تفاوت انواع جرایم رانندگی الصاقی، تسلیمی، دو برگی و دوربینی

فرق بین جریمه الصاقی و تسلیمی

تفاوت انواع جرایم رانندگی الصاقی، تسلیمی، دو برگی و دوربینی

باسلام خدمت کاربران گرامی تست درایو؛
امروز در این پست از وب سایت تست درایو، قصد داریم شما عزیزان گرامی را با انواع جریمه های رانندگی(تسلیمی، الصاقی، دو برگی و دوربینی) آشنا کنیم.

در کل چهار نوع ابلاغ جریمه رانندگی بیشتر نداریم

⭐۱- تسلیمی
⭐۲- الصاقی
⭐۳- دو برگی
⭐۴- دوربینی

جریمه تسلیمی✅۱- جریمه تسلیمی:
در این نوع از جریمه پس از تخلف راننده و دستور ایست پلیس محترم، راننده توقف می‌کند. در ادامه پلیس مدارک لازم برای پرکردن قبض اخطاریه را از راننده مورد نظر دریافت می‌کند و پس از آن جریمه تسلیمی‌ را به راننده تقدیم می کند.
مشخصات راننده، مشخصات گواهینامه، مشخصات وسیله نقلیه(رنگ و شماره پلاک)، مشخصات افسر جریمه کننده با قید کد، نوع تخلف، محل تخلف، زمان و تاریخ دقیق تخلف از جمله موارد مهم در قبض اخطاریه است که باید در زمان تحویل جریمه تسلیمی پر شود. خودم با این نوع جریمه مشکل دارم هر وقت جریمه تسلیمی می شم تا ۲ الی ۳ روز حالم بده😁
نکته مهم: جریمه تسلیمی‌در صورت پرداخت نشدن در مهلتی ۶۰ روزه، دو برابر خواهد شد. باور کنید میشه خودم تست کردم شد.😁

جریمه الصاقی
✅۲- جریمه الصاقی:
جریمه کردن وسیله نقلیه متوقف شده آن هم بدون حضور راننده را جریمه الصاقی گویند. به همین دلیل است که بسیاری از رانندگان تا قبل دریافت عدم خلافی از آن بی اطلاع هستند. در این نوع از جریمه مشخصات وسیله نقلیه شامل: رنگ و شماره پلاک انتظامی، محل تخلف، نوع تخلف، زمان تخلف و مشخصات افسر با ذکر کد به خودروی مورد نظر الصاق می‌شود. این نوع جریمه هم زیاد جالب نیست، کلا سعی کنید درست رانندگی کنید که شامل جریمه نشید.

نکته: در صورت عدم پرداخت جریمه الصاقی در زمان مقرر، جریمه مورد نظر دوبرابر خواهد شد. اینم که دو برابر میشه، پس فرقش چیه😁

✅۳- جریمه دو برگی:
اگر راننده ای از قوانین سرپیچی کند و از وی تخلفی سر بزند، پلیس دستور توقف و ایست وسیله نقلیه را خواهد داد. چنانچه راننده از روی قصد و یا بدون قصد نسبت به توقف بی اعتنا باشد، ماموران پلیس راهور برای جریمه وی از دو برگه استفاده خواهند کرد. در این وضعیت راننده موظف به پرداخت هزینه جریمه و تخلف خواهد بود و این جریمه و تخلف در سوابق وی درج می‌شود. (پلیس بازی در نیارید، مامور ایست میده وایستید و ببینید چی میگه).

لازم به ذکر است در جرایم دوبرگی برای بی توجهی راننده به دستور ایست پلیس جریمه ای به مبلغ ۴۰۰ هزار ریال در نظر گرفته می‌شود که این مبلغ از هزینه جریمه تخلف جدا می‌باشد. بیا نمی گم وایستید؟ الان غیر از جریمه این مبلغ و هم باید پرداخت کنید.

رئیس مرکز اجرائیات پلیس راهور ناجا سرهنگ احمد کرمی‌‌ اسد در خصوص انواع قبوض جریمه رانندگی اعلام کرد: ابلاغ تخلفات و جرائم رانندگی به صورت تسلیمی، الصاقی، دو برگی و دوربینی صورت می‌گیرد.

✅۴- جریمه دوربینی:

در این نوع از جریمه، تخلف راننده مورد نظر با استفاده از دوربین‌های ثبت تخلف ثبت می‌شود و در نهایت به وسیله مرکز ثبت تخلفات رانندگی برای راننده متخلف صادر می‌شود. بهترین نوع جریمه هست هیچکی به زحمت نمی افته نه راننده و نه پلیس محترم، همین جوری میری واسه خودت یهو پیامک میاد میگه به کجا چنین شتابان؟😁
در بالا فرق بین انواع جریمه ها رانندگی را بهتون گفتیم، اگر دوست دارید و وقت شو دارید بیشتر بدونید که چی به چیه ادامه مطالب و بخونید.

رئیس مرکز اجرائیات پلیس راهور ناجا به ابلاغ تخلف به صورت تسلیمی پرداخت و تصریح کرد: در این مورد پلیس، راننده متخلف را می‌بیند و نوع تخلف مرتکب شده را به راننده تفهیم می‌کند؛ سپس با رؤیت مدارک رانندگی و ثبت مشخصاتی از جمله مشخصات وسیله نقلیه، مشخصات راننده، درج محل و نوع تخلف نسبت به صدور قبض جریمه اقدام می‌کند.

وی ابلاغ جریمه به صورت تسلیمی را اثربخش‌ترین نوع اعمال قانون دانست.
سرهنگ کرمی‌اسد در خصوص ابلاغ جرائم رانندگی به صورت الصاقی، اظهار کرد: در شرایطی قبض جریمه بدین صورت صادر می‌شود که راننده در محل حضور ندارد و پلیس با مشاهده خودرو که در محل غیرمجاز متوقف و پارک شده است برابر مقررات نسبت به صدور قبض جریمه اقدام کرده و قبض صادر شده را به بدنه خودرو الصاق می‌کند.

پلیس راهنمایی رانندگی
وی به تفاوت این قبض با قبض تسلیمی اشاره کرد و گفت: مشخصاتی از راننده در این مدل از قبض جریمه درج نمی‌شود.
این مقام ارشد اجرائیات پلیس راهنمایی و رانندگی کشور در خصوص درج تخلفات به وسیله دوربین و سامانه هوشمند اظهار داشت: تمامی فرایند شناسایی پلاک متخلف و صدور قبض جریمه به صورت هوشمند از طریق سیستم‌های نصب شده در معابر انجام می‌شود.
مطلب پیشنهادی دریافت شناسه قبض و شناسه پرداخت خلافی خودرو و پرداخت قبض جریمه تسلیمی

وی گفت: در این فرایند کاربران پلیس نسبت به انطباق اطلاعات دریافتی از دوربین‌ها و مشخصات پلاک و شماره‌گذاری اقدام می‌کنند.
سرهنگ کرمی‌اسد در خصوص ابلاغ دو برگی اعلام کرد: این ابلاغ برای مواردی است که پلیس راننده متخلف را مشاهده می‌کند و دستور توقف یا ایست به راننده می‌دهد تا در خصوص اعمال قانون وی اقدام شود اما به خاطر دلایل مختلفی از جمله عدم رؤیت دستور پلیس توسط راننده یا بی‌توجهی راننده به دستور پلیس و غیره، راننده متوقف نمی‌شود و به حرکت خود ادامه می‌دهد.

رئیس مرکز اجرائیات پلیس راهور ناجا اعلام کرد: در این حالت پلیس به منظور اعمال قانون تخلف ارتکابی توسط راننده، مبادرت به صدور قبض جریمه با ابلاغ دوبرگی می‌کند؛ در این شرایط مشخصاتی از راننده درج نمی‌شود ولی پلیس به جهت صحت‌سنجی قبض صادره، مشخصاتی از قبیل وضعیت ظاهری خودرو و احتمالاً راننده را بر روی قبض جریمه یادداشت می‌کند تا برای رسیدگی‌های بعدی بتوان آنها را مدنظر قرار داد.

وی در پاسخ به دیگر پرسش فارس در خصوص اینکه اگر شهروندی نسبت به قبض جریمه اعتراضی داشته باشد باید چه مراحلی را طی کند، اظهار داشت: در صورتی که هموطنان نسبت به قبض جریمه صادر شده توسط دوربین اعتراضی داشتند، می‌توانند تصویر تخلف خود را از طریق مراکز اجرائیات سراسر کشور رؤیت کنند.
مطلب پیشنهادی جریمه‌ های رانندگی ستاره ‌دار چیست؟

سرهنگ کرمی‌اسد تصریح کرد: در خصوص سایر قبوض جریمه نیز برابر اعلام ماده ۵ قانون رسیدگی به تخلفات، رانندگان معترض می‌توانند در مرحله اول با مراجعه به دفاتر پلیس + ۱۰ نسبت به تنظیم اعتراض و گزارش اقدام کنند که ظرف ۲۴ ساعت از طریق پلیس راهور موضوع بررسی شده و پاسخ دریافت خواهند کرد.

رئیس مرکز اجرائیات پلیس راهور ناجا ادامه داد: اگر هموطنی نسبت به پاسخ دریافتی از این مرحله نیز اعتراض داشت می‌تواند به واحد رسیدگی به تخلفات مراجعه کرده تا اعتراضش بررسی شود.
این مقام ارشد اجرائیات راهنمایی و رانندگی کشور در پاسخ به سؤال دیگر فارس در خصوص دو برابری شدن مبلغ جرائم خاطرنشان کرد: مهلت پرداخت جرائم رانندگی ۶۰ روز است که بعد از گذشت این مدت، مبلغ جریمه دو برابر خواهد شد؛ بنابراین بهتر است هموطنان محترم نسبت به پرداخت مبلغ جرائم رانندگی خود در بازه زمانی مذکور اقدام کنند.


نظرات کاربران تست درایو درباره تفاوت انواع جرایم رانندگی الصاقی، تسلیمی، دو برگی و دوربینی:

✅کاربری به نام مینا می گوید:

سلام من فکر می کردم جریمه تسلیمی اینکه بهمون زنگ میزنن میریم پلیس جریمه ای که قبلا برامون نوشته رو بهمون میده، البته چند باری که جریمه شدم و اقای پلیس جریمه رو بهم داد اصلا متوجه نبودم که این جریمه ها میشه تسلیمی، هیچ کدوم از جریمه ها را سر موقع پرداخت نکردم و همه دو برابر شد و شوهرم دعوام کرد، خیلی ناراحت شدم، تو رو خدا حواستون باشه یه وقت جریمه هاتون دو برابر نشده، الانم که مبلغ جریمه ها رفته بالا خیلی به ادم زور میاد.


✅کاربری به نام میلاد می گوید:

آقا جریمه فقط تسلیمی مابقی سوسول بازیه، وقتی افسر مهربان صدات می کنه و با عشق جریمه رو بهت میده و تو هم از اول تا آخرش لبخند می زنی و اونم لبخند میزنه، من اینا رو می بینم و دوست دارم اگه جریمه ای هم میخوام بشم تسلیمی جریمه بشم، همین چند روز پیش تسلیمی جریمه شدم، افسر مهربان صدام زد، منم دوان دوان رفتم سمتش، اونم دوان دوان می اومد به سمتم، گفت: …. فرار نکن، گفتم واسه چی آخه فرار؟ یه اتفاقاتی افتاد بین من و افسر، سرتون  و درد نیارم الان گواهینامه م دستم نیست 😁


✅ کاربری به نام سحر می گوید:

واااااااااااای چند مدل جریمه داریم اینا رو چه جوری یادمون بسپاریم؟؟؟ من فکر می کردم فقط یه نوع جریمه رانندگی داریم اونم جریمه تسلیمی هست که اقای پلیس بهمون میده این جوری خیلی سخت میشه رانندگی کاش فقط جریمه تسلیمی باشه یادمون باشه که کی باید پرداخت کنیم، خیلی برای من سخته یادم نمیونه می ترسم جریمه های ماشینم زیاد بشه و یادم بره پرداخت کنم.

Subscribe
Notify of

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

4 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
ابراهیم
فروردین ۲۲, ۱۴۰۱ ۲:۱۱ ب.ظ

در کل جریمه ای که صاحب ماشین از آن بی خبر است که چرا جریمه شده به اسم دوبرگی و الصاقی از گوشت سگ حرام تره و دزدی در روز روشن

حسین
مهر ۲۷, ۱۴۰۰ ۹:۲۶ ق.ظ

باسلام؛ تیرماه سالجاری از محور کیاسر بسمت ساری میرفتم که پیامک جریمه تردد منطقه کرونایی قرمز بمبلغ یک تومن اومد، اولش فکر کردم دوربین ثبت کرده، ولی الان که بعد از سه ماه توی صورتحساب نشسته میبینم دوبرگی زده، این در حالیست که توی این مسیر هیچ ماموری مشاهده نشدکه خواسته باشه به من دستور ایست داده باشه، منتهی نمیدانم این موضوع را باید چگونه اثبات کنم.

سید علی
  حسین
اسفند ۱۹, ۱۴۰۰ ۳:۰۷ ق.ظ

دقیقا عین همین برای منم اتفاق افتاده

هادی
فروردین ۱۹, ۱۴۰۰ ۸:۲۸ ق.ظ

سلام خسته نباشید، جریمه دو برگی را نفرمودید در صورت عدم پرداخت و گذشت ۶۰ روز آیا دو برابر میشه یا نه؟؟؟