر نداند آیا این قانون جدید در آومده؟


✅کاربری به نام مهدی می گوید:

سلام به همه خوبا، دوستان من میخوام واسه گواهینامه موتور اقدام کنم و یکی از بچه ها بهم گفت به تاتو گیر میدن و اینکه بدنت نباید تاتو داشته باشه، اقا من هیچ رقمه نمی تونم این و پاکش کنم، یعنی خیلی هم تابلو هست ایا راهی چیزی میزی داره؟ تعهد اخلاقی بدیم مثلا آخه یکی می گفت می فرستند روان شناسی و از این جور چیزا! درسته واقعا هر کی رفته  اگر اطلاعی داره به ما هم بگه مرسی از همه


✅کاربری به نام آرش می گوید:

سلام، اقا این که میگن تتو داشته باشی بهت گواهینامه نمی دن راسته؟ من تازه میخوام واسه گواهینامه پایه سوم اقدام کنم دست راستم یه تتو اندازه یه کفه دست داره، خدایش می ترسم برم یه وقت نشه و از این حرفا رفیقم میگه که گیر میدن می فرستند کمسیون و از این جور داستانا، خدایش راسته؟ حالا یه چیز دیگه یه وقت فرستادن کمسیون چقدر زمان میبره؟ من کارم عجله ای هست میخوام سریع گواهینامه داشته باشم، یعنی یه جورایی نیاز دارم، حتمنی باید توی دو سه هفته ای بگیرم، یعنی میشه؟

لطفا رای دهید
به سوالات آیین نامه تست درایو چند ستاره می دهید؟
[امتیاز از مجموع: 2 Average: 2.5]

6
یک پاسخ بنویسید

6 نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
5 نویسندگان دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
محمدامین

خدایاتقصیرماچیه که گیراین مملکت افتادیم چون پارتی نداریم بایدبمیریم

محمدامین

منم یه خط رودستم دارم گیردادن خدالعنتشون انگارمشکل فقط اینه پس چطوریاروتمام بدنشوپلم کرده ولی گواهینامشودادن چون پارتی دارن ماکه نداریم بایدبمیریم لابد،بعددم ازانسانیت میزنن

عادل

نه عزیزان اگه توی دید افسر نباشه مشکل نداره استین بلند بپوش اگه کوچیکه گیر نمیدن افسر ببینه گیر میده کمسیون پزشکی سلامت روانی هزینه داره پول میگیرن

آزار

تف لعنت به کسی که این قانون رو گذاشته لعنت به خانوادش آیندم رو تباه کرد بیشرفا آخه تاتو ربطش به رانندگی چیه آخه بیشرف میخای درس کنی برو ماشینتون رو درس کن خدا ازتون نگذره لعنت بهتون

م.ف

جالب اینجاست من ده ساله گواهینامه دارم سر جمع ۱۰بار جریمه نشدم ولی کل بدنم خالکوبیه
یارو هم روزی صد میلیون جریمشه و آقازاده هست
بخاطر یه من ریش و تخم مسئول داشتن غیرحضوری تمدید میکنه

پوریا

ریدم تو این داوری
ما چه گناهی کردیم تو ایران به دنیا اومدیم بعداز سی سال رفتم گوهاینامه بگیرم گیر دادن میگم زن بچه دارم گرفتارم من وانت دارم ۱۰ساله بدون گواهینامه بار میبرم الان اومدم بگیرم بچم به دنیا اومده نمیخوام ایندشو خراب کنم با بی مسئولیتی میگن نمیدیم ای خدا به کی بگم 😔