آموزش بستن زنجیر چرخ ماشین

آموزش بستن زنجیر چرخ

آموزش بستن زنجیر چرخ ماشین

باسلام خدمت کاربران گرامی تست درایو؛

✅در این پست از وب سایت تست درایو قصد داریم به صورت کاملا روان و آسوده نحوه بستن✅ زنجیر چرخ را به شما عزیزان آموزش دهیم، لطفا با ما همراه شوید.

آموزش بستن زنجیر چرخ

زنجیر چرخ به زنجیری گفته می‌شود که به دور چرخ های خودروها کشیده می‌شود تا از لیز خوردن آنها بر روی برف و یخ جلوگیری کند. زنجیر چرخ در زمستان یکی از وسایل ضروری و حیاتی است که بایستی به هنگام بارش برف روی لاستیک‌های عقب یا جلو سوار کنند تا از لیز خوردن چرخ‌ها یا به اصطلاح رانندگان بکسوات جلوگیری کنند. به هنگام یخ‌بندان، گاهی زنجیر چرخ هم به‌تنهایی مؤثر نیست و دقت راننده و راندن بسیار آهسته را می‌طلبد. در واقع، زنجیر چرخ برای خودرو همان کاری را می‌کند که یخ‌شکن‌ها برای پیادگان می‌کنند.

زنجیر بر روی چرخی بسته می‌شود که نیروی محرک خودرو به آن منتقل می‌شود، تا در شرایط نامساعد یخ، برف یا گل در جاده خودرو حرکت کند. پس قبل از بستن زنجیر چرخ باید از دیفرانسیل جلو یا عقب بودن خودرو مطمئن شد.
محتویات

✅۱ خودروهای محور جلو
✅۲ خودروهای محور عقب
✅۳ خودروهای گرانش چهار چرخ
✅۴ تشخیص نوع دیفرانسیل در خودرو
✅۵ نحوه بستن زنجیر چرخ
✅۶ منابع

خودروهای محور جلو

در تعداد زیادی از خودروهای سواری که محور جلو هستند زنجیر چرخ به چرخهای جلو بسته می‌شود. به این دلیل که اگر عقب باشد چون که خودرو دو دیفرانسیل می‌باشد چرخ‌ها از حرکت خودرو جلوگیری می‌کند
خودروهای محور عقب

در خودروهای مثل پیکاپ، خودروهای قدیمی یا اسپرت ورزشی زنجیر چرخ به چرخ‌های عقب بسته می‌شود.
خودروهای گرانش چهار چرخ

در این خودروهای معمولاً یک جفت زنجیر به چرخ‌های عقب بسته می‌شود. اما برای داشتن فرمان بهتر یا ترمز گرفتن بهتر، گاهی زنجیرها را به چرخهای جلو نیز می‌بندند.
تشخیص نوع دیفرانسیل در خودرو

مشاهده زیر خودرو (دیفرانسیل عقب کاملاً مشخص است).
در عمل تیکاف، چرخ‌هایی که بکسوات می‌کنند، نمایش دهنده نوع دیفرانسیل خودرو هستند.
قرارگیری موتور در خودروهای دیفرانسیل عقب موازی با طول خودرو به صورت عمودی و دیفرانسیل جلو موازی با عرض خودرو به صورت افقی است.

نحوه بستن زنجیر چرخ

اگر خودروی شما تک دیفرانسیل است، دو زنجیر چرخ برای خودرو کافی می‌باشد که برای دیفرانسیل جلو به چرخ‌های جلو بسته می‌شود و برای خودروهای دیفرانسیل عقب به دو چرخ عقب بسته می‌شود. اگر خودروی شما دیفرانسیل جلو و عقب است بهتر است به هر چهار چرخ زنجیر چرخ بسته شود.
زنجیر چرخ را بر روی زمین طوری پهن کنید تا خارهای زنجیر به سمت زمین و سطح صاف زنجیر با لاستیک در تماس باشد، سپس خودرو را به وسط آن برانید.
دو طرف ساده زنجیر را از پشت چرخ به یکدیگر وصل کنید.
سمت دیگر زنجیر را که یک سر آن گیره‌ای پهن و خمیده دارد را از حلقه سر دیگر زنجیر عبور دهید و در بین حلقه بست نگهدارنده قرار دهید.
بست‌هایی در زنجیر چرخ وجود دارند که با چرخاندن آنها، زنجیر چرخ به لاستیک محکم می‌شود، این کار را توسط آچار مخصوص انجام دهید، آچار مخصوص را در محل بیضی شکل قرار دهید و حلقه‌ای از زنجیر که در سوراخ بست ثابت است را در جهت منحنی بست بچرخانید.
زنجیر را روی چرخ بررسی کنید تا خارهای آن به سمت لاستیک نباشد. در ادامه نحوه بستن صحیح زنجیر چرخ را آموزش داده ایم.

✅به دلیل فلزی بودن جنس زنجیر چرخ سعی کنید همیشه زنجیر چرخ را تمیز و در جای خشک در جعبه مخصوص خود در صندوق عقب خودرو نگهداری کنید، توجه داشته باشید اگر وسیله نقلیه شما محور جلو است زنجیر چرخ را باید روی چرخ های جلو نصب کنید و اگر محور عقب است برعکس و اگر وسیله نقلیه شما دو محور است بهتر اینکار این است زنجیر چرخ برروی چهار چرخ ماشین نصب کردد. با این وجود می توانید در خودروهای دو محور از یک جفت زنجیر چرخ نیز استفاده نمیاد

✅زنجیر چرخ را بر روی زمین صاف طوری پهن کنید تا خارهای زنجیر(خار آج های زنجیر چرخ است که با سطح جاده تماس پیدا می کند که باعث می شود که خودرو سر نخورد) به سمت زمین و سطح صاف زنجیر با لاستیک در تماس باشد، سپس خودرو را به وسط آن هدایت کنید.
دو طرف راحت زنجیر را از پشت چرخ به یکدیگر وصل کنید (حلقه فلزی باز را به طرف دیگر زنجیر وصل کنید)

طرف دیگر زنجیر چرخ را که یک سر آن گیره ای پهن و خمیده دارد را به ترتیب مطابق شکل زیر از حلقه سر دیگر زنجیر عبور دهید و در بین حلقه بست نگهدارنده قرار دهید.

بست های نگهدارنده در زنجیر چرخ وجود دارند که با چرخاندن آنها ، زنجیر چرخ به لاستیک محکم می شود ، این کار را توسط آچار مخصوص انجام دهید؛ (آچار مخصوص معمولا همراه با زنجیر چرخ در جعبه محتویات زنجیر چرخ قرار می دهند) آچار مخصوص را در محل بیضی شکل قرار دهید و حلقه ای از زنجیر که در سوراخ بست ثابت است (در شکل با دایره قرمز مشخص شده) را در جهت منحنی بست بچرخانید (در هنگام جدا سازی زنجیر این بستها را به حالت اولیه خود برگردانید)
✅در انتها به تصاویر شکل زیر نگاه کنید و سعی کنید مراحل را به ترتیبی که توضیح داده شده انجام دهید. دقت داشته باشید در صورتی که زنجیر چرخ درست در جای خود نصب نگردد امکان در آمدن آن وجود دارد.

روش بستن زنجیر چرخ ماشین

✅آموزش ویدیویی روش بستن زنجیر چرخ:

روش بستن زنجیر چرخ خودرو نحوه بستن زنجیر چرخ پژو ۴۰۵ ، زنجیر چرخ به کدام چرخ بسته میشود ، آموزش طریقه بستن زنجیر چرخ ضربدری ، انواع زنجیر چرخ ، زنجیر چرخ جلو یا عقب ، نحوه بستن زنجیر چرخ پژو پارس ، نحوه بستن زنجیر چرخ ال ۹۰

✅چگونه زنجیر چرخ را ببندیم؟
در سری جدید آموزش ها به نحوه بستن زنجیر چرخی می پردازیم که بیش از هر زنجیر در بازار ایران بفروش می رسد، آموزش به صورت عکس و فیلم برای شما تهیه شده؛ این زنجیر چرخ ساده، کارآمد و نیاز به کمی دقت و مهارت اولیه دارد.

✅آیا بستن زنجیر چرخ نیاز به مهارت دارد؟

آموزش تخصصی و کامل بستن زنجیر چرخنه تنها زنجیر چرخ ، بهتر است بگوییم سفر کردن نیاز به مهارت دارد و البته تجربه و مهارت ها هستند که ما را در جاده ها و در کل زندگی ایمن نگه می دارند.

✅قبل از رفتن به سفر موارد مهم را بررسی کنید:
گواهینامه، بیمه، کارت سوخت، کارت خودرو، برگ معاینه فنی، کارت بانک، کارت و شماره های امداد، مدارک شخصی و … را به همراه داشته باشید.
سیستم گرمایش و سرمایش خودرو ، گردش و میزان آب، روغن ترمز ، فیلتر (هوا، بنزین) ، فرمان، برف پاک کن، سلامت چرخ ها (تنظیم باد، سلامت آج، بالانس)، همراه داشتن زنجیر چرخ یا لاستیک های یخ شکن، ابزار یدک (جک ، لاستیک زاپاس، آچار پیچ گوشتی …)، همراه داشتن محلول های ضد یخ رادیاتور و شیشه شوی (در زمستان ریختن آب گرم بر روی شیشه منجر به شکستن آن می شود)، سلامت چراغ ها و…

فراموش نکنید مدت زمان سفرتان را از آنچه که تصور می کنید بیشتر در نظر بگیرید و بیش از نیاز خود مواد خوراکی ، آشامیدنی و پوشاک همراه داشته باشید، و به فکر مواقع اضطراری باشید ، در زمستان به همراه داشتن لباس های گرم و پشمی ، کفش ساق بلند ضد آب، بارانی، فندک، کبریت، چاقو، طناب، چراغ قوه (باتری)، کلاه، دستکش، شارژ تلفن همراه (باتری یدک) ، نقشه و … را فراموش نکنید.

بخاطر دارم در تابستان به همراه یکی از دوستان به منطقه ای کوهستانی سفر می کردیم ، در راه خودرویی گرفتار در برف را دیدیم ، تعدادی جوان بودند که بخاطر دیدن برف راهی جاده شدند و متعجب از دیدن برف با در راه ماندن خود مضطرب بودند جالب اینکه به همراه خود زنجیر چرخ داشتند، اما سعی آنها برای بستن زنجیر چرخ بی فایده بود حتی یکی از آنها زنجیر را با بند کفش بسته بود! که نتیجه ای نداشت و با کمی حرکت خودرو باز می شد ، کمی بعد سعی کردند با آشنایان تماس تلفنی داشته باشند که متوجه قطع بودن ارتباط تلفن های خود شدند و تنها امیدشان چشم دوختن به راه بود که پس از چند ساعت نگرانی و اضطراب ، به قولشان فرشته نجات رسید، حال ما بودیم و کمک به آنها …

✅در هنگام خرید به چه نکاتی باید توجه کرد؟

زنجیر چرخ های متفاوتی وجود دارند ، در سری آموزش های تصویری شبکه اینترفر ، رایج ترین زنجیر چرخ را که در زیر مشخص است، برایتان آماده کردیم.

خودرویی مانند پراید سایز تایر استاندارد ۱۳ ، پژو ۲۰۶ سایز ۱۴ ، تندر ۹۰ (L90)، زانیتا، سمند سایز ۱۴، ۱۵ ماکسیما ۱۶ ، آزرا و سوناتا ۱۷ و آی ایکس ۳۵ هیوندا (ix35) سایز تایر ۱۸ دارند، برای تشخیص بر روی تایر چرخ علائمی وجود دارد که تاریخ ، سایز ، مقدار بار، سرعت، ترکیب ، شرکت سازنده و … درج شده ، سایز لاستیک به نوبه خود شامل سری علائمی در کنار یکدیگر است به عنوان مثال P۱۸۵/۶۰R۱۳ نشان دهنده P سواری ، ۱۸۵ پهنای تایر، ۶۰ ارتفاع دیواره به پهنا، R رادیال و ۱۳ قطر رینگ بر حسب اینچ (سایز عامیانه تایر) است. (جالب است بدانید هر چند شماره تایر گفته شده ۱۳ و مناسب پراید است، اما بدلیل اینکه پهنای آن ۱۸۵ گفته شده احتمال برخورد به گلگیر وجود دارد پس ۱۶۵ و ۱۷۵ آن مناسب تر است. (لاستیک مناسب میتواند بسیار موثر بر رانندگی مخصوصا در پیچ ها، لرزش و.. باشد)

✅لاستیک ها دارای کارکرد یا عمر مفید متفاوت هستند و در مجموع تایر بر اساس معیارهای مختلف، قیمت متفاوت دارد.

۱۶۵.۶۵.۱۳ لاستیک فابریک پراید
۱۷۵.۷۰.۱۳ لاستیک پهن پراید
۱۸۵.۶۰.۱۳ لاستیک پهن پراید
شرکت های مختلف تولید کننده تایر (پراید)
دنا، کویر ، یزد ۱۷۵٫۶۰٫۱۳ کارکرد مفید ۶۰.۰۰۰ کیلومتر
کومهو ویتنام ۱۷۵٫۶۰٫۱۳ کارکرد مفید ۶۰.۰۰۰ کیلومتر
فالکن تایلند ۱۷۵٫۶۰٫۱۳ کارکرد مفید ۷۰.۰۰۰ کیلومتر
کومهو کره ۱۷۵٫۶۰٫۱۳ کارکرد مفید ۷۰.۰۰۰ کیلومتر
جی تی اندونزی ۱۷۵٫۶۰٫۱۳ کارکرد مفید ۷۰.۰۰۰ کیلومتر
کومهو کره ۱۶۵٫۶۵٫۱۳ کارکرد مفید ۸۰.۰۰۰ کیلومتر
رودستون کره ۱۶۵٫۶۵٫۱۳ کارکرد مفید ۷۰.۰۰۰ کیلومتر …

✅قبل از بستن زنجیر چرخ چه مواردی را بررسی کنیم؟
قبل از اقدام به بستن زنجیر، از دیفرانسیل جلو یا عقب بودن خودروی خود مطلع شوید ، زنجیر بر روی چرخی بسته می شود که نیروی محرک خودرو به آن منتقل می شود.

✅دیفرانسیل در خودروها
اکثرا خودروهای تولید داخل دیفرانسیل جلو هستند، زنجیر چرخ بر روی خودروهای پراید، ۲۰۶ ، تندر ۹۰ (L90) ، سمند که دیفرانسیل جلو هستند بر روی لاستیک جلو بسته می شود اما در پیکان، آر دی، مزدا۲۰۰۰ ، لامبورگینی، فراری زنجیر چرخ بر روی چرخ عقب بسته می شود .

✅تشخیص نوع دیفرانسیل در خودرو
مشاهده زیر خودرو (دیفرانسیل عقب کاملا مشخص است)
در عمل تیکاف، چرخ هایی که درجا می چرخند و یا بکسوات می کنند بیانگر نوع دیفرانسیل اند
قرارگیری موتور در خودروهای دیفرانسیل عقب مطابق شکل (موازی با طول خودرو)عمودی و دیفرانسیل جلو موازی با عرض خودرو (افقی) است)
دقت کنید برخی خودروها دیفرانسیل جلو و عقب هستند

✅نظرات کاربران تست درایو درباره نحوه بستن زنجیر چرخ ماشین:
کاربری به نام فرهاد می گوید:
سلام بر اساس تجربه ای که دارم براتون چند نکته درباره مراحل بستن زنجیر چرخ ماشین و میگم، چون خودم زیاد در جاده های برفی تردد می کنم، خیلی روش و تست کردم، بهترین روش اینکه زنجیر چرخ مثل تصویر شکل زیر جلوی چرخی که می خواهید نصبش کنید پهن کنید و کمی روی زنجیر چرخ حرکت کنید زیاد جلو نرید اگر کسی پیشتون هست ازش کمک بگیرید که بگه تا کجا برید جلو و اگه کسی نیست کافیه تا نصف زنجیر چرخ جلوبرید یعنی اینکه چرخ ماشین دقیقا وسط زنجیر چرخ قرار بگیره ابتدا بست داخلی را جا بندازید و بعد بست بیرونی را و با آچار مخصوصش تمامی بست ها را محکم کنید، بعضی از زنجیر چرخ ها به جای بست آهنی از یه نو کش استفاده شده که اگر زنجیر چرخ شما از این نوع است به صورت ضربدری قلاب کش ها را در سوراخ های زنجیر چرخ جا بندازید، و خوب محکم کنید. امیدوارم مفید واقع شده باشه
مراحل بستن زنجیر چرخ

کاربری به نام علی می گوید:

سلام دوستانی که پراید دارند روش بستن زنجیر چرخ پراید زیاد پیچیده نیست اتفاقا چون لاستیک های پراید کوچیک است خیلی راحت میشه زنجیر چرخ و از بالای لاستیک رد کرد و جا انداخت، چون من خودم پراید دارم الانم که همه جا برف اومده و جاده ها برفی است حتما زنجیر چرخ پیشتون باشه تا خدایی نکرده دچار مشکل نشید متاسفانه پراید در کمترین جاده هایی که برف اومده لیز می خوره و منحرف میشه و بهتر اینکه حتما زنجیر چرخ داشته باشید البته یکسری بست پلاستیکی جدیدا تو بازار اومده که جای زنجیر چرخ می بندن من توصیه نمی کنم چون جنس خوبی نداره و بعد از چند بار استفاده خراب میشه بهتر اینکه از زنجیر چرخ استفاده کنید یکی دوبار ببندید یاد میگیرید. یاعلی

کاربری به نام سجاد می گوید:

سلام به نظر من هر کسی که ماشین داره حتما باید بستن زنجیر چرخ و یاد بگیره متاسفانه خیلی از راننده ها بلد نیستن از جمله خود من همین امسال و همین چند روز پیش ما یه سفری کردیم به استان زنجان تو راه کولاک گرفت و باوجود اینکه در ماشین همه مثلا راننده بودیم یعنی هر ۴ سرنشین نتوانستیم زنجیر چرخ را ببنیدم و مجبور شدیم مسیر را ادامه ندیم و از یک مسیر فرعی بگردیم.
Subscribe
Notify of

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
علی اکبر
آذر ۱۹, ۱۳۹۹ ۴:۵۰ ب.ظ

من تو منطقه کاملا کوهستانی هستم و پایمال رانندگی میکنم بهترین وسیله یخ شکن هست ولی برا بستن زنجیر بهترین نوع آن زنجیر های سیم بکسل یا دوبل ضربدری هست که ریزتر و رنگی هستند چون در جا بسته میشود و راحت هست