نحوه کار دوربینهای ثبت تخلف رانندگی و کنترل سرعت و انواع آن {برد دوربین کنترل سرعت}

نحوه کار دوربینهای ثبت تخلف رانندگی و کنترل سرعت و انواع آن {برد دوربین کنترل سرعت}

با سلام خدمت کاربران گرامی تست درایو در این پست قصد داریم شما عزیزان را با نحوه کارکرد دوربین های کنترل سرعت آشنا نماییم.

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد. که دوربین‌های کنترل سرعت که در سطح شهرها و جاده ها قرار دارند چگونه کار می‌کنند. برخی از این دوربین‌ها وظیفه پلیس راهنما و رانندگی و کنترل نامحسوس ثبت تخلف را به انجام می‌رسانند و برخی دیگر وضعیت ترافیکی خیابان‌ها و بزرگراه‌های شهر را به صورت زنده دریافت و با انتقال به مراکز کنترل ترافیک در دسترس کاربران می‌گذارند. به همین دلیل راننده‌ها می‌توانند بهترین و کم ترافیک ‌ترین مسیرها را برای تردد خود انتخاب کنند.

در تصویر شکل زیر دوربین ثبت تخلف سرعت را مشاهده می نمایید.

دوربینهای ثبت تخلف رانندگی و کنترل سرعت

تخلفات مختلفی نظیر تخلف سرعت لحظه ای خودرو ها، تخلف سرعت میانگین، تخلف عبور از چراغ قرمز، تخلف پارک در محل غیر مجاز، تخلف سبقت غیر مجاز و … وجود دارند، که به منظور ثبت هر تخلف سامانه استاندارد برای آن می بایست نصب گردد.دوربینهای ثبت تخلف به عنوان مثال سامانه ای که تنها سرعت لحظه ای را ثبت می نماید، می بایست بتواند با خطای حداکثر ۲% در تمامی شرایط جوی و تا سرعت ۲۵۰ کیلومتر در ساعت را ثبت، عکس برداری و یا فیلم برداری نماید. در حالی که به منظور ثبت سرعت میانگین این مسئله متفاوت می باشد.

رئیس اجرائیات پلیس راهور گفت:اگر سرعت غیرمجاز بین ۳۰ تا ۵۰ کیلومتر در ساعت باشد راننده متخلف علاوه بر جریمه ۲۰۰ هزار تومان پنج نمره منفی دریافت می کند. همچنین سرعت غیرمجاز تا بیش از ۳۰ کیلومتر در ساعت ۶۰ هزار تومان جریمه دارد.وجریمه های ثبت شده توسط دوربین های کنترل سرعت بە هیچ وجه قابل بخشش نیست.

همچنین جرایم ثبت شده توسط دوربین ها شامل قانون دو برابر شدن جریمه در صورت عدم پرداخت نیست و فقط جرایم تسلیمی و الصاقی هستند که دو برابر میشوند.

دوربینهای ثبت تخلفانواع دوربینهای ثبت تخلف رانندگی و کنترل سرعت

به طور کلی دوربینهای کنترل سرعت انواع مختلفی دارند که در اینجا به برسی یکی از جدیدترین و پر کاربرد ترین این سامانه ها که درکشور ما نیزبه زودی مورد استفاده قرار خواهد گرفت میپردازیم

مدل رهگیری لیزری:

از آنجایی که در کار سامانه رهگیری راداری به دلیل وجود انواع مختلف امواج رادیو یی در سطح زمین امکان اختلال وجود دارد، سامانه های رهگیری لیزیری جایگزینی مناسب برای آن به حساب میآید.اساس کار این سیستم بر انعکاس یا پژواک امواج استوار است اما در این سامانه به جای امواج رادیویی از امواج مادون قرمز استفاده میشود .این سامانه اطلاعات هر جسم متحرک حتی یک پرنده را که در مسیرش قرار گیرد ضبط

میکند و در صورت و در صورت غیر مجاز بودن سرعتش، دستور عکس گرفتن را به دوربین صادر میکند.

اکثر دوربینهای نصب شده در جاده ها ی کشورمان از این نوع وساخت کشور آلمان یا ساژم فرانسه است.

سامانه رهگیری ویدوئویی :

این سامانه که در نوع خود بسیار کار آمد و جالب میباشد از دو یا چند دوربین ویدوئویی متصل به هم تشکیل شده است که در فواصل معین نصب گردیده اند. سیستم مذکور به این صورت عمل میکند که دوربین اول با خواندن پلاک تمام خودروهای عبوری، زمان عبور آنها از جلوی دوربین را به صورت موقت در حافظه خود نگه میدارد پس از رسیدن خودرو به دوربین دوم با توجه به زمان رسیدن خودرو و فاصله بین دو دوربین که از قبل مشخص است سرعت خودرو محاسبه میگردد(سرعت=مسافت/زمان) ودر صورت غیر مجاز بودن سرعت دوربین دوم دستور گرفتن عکس را صادر میکند.

فاصله بین دو دوربین میتواند با توجه به شرایط از ۲۰۰ متر تا چند کیلومتر تغییر نماید.با استفاده از این سامانه ترفند کاستن سرعت قبل از رسیدن به دوربین وافزایش دوباره آن بعد از رد شدن بی اثر میماند چرا که این سامانه قادر به تائین سرعت متوسط خودرو در طول مسیر است. از کاربردهای دیگر این سیستم ذخیره تصاویر در محدوده دید دوربین را میتوان نام برد که با باز بینی دوباره آنها میتوان انواع تخلفاتی چون سبقت غیر مجاز،رعایت نکردن فاصله مجاز، انجام مانورهای خطرناک وحتی تغییر سرعت را تشخیص داد.در گام اول قرار است. در مسیر اتوبان تهران، کرج، قزوین از این سامانه استفاده گردد.

 

نظرات کابران تست درایو درباره دوربین های ثبت تخلف سرعت برد دوربین کنترل سرعت:

کاربری به نام احمد میلانی می گوید:

من خیلی درباره دوربین های کنترل سرعت تحقیق کردم، البته بیشتر تو برد دوربین کنترل سرعت پلیس تحقیق کردم، باید بگم که سایت های ایرانی زیاد به این موضوع نپرداختند، ولی سایت های خارجی مطالب جالبی درباره دوربین های کنترل سرعت بود.

برد دوربین کنترل سرعت پلیس: دوربین هایی که دست مامور پلیس است چند نوع هستند که اکثرا برد بالایی دارند معمولا سرعت ماشین تا مسافت ۳ کیلومتر را ثبت می کنند، دوربین هایی به تازگی وارد ناوگان پلیس شده که به دوربین لیزرگان معروف است و این دوربین ها هم مسافت تا ۳ کیلومتر را راحت ثبت میکنند.

برد دوربین هایی که در جاده نصب هستند، زیاد نیست و ضریب خطای زیادی هم دارند چراکه این دوربین ها زمان تاریکی تقریبا نمی توانند سرعت ماشینی را ثبت نماییند.

برد دوربین های کنترل سرعت که در سطح جاده های کشور نصب هستند معمولا تا ۱۰ متر است. البته این تحقیقاتی بود که من از سایتهای ایران و خارجی جمع آوری کردم. امیدوارم مفید واقع بشه.

کاربری به نام رضا می گوید:

دروبین های کنترل سرعت که در جاده ها و اتوبان ها نصب هستند برد کافیی ندارند و اکثرا هم خراب و یا فرسوده هستند، بیشترشونم که فیک است. و دوربین هایی که سالم هستند و کار میکنند به دلیل کثیف بودن لنز دوربین امکان ثبت سرعت ماشین و نداره، ولی دوربین های کنترل سرعتی که دست مامورین راهور است برد خیلی خوبی داره و تا اونجایی که من شنیدم و میدونم بردشون تا ۴ کیلومتر هم میرسه و سرعت ماشین و از ۴ کیلومتری میتونه ثبت کنه.

کاربری به نام فرهاد زمانی می گوید:

کلا دوربین های کنترل سرعت برد خوبی دارند البته منظورم اون دوربین هایی هستند که درست مامورین راهنمایی و رانندگی است. و اینکه فکر کنیم یه کاری کنیم این دوربین ها رو گول بزنید یا از دستشون فرار کنیم یه جورایی محاله ممکنه، من خودم اول تصورم این بود که ماموری که ماشین ها رصد میکنه فقط می تونه سرعت یکی از ماشین ها رو ثبت کنه و اگر همزمان چند ماشین با سرعت غیرمجاز حرکت میکردن و نمی تونه سرعت همه رو ثبت کنه. ولی متوجه شدم که این جوری نیست و همزمان می تونه با دوربین کنترل سرعت همزمان سرعت چندین ماشین و را ثبت کنه، در تصویری شکل زیر نمونه عکس دوربین کنترل سرعت و می تونید ببینید این جوری بهتر متوجه میشید.

نمونه عکس دوربین کنترل سرعت

کاربر گرامی در صورتی که سوال یا نظری در باره دوربین های کنترل سرعت دارید لطفا از بخش نظرات در انتهای همین صفحه بیان نمایید .

با تشکر

لطفا رای دهید
به سوالات آیین نامه تست درایو چند ستاره می دهید؟
[امتیاز از مجموع: 274 Average: 3]

110
یک پاسخ بنویسید

37 نظرات
73 پاسخ ها
5 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
85 نویسندگان دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین بیشترین امتیاز
اطلاع رسانی کن
علی

معاینه فنی من اخر امسال تمام میشه تو ایام عید که با ماشین کار میکنم میخواستم بدونم که ایا اگر سرعت غیر مجاز نداشته باشم باز هم دوربین ثبت میکنه که معاینه ندارم ؟؟ راهنمایی کنید 🌸

رسول

بله ثبت مي كنند

احمد

سلام دوستان تو رو خدا یکی جواب بده . آیا دوربینهای آزادراهی هم مثلا قزوین تهران جهت ثبت تخلف تردد کرونا هم جریمه می‌کنه ! منظورم اگه بخوام به تهران سفر کنم تو آزادراه هم جریمه میشم ؟ لطفاً اگه تجربه دارید کمکم کنید

علی

اگه ثبت کرده باشن بله میزنه پلاک منو یکبار زد

نیما

اگه مجاز باشید تهران برید تو اتوبان نمیزنه تو شهر میزنه

رسول

بعيد مي دونم ثبت كنند با توجه به اطلاعي كه من دارم نمي تونن

نوشین

سلام کدوم دوربینا تخلف کشف حجاب رو میزنن؟

علی

دوربینهای جبهه مقدس😂

امیر

سلام. ی سوال میخاستم بدونم آیا دوربینی ک واسه سرعت غیره مجاز تو خیابون گزاشتن، از پلاک عقب هم میتونه عکس برداری کنه؟ مثلا من سرعت ۱۴۰تا رو میرم ولی پلاک جلو ندارم؟

نیما

اگه از اون جهت دوربین داشته باشه بله بستگی به جهت دوربین داره

شما

سلام من یه سوال داشتم این برای سرعته یا کمربند من تا خواستم کمربند رو ببندم دوربین یه فلش زد

امیر

هیچ دوربینی کمربند رو نمیگیره بجز دوربین پلیس ک خوده مامور وایستاده وداره دوربین میندازه

شما

سلام یک سوال داشتم این برای سرعته یا کمربند هم هست من توی اوتوبان شب هم بود میخواستم کمربندمو ببندم که یک هویی دوربین فلش زد عکس رو برای کمربند گرعت؟

علی

سلام وقت بخیر ،ی ماشین ازم دزدی کرده فیلمش رو دارم ولی پلاکش مخشوشه باید چیکار کنم

مهدی

هر تکنولوژی بی شک راه چاره ای هم داره.
در ثانی، دوربین ثبت کنه، کدوم پلیس هست که با جمله «حالا ۲۰۰ جریمت هست، چیکار کنیم؟» شروع نکنه صحبتش رو!!!!! 😂

رضا دیوونه

دوستان سلام
یه چیزی که میخواسنم بگم درمورد این طرح ممنوعیت تردد زوج وفرد ه که حالا شده چه میدونم آلودگی هوا
به نظرمن همش نون دونیه وقتی یه ماشین معاینه فنی داره ودرحداستانداردآلایندگیه بیجامیکنین نمیذارین ترددکنه
باورکنین هیچ فایده ای جز پرکردن جیب شهرداری واینا نداره
اگه انقد هآلودگی هوامهمه پس چرا طرح میفروشین ؟ پس پول براتون مهم تر از آلودگیه ! اومدیم و همه خواستن طرح بخرن اونوقت چه توجیهی دارین! میگین گور پدر هوا پول و بده بیاد !!!

ابوالفضل

اگه دوربین چراغ قرمزرارد کنیم چند روز طول می کشه ثبت شه

سما

چرا هیچکس جواب این اقا رو نداده؟؟؟

کامی

۲ روز

حسن علی

اخاذی بیشرمانه
اگر اتومبیل سالمی دارید باید باج به ایادی کذا بدهید
ده ها نوع جرایم خطرناک از جمله دود گازوئیل از چشم نمک های گندیده پنهانند

مجید

سلام من امروز تو اتوبان تولاین سبقت ۱۲۲ رفتم سرباز اومد ایست تکان بده ولی چون تو لاین سبقت بودم و شلوغ بود تا نگه داشتم دو کیلومتر فاصله داشتم با پلیس برای همین دنده عقب هم خلاف بود منم ناچار رفتم دیگه حالا نمیدوم چی میشه

کمال

سلام دوستان وقت بخیر. میخواستم ببینم راه حلی دارید یا نه. خانم هایی ک تو خیابون هستن خیلی حواس و تمرکز من را ب هم می ریزن. و هر لحظه امکان تصادف هست

ساب زیرو

راه حلش اینکه فکر کنی اون خانوما آقا هستند و به مسیرت ادامه بدی. به مسیرت ادامه بدی و یه راست بری سر کارو زندگیت و گرنه …

نویدرضا

دوست عزیز بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که موقع خروج از خانه یک چشم بند از اون مدل هایی که شبها برای خواب استفاده میشه به چشمتان بزنید و راه بیفتید به مقصد که رسیدید( البته اگر رسیدید)چشم بند را بردارید تنها راه معقول و منطقی همین است و دیگر هیچ.
موفق باشید

حسین

فک کن خواهرته

فائزه تیموری

بیش ترین آمار تصادف مال آقایونه. برای کاهش احتمال تصادف رو رانندگی خودتون و ذهن متحجر و بیمارتون تمرکز داشته باشید.

اصغر

سلام انتظارداریدپیاده هم تصادف کنیدیک درصدی که راننده هستنداز۱۰نفریکی راننده هست😅

ایرج

بله خانم درسته.. یه خانم تا یه گربه تو خیابون هم ببینه می‌زنه رو ترمز.. اون بدبخت مردیکه پشت سرشماست.. بزنه که مقصره… و امثالهم زیاده.. با این قوانین.. باور کنید خانمه زده رو ترمز یارو میگه تو این خیابان گشاد چرا..؟ گفت ماشین کناری خیلی تند می‌رفت من ترسیدم

مهدی

چشمت رغ درویش کن. حل می شود

صابر

سلام، یه چیزی هستش که تو فیلم‌های قدیمی دیدم به چشم اسبهای کالسکه میزنن که اسب فقط مسیر مستقیم رو ببینه و دو جناح رو نبینه ، فکر کنم خیلی به کار شما بیاد

zahra azimi

رانندگی نکن

شما

خب تو نگاشون نکن

حسین

دوست عزیز مشخصه شما خودت رانندگیت مشکل داره

بهروز

کمال بهتر نیست شما اصلا بیرون نری
خطر داره
خدائیش چی میزنین شماها

نیما

عزیز من کسی که راننده باشه حواس و تمرکزش توی رانندگی بهم نمیریزه بعدشم خانوما درسته رانندگیشون در حد بدتر از افتضاحه ولی تو باید حواست باشه و یه سریا حواسشون به خانومه میره میزنن😂راننده اونیه که تاحالا به هیچ جا نزده باشه

سیاوش

امثال تو یه مشت عنن که گند زدن به این کشور

سعید

دوربین اگه ثبت تخلف کنه چقد طول می‌کشه تا تو سیستم راهور ثبت بشه؟

داود

دوربین پلیس نهات تا ۲۰۰ متر میگیره. اون عکسی ام که بالاست مال پلیس نیست و فتوشاپه. افتاد.

زهره

نرم دنبال کاراش سرهمین قضیه بیمش هیچ بشه

زهره

چون یه بار بدون گواهینامه بودم چپ کردمشوهرم گردن گرف ک راننده بوده هنو دنبال کاراش نرفتم ازجلودوربین ردشدم میخوام بدونم مشخص میشه چهره من تو دوربین ‌ ‌توروخدا جواب بدین

زهره

سلام این دوربینای جاده میتونن چهره راننده روهم تشخیص بدن ک زن بوده یامرد توروز یافقط سرعت رو نشون میده

یاسین

سلام
ماشین مامانم دستم بود تو جاده بودم گواهینامه ندارم ۱۶ سالمه.
۲۳۰ تا میرفتم …….یکم جوگیرم ……..البته الان پشیمانم…..خداراشکر میکنم اتفاقی نیفتاد…..پلیس با دوربین سر راه بود بهم ایست داد ترسیدم زدم رو ترمز ماشین سرعتش اومد روی تقریبا ۱۶۰ یا۱۵۰….میخواستم وایسم ….تنها بودم …….چون گواهینامه نداشتم رد شدم و رفتم …..
پلاک ماشین خیلی رند…….فکر کنم پلیس جریمه نوشت برام
بنظرتون حداقل چقدره
کم کم
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

یاسین

سلام
دوستان
خوشبختانه پلیس نتوانسته پلاکو بخوانه
برام جریمه ننوشته امروز خلافی ماشین را گرفتم
ایووووووووووووووووول
thanks my god

اصغر

پلاکت چه بوده حالا

علیرضا

سلام، دوست عزیز حتما باید به روانپزشک مراجعه کنی، کسی که جان و سلامتی دیگران رو بخطر میندازه بدون شک مشکل روانی داره. درضمن پلیس باید مادر محترم شما رو جریمه کنه که شرایط استفاده از ماشین رو برای یه نوجوان کم سن مهیا کرده. افرادی مثل تو باعث تصادف و مصیبت برای دیگران میشن.

امیر

اخه عزیزم شما ۱۶ سالتون هست چرا اینقدر سرعت میرونی باید خیلی مهارت پیدا کنی تو رانندگی بعد با احتیاط برونی .فقط جون خودتون مهم نیست که جون بقیه هم مهمه

نیما

زیاد به خودت امید نده حداقل۶۰تا ۹۰ روز طول می‌کشه تا جریمه بیاد

مهدی

عمو الان تو باید تامو جری ببینی بعدشم قدت ب گاز میرسه ک اون سرعتو بری تو خیالاتی کلا خخ

ایماعیل

حداقل ۲۰۰

پری سیما

سلام، دوربین ثبت راهور به جز خللفی سرعت چیزای دیگه هم ثبت میکنه، مثلا ی بار با شوهرم تو بزرگ راه تو ماه رمضان چیز خوردیم بالاتر به خاطر سرعت زباد گفتن بزنید کنار، بعد افسره با تیکه به من گفت ماه رمضون خانم روزخواری نکن، البته فک کنم چند بار بوسم کرده بود، دستمو گرفته بود (اوایل ازدواجمون بود?‍♀️?) خواست بگه دیدمتون، خاستم ببینم اینا حق دارن این چیزارو گزارش کنن ب ارگانای دیگه، ممنون میشم این سوتلمو جواب بدید?

رضا

نوش جون ،والا چیزی که ما دیدیم،خیلی از ارگانها حق ندارند خیلی از کار هارو کنن ولی میکنن…اینا هم میتونن گزارش کنن.ولی خب فکر نکنم مشکلی پیش بیاد ،شوهرتون بوده دیگه ،نامحرم نبوده که 🙂

کیوان

سلام، وقتی می گویند راهنمایی و رانندگی پس باید اول راهنمایی کنند و سریع متوسل به جریمه نشوند. پلیس انسان است ربات که نیست، پس با توجه به شرایط باید منعطف باشه. من یک پیشنهاد دارم و اونم اینه که برای هر تخلفی یک کارت زرد در سوابق نفر ثبت بشه و اگه ظرف مدتی مثلا یک ماه و … همون تخلف را تکرار کرد اونوقت جریمه بشه. در ضمن برای جاهای داخل شهر که سرعت مورچه ای است چه معنی داره برای نبستن کمربند جریمه بشی. من توی جاوه بین شهری از لحظه شروع حرکت تا مقصد کمربند بستم… ادامه مطلب »

علی

هدفشون فقط و فقط کاسبی هستش نامردا. من امروز توی جاده میرفتم محدودیت سرعت ۸۰ بود. ماشین بنز راهنمایی و رانندگی داشت میرفت. من خواستم از کنارش رد شم کیلومترمو نگاه کردم دیدم ۸۰ تا دارم میرم. با اطمینان رد شدم به محض رد شدنم برای پیامک جریمه اومد. سریع زدم کنار نگاه کردم دیدم جریمه شدم. فهمیدم کار بنزه بوده. راه افتادم بهش که رسیدم بعد از کلی بوق زدن و اشاره کردن ازش خواهش کردم نگه داره. خیلی مودبانه ازش پرسیدم که شما جریمه ام کردین؟ و اگه آره چرا؟ مرتیکه احمق پشت کوهی بی فرهنگ طوری برخورد… ادامه مطلب »