مسیر و جهت عبور در رانندگی (برگرفته از کتاب آیین نامه راهنمایی و رانندگی)

مسیر و جهت عبور در رانندگی

مسیر و جهت عبور در رانندگی (برگرفته از کتاب آیین نامه راهنمایی و رانندگی)

باسلام خدمت کاربران گرامی تست درایو؛

امروز با شما هستیم تا شما عزیزان را با مسیر و جهت عبور در رانندگی و قوانین مربوط به آن را براساس کتاب آیین نامه راهنمایی و رانندگی جدید آشنا کنیم.

مسیر حرکت

مسیر و جهت عبور در رانندگی

براساس قوانین، کلیه رانندگان وسایل نقلیه باید همیشه و در هر حال از خط عبور یا مسیر عبوری سمت راست راه حرکت نمایند مگر در موارد زیرک
– هنگام سبقت گرفتن از وسایل نقلیه جلو.
– هنگامی که سمت راست راه به هر دلیلی بسته شده و امکان عبور ندارید.
– هنگام گردش به چپ.

همیشه باید بین خطوط رانندگی کنید. خط عبور بخشی از سواره رو راست که در طول مسیر به عبور یک ستون وسیله نقلیه اختصاص یافته است و با خط کشی حدود آن مشخص می گردد. رانندگی بین خطوط یعنی رعایت ایمنی در راندن.

عدم رانندگی در مسیر و جهت عبور باعث بی نظمی در ترافیک، ازدحام ترافیک و در نهایت تصادفات رانندگی می شود.با عبور از سمت راست راه و حرکت بین خطوط ترسیم شده، رانندگی مطمئن را تجربه کنید و علاوه بر ایمنی دیگران، سلامتی خود را نیز تضمین نمایید. تجربه نشان می دهد حرکت برروی خط عبوری و قرار گرفتن چند خودرو در خارج از خطوط حرکت، باعث ازدحام ترافیک و طولانی شدن سفر می گردد.

همیشه این نکته را در نظر بگیرید که راه، یک مسیر حرکت عمومی است و ما در مسیر عمومی حق تخلف از قوانین را نداریم. پس برای حفظ ایمنی خود و دیگران همیشه در مسیر و جهت عبور مجاز رانندگی کنید و سمت راست راه را برای حرکت انتخاب نموده و بر روی رانندگی خود تمرکز نمایید.

رانندگی بین خطوطدر راه هایی که خط کشی شده، وسایل نقلیه باید در مسیر بین خطوط حرکت کنند و از آن خارج نشوند. در صورت نیاز به خروج و تغییر خط حرکت، احتیاط کامل را نموده و ابتدا با استفاده از چراغ راهنما و یا با دادن علامت، رانندگان وسایل نقلیه دیگر را از قصد خود آگاه سازند و سپس با رعایت حق تقدم عبور وسایل نقلیه ای که در خطوط کناری در حرکت هستند وارد خط های عبور دیگر شوند.

در راه هایی که خط کشی ندارند هرگونه تغییر مسیر حرکت به چپ و راست ممنوع است، مگر با رعایت احتیاط و دادن علامت و رعایت حق تقدم عبور وسایل نقلیه هم مسیر و مجاور.
همچنین انحراف و تجاوز وسایل نقلیه به مسیر مقابل (مخالف) ممنوع است مگر در موارد سبقت مجاز و با رعایت ضوابط سبقت.
رانندگی در بخش وسط راه هایی که به وسیله خط کشی یا علایم دیگر به سه بخش تقسیم شده اند، به جر برای سبقت گرفتن یا گردش به چپ، ( برحسب مورد با رعایت علایم و مقررات مربوط)، ممنوع است.
در راه هایی که به وسیله علایم، مانند خط کشی های یک خط ممتد و یا دو خط ممتد و یا موانع فیزیکی به دو بخش تقسیم شده اند، رانندگان باید از بخش راست راه حرکت کنند و حق ندارند از روی آنها بگذرند. در برخی از بخش های راه که یک خط از دو خط ممتد به خط بریده تبدیل شده است، رانندگانی که در سمت خط بریده در حرکتند مجاز به سبقت گرفتن و یا گردش به چپ، بر حسب مورد و با توجه به طول خط بریده و با رعایت مقررات بخشهای سبقت و گردش، می باشند.

رانندگی در خطوط
در راه های یک طرفه رانندگان وسیله نقلیه باید در جهت و مسیر مجاز عبور کنند و حرکت بر خلاف مسیر تعیین شده به هر شکل ممنوع است.
در میدان که به وسیله علایم، مانند خط کشی و یا موانع فیزیکی مشخص شده اند، رانندگان وسایل نقلیه باید از سمت راست آنها گردش نمایند و حرکت در خلاف جهت تعیین شده ممنوع است مگر آن که به وسیله علایم دیگر، عبور از سمت چپ مجاز اعلام شود.
در راه هایی که عبور وسایل نقلیه کندرو مجاز اعلام گردیده، رانندگان این گونه وسایل نقلیه در هر حال باید از اولین خط عبور سمت راست یا محل هایی که برای عبور آنها تعیین شده حرکت نمایند.

هنگامی که وسیله نقلیه ای روبروی وسیله نقلیه دیگری در جهت مخالف حرکت می کند، راننده هر یک از آنها بایستی تا حد امکان در طرف راست خود حرکت نماید و در صورت لزوم به حاشبه بخش سواره رو در جهت حرکت خود نزیدک شود. اگر در انجام این عمل مانع وجود داشته باشد و یا وسیله نقلیه دیگری مانع حرکت او شود، باید از سرعت خود کاسته و در صورت لزوم توقف نماید تا به وسایل نقلیه جهت مقابل اجازه عبور دهد.

Subscribe
Notify of

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
ابوذر
آذر ۲۳, ۱۳۹۷ ۱۱:۱۱ ب.ظ

کی رعایت می‌کنه ؟نود درصد اصلا نمی‌دونن چی هست رعایت رانندگی در خطوط