طرح ترافیک از درب منزل چیست؟؟؟

طرح ترافیک از منزل

طرح ترافیک از درب منزل چیست؟؟؟

باسلام خدمت کاربران گرامی تست درایو؛
امروز در این پست از وب سایت تست درایو، با شما عزیزان هستیم تا شما را با طرح ترافیک از درب منزل آشنا کنیم.

طرح ترافیک از درب منزل یکی از راهکارها برای مواقع اضطرار آلودگی هوا است (به ویژه در کلان شهرها مثل تهران) که برای کاهش آلودگی هوا انجام می شود. با توجه به اینکه آلودگی هوا در روزهای سرد سال به دلیل پدید وارونگی شدت بیشتری پیدا می کند، تعداد روزهای ناسالم در این فصل ها معمولا بیشتراست. اجرای طرح ترافیک از درب منزل یکی از شگردهایی پلیس راهور و شهرداری تهران است تا به کمک آن تعداد خودروهای در گردش در تهران را کاهش دهند و به دنبال آن بتوانند شدت آلودگی را کم کنند.( خدا کنه کم بشه) طرح ترافیک از درب منزل در حالی اجرا می شود که سایر طرح‌های ترافیک تهران و دوربین های زوج و فرد همچنان پابرجاست و در کنار آنها طرح ترافیک از درب منزل نیز اجرا می شود.

طرح ترافیک از منزل
نحوه اجرای طرح ترافیک از درب منزل
در کل طرح ترافیک از درب منزل یعنی چی؟ به بیان ساده: منظور از وضع طرح ترافیک از درب منزل در تهران این است که تمام خودروهای شخصی فقط با توجه به زوج و فرد و بودن پلاک خود و روزهای هفته می توانند در معابر شهرتهران تردد داشته باشند. ساعت اجرای این طرح غالبا از ۶۰:۳۰ صبح تا ۱۸ عصر است. اجرای طرح ترافیک از درب منزل به دلیل استمرار آلودگی هوا در پایتخت و بنا بر مصوبه کمیته اضطرار کاهش آلودگی هوا تصویب و عملی می شود.
به این ترتیب علاوه بر طرح ترافیک و طرح کاهش آلودگی هوا (زوج و فرد سابق) که طبق روال معمول اجرا می شود، پلیس راهور تهران بزرگ در راستای کاهش آلودگی هوا، طرح زوج و فرد از درب منازل را در مواقع اضطرار در پایتخت اجرا می کند و امکان خرید طرح ترافیک وجود نخواهد داشت.

برای مثال در اوایل آذر ماه ۹۸ یک بار دیگر هوای تهران و بسیاری از کلانشهر ها از جمله استان البرز، در حالت اضطرار قرار گرفت که شهرداری برای کنترل و بهبود این وضع طرح ترافیک از درب منزل در تهران و تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها را در دستور کار خود قرار داد. همچنین در کنار تصویب طرح ترافیک از درب منزل، شهرداری هزینه ورود به محدوده‌های ترافیکی را تا ۵۰ درصد افزایش داد و در مقابل حمل و نقل عمومی را به صورت رایگان در اختیار کاربران ترافیک گذاشت. به طور کلی در مواقع اضطرار اطلاعیه‌های مربوط به اجرای اختصاصی طرح ترافیک در بخش اخبار و اطلاعیه‌های سامانه تهران من منتشر می شود.

کدام پلاک ها زوج و کدام فرد هستند؟
خب حالا که متوجه شدیم طرح ترافیک از درب منزل چیه و کارش چیه، این سوال پیش میاد که کدام پلاک ها زوج و فرد هستند؟ وقتی طرح ترافیک از درب منزل با توجه به زوج و فرد بودن پلاک و روزهای هفته اجرایی می شود، بسیاری از افراد در تعیین زوج یا فرد بودن پلاک خود مشکل دارند. خودروهایی که رقم آخر پلاک آنها زوج است (اعداد ۲،۴،۶،۸)، در روزهای زوج هفته (شنبه، دوشنبه و چهارشنبه) و خودروهایی که رقم آخر پلاک آنها فرد است (۳،۵،۷،۹) در روزهای فرد هفته (یکشنبه، سه شنبه و پنج شنبه) می توانند از درب منزل خود خارج و وارد محدوده شهر شوند. لازم به ذکر است که این شکل از اجرای طرح ترافیک برای مدت محدود است و شروع و پایان آن هم از طریق رسانه‌های ملی و هم از طریق سامانه تهران من و سایت راهور به همه کاربران ترافیک ابلاغ می شود.

 

یادآوری
در هنگام اجرای طرح ترافیک از درب منزل در محدوده طرح ترافیک و طرح کاهش آلودگی هوا، قوانین و مقررات مانند سابق خواهد بود، یعنی چی؟ یعنی اشخاصی که دارای طرح ترافیک نیستند، نمی توانند در این محدوده حاضر شوند و در خارج از محدوده نیز تنها خودروهایی که پلاکشان زوج است، می توانند تردد کنند. غالبا این وضعیت تا بهتر شدن وضعیت آلودگی هوا ادامه دار خواهد بود.

جمع بندی
اجرای طرح ترافیک از درب منزل در روزهای خاصی از سال نشان می دهد که باز هم مسئولان در کنترل آلودگی هوای تهران موفق عمل نکرده اند و برای جبران عملکرد ناقص خود مجبورند که مدارس را تعطیل کنند و طرح ترافیک از درب منزل را اجرا کنند. درست است که برای کنترل آلودگی هوای تهران، مردم و مسئولان به همکاری و تعامل هم نیاز دارند، اما قطعا باید حرکت مثبتی از سوی مسئولان برای مردم انجام شود تا انگیزه لازم و کافی برای همکاری مردم نیز فراهم شود. تا زمانی که حمل و نقل عمومی، به عنوان یک رکن اصلی و اساسی در کنترل ترافیک، نتواند پاسخگوی نیازهای تمام کاربران ترافیک باشد، توصیه به استفاده از حمل و نقل عمومی به آحاد مردم، چیزی نیست جز آب در هاون کوبیدن. باید فکری اساسی کرد و اقدامی موثر و عملی و کارساز انجام داد.

لطفا رای دهید
به سوالات آیین نامه تست درایو چند ستاره می دهید؟
[امتیاز از مجموع: 0 Average: 0]

یک پاسخ بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن