کدام کشورها فرمان ماشین سمت راست است؟

کدام کشورها فرمان ماشین سمت راست است؟

کدام کشورها فرمان ماشین سمت راست است؟

باسلام خدمت کاربران گرامی تست درایو؛
حتما در فیلم ها و تصاویری که از برخی از کشورها که راننده در حین رانندگی برعکس کشورمان سمت مخالف یعنی سمت راست در حین رانندگی است را دیده اید، در این پست قصد داریم دلیل این موضوع را بررسی کنیم.
در بسیاری کشورها از جمله کشور عزیزمان ایران، خودروها همیشه در سمت راست جاده‌های دوطرفه حرکت می‌کنند و فرمان خودرو در سمت چپ آن قرار دارد (چپ-فرمان).

فرمان ماشین سمت راست
در مقابل در برخی کشورها خودروها راست-فرمان بوده مثل انگلستان و جهت حرکت خودروها در راه‌های دوطرفه در سمت چپ راه است. از مهم‌ترین این کشورها می‌توان به ✅بریتانیا، ✅استرالیا، ✅ژاپن، ✅نیوزیلند، ✅هند، و ✅پاکستان اشاره کرد. بیش از یک سوم (۳۴ درصد) از جمعیت جهان در این گروه قرار می‌گیرند. بیشتر این کشورها مستعمره بریتانیا بوده یا هستند.
جهت رانندگی در کشورهای مختلف و هر تغییری در جهت رانندگی که از هنگام ورود خودرو در آنها ایجاد شده‌است. آغاز تاریخ تغییراتِ نشان داده شده در این نقشه، تغییر جهت رانندگی در فنلاند در سال ۱۸۵۸ (میلادی) است.
در واقع اعضای اتحادیه کشورهای همسود به استثنای کانادا، جهت رانندگی در سمت چپ جاده است و خودروها راست-فرمان هستند. البته کامرون، نیجریه و غنا، بعدها جهت رانندگی خود را به راست تغییر دادند. به جز کشورهای همسود، ژاپن و تایلند (دو کشوری که هرگز مستعمره نبوده‌اند) نیز در این گروه جای دارند.

به چه دلیل در برخی از کشورها فرمان خودرو سمت راست است؟
این جریان (رانندگی در سمت راست) از طریق نوع جدیدی از حمل ‌ونقل محبوب شد که از ۴ اسب در حالت مستطیل شکل برای حمل‌ ونقل استفاده می‌شد.

ازآنجایی‌که صندلی راننده‌ای برای شخص کنترل کننده‌ی گاری تعبیه نشده بود او ترجیحاً در نزدیکی اسب سمت چپ می‌نشست و با دست راست خود به منظور وادار کردن سایر اسب‌ها برای کار به آن‌ها تازیانه می‌زد.( واقعا یعنی این بوده دلیلش)این امر بدین معنی بود که به منظور جلوگیری از برخورد با وسایلی که در روبرو قرار داشتند راننده باید به مرکز جاده نزدیک ‌تر می‌بود؛ و ازآنجایی ‌که این واگن‌ها برای حمل ‌ونقل مرسوم ‌ترین وسیله بودند اکثریت دنیا شروع به پیروی از این تفکر کردند.
با پیشروی کشور آمریکا در تولید انبوه خودروها، استانداردهای جهانی جدیدی از طریق فروش این خودروها به سرتاسر جهان خلق گردید و این خودروها چون فرمان چپ بودند بنابراین برای حرکت از سمت راست جاده طراحی شده بودند. چه جالب تنها ۳۵ درصد جهان از روش اصلی و قدیمی فرمان راست استفاده می‌کنند که از مشهورترین این کشورها می‌توان به انگلستان، استرالیا، نیوزلند و هند اشاره کرد. همین جا لطفا از کاربران گرامی درخواست می شود اگر کشور دیگری سراغ دارید که از سمت راست رانندگی می کنند را بگویید.

علت اینکه کشورهای ذکر شده از سیستم فرمان راست استفاده می‌کنند به این بازمی‌گردد که در آن زمان مستعمره‌ی انگلستان بوده‌اند و بنابراین قوانین انگلستان در آن کشورها جاری بوده است. ژاپن نیز دارای سیستم ریلی ملی فوق‌العاده‌ای است که از سیستم فرمان راست پیروی می‌کند.خب پس حالا فهمیدیم که انگلیسی‌ها برای آمادگی برای جنگ با شمشیر و آمریکایی‌ها برای بهتر کار کشیدن از اسب‌ها از سمت‌های مختلف جاده حرکت می‌کنند!

 نظرات کاربران درباره کدام کشورها فرمان ماشین سمت راست است؟

✅کاربری به نام میلادمی گوید:

سلام مطلب جالبی بود من تا امروز فکر می کردم فقط کشور انگلستان هست که فرمان ماشین سمت راست است و یادمه قبلا یه مطلبی درباره اش هم خونده بودم که اونجا نوشته بود بخاطر اینکه انگلیس میخواد نسبت به کشورهای دیگه خاص باشه و متفاوت باشه فرمان ماشین و سمت راست قرار داده، اینجا البته یه چیز دیگه نوشته به هر حال جالب بود برام


✅کاربری به نام جواد می گوید:

سلام به همه راننده ها، به نظر من همین که فرمان ماشین سمت چپ هست خیلی مناسب تره، و دقت کنید اکثر کشورها هم فرمان ماشین ها شون سمت چپ هست حالا مثلا کشوری مثل انگلیس اومده خاص باشه مثلا به نظرم باید همه کشورها فرمان ماشین و سمت چپ بذارند که گذاشتند، فرض کنید یکی که تو ایران چند سال رانندگی کرده بره انگلیس رانندگی کنه تا یه مدتی قاطی می کنه شک ندارم و این می تونه برای اون فرد دردسر ایجاد کنه.

Subscribe
Notify of

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
سهیل
آبان ۹, ۱۴۰۲ ۱۲:۱۶ ق.ظ

فرمون ماشین سمت راست برای انگلیس یه ادعای منم هستم! اگه واقعا دقت کنید توچهاراهها دورمیدون وتویسری جاهای متفاوت دیدشون به اطراف خیلی سخت میشه میدونم اگه تلاش کنی بهش عادت میکنی ولی دید یه راننده ازسمت چپ فوق العاده بازوبهتره