طرح زوج و فرد – از کجا بفهمیم پلاک ماشین زوج یا فرد

طرح زوج و فرد – از کجا بفهمیم پلاک ماشین زوج یا فرد

طرح زوج و فرد – از کجا بفهمیم پلاک ماشین زوج یا فرد

با توجه به جمعیت چندین میلیونی ساکن و غیر ساکن شهر بزرگ تهران، راهنمایی و رانندگی تهران از سالهای گذشته با اجرای طراح های ویژه ترافیکی، تردد در ساعاتی خاص از محدوده ی شلوغ مرکز شهر را ممنوع نمود.

همچنین در نامه شورای عالی ترافیک به پلیس راهور تاکید شده مصوبات شورای عالی ترافیک شهرهای کشور پس از تصویب وزیر کشور برای تمام وزارتخانه‌ها، موسسات، سازمان‌های دولتی، نهادها و موسسات عمومی و خصوصی لازم‌ الاجراست.

لازم به ذکر است دوربین ها و افسران راهنمایی و رانندگی در این محدوده ها حضور دارند و برای خودروهای غیرمجازی که در ساعات یاد شده در محدوده‌های طرح ترافیک و زوج و فرد تردد کنند، اعمال قانون خواهد شد.

بر این اساس ساعات رفت و آمد و محدوده تردد ۱۳۹۶ تهران (۱ فروردین تا ۲۹ اسفند ۹۶) را به شرح زیر در پورتال آسمونی برایتان درج نموده ایم.

در ادامه این بخش و در انتهای صفحه اطلاعیه های خرید طرح ترافیک ۱۳۹۶ برای هموطنان گرامی درج شده است.

از کجا بفهمیم پلاک ماشین زوج یا فرد

به تصویر زیر نگاه کنید اگر پلاک را از سمت چپ به راست بخوانیم عدد آخر در کادر اول نشان دهنده زوج یا فرد بودن پلاک است در تصویر زیر این عدد ۵ می باشد یعنی پلاک این خودرو فرد است و در روز های یک شنبه , سه شنبه و پنجشنبه نمی تونیم وارم منطقه زوج و فرد بشیم.

از کجا بفهمیم پلاک ماشین زوج یا فرد

توضیحات، ایام و ساعات طرح زوج و فرد :

محدوده و ساعت طرح ترافیک ۹۶ :
– شنبه تا چهارشنبه – ممنوعیت تردد از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۹:۰۰
– پنج شنبه ها – ممنوعیت تردد از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۳:۰۰
– جمعه ها و تعطیلات رسمی – آزاد
– در ماه رمضان تغییری در ساعت طرح ترافیک ایجاد نمی شود.
– در عید نوروز طرح ترافیک از شروع روز ۲۹ اسفند ۹۶ تا پایان روز ۱۳ فروردین ۹۶ لغو می باشد.
– ساعت اجرای طرح ترافیک تنها در دو پنجشنبه آخر سال یعنی ۱۷ و ۲۴ اسفند ماه ۹۶ تا ساعت ۱۷ افزایش داشته است.
– روزهای با هوای آلوده و ناسالم – ممنوعیت تردد از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۹:۰۰
– در ماه محرم تغییری در ساعت طرح ترافیک ایجاد نمی شود.

طرح ترافیک: حرکت کلیه خودروها، (به جز وسایل نقلیه عمومی، امدادی، نظامی، انتظامی)، در هسته مرکزی شهر ممنوع میباشد، و تنها خودروهایی میتوانند در این نواحی تردد نمایند که دارای مجوز ورود به طرح ترافیک باشند. (نقشه پایین ملاحظه شود).

طرح زوج و فرد

محدوده و ساعت طرح زوج و فرد ۹۶ :
– شنبه تا چهارشنبه – ممنوعیت تردد از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۹:۰۰
– پنج شنبه ها – ممنوعیت تردد از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۳:۰۰
– جمعه ها و تعطیلات رسمی – آزاد
– در ماه رمضان فقط طرح زوج و فرد ۲ ساعت کم می شود (شنبه تا چهارشنبه تا ساعت ۱۷ می باشد).
– در عید نوروز طرح زوج و فرد از شروع روز ۲۹ اسفند ۹۶ تا پایان روز ۱۳ فروردین ۹۷ لغو می باشد.
– روزهای با هوای آلوده و ناسالم – ممنوعیت تردد از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۹:۰۰
– در نیمه دوم سال فقط طرح زوج و فرد (۱ مهر ۹۶ تا ۲۸ اسفند ۹۶) ۲ ساعت کمتر می شود (ساعت پایان طرح زوج و فرد ۱۷:۰۰ می شود).

طرح زوج و فرد: در روزهای زوج (شنبه، دوشنبه، چهارشنبه) فقط خودروهای دارای پلاک زوج (اولین رقم از سمت راست) و در روزهای فرد (یکشنبه، سه شنبه، پنجشنبه) فقط خودروهای با پلاک فرد حق ورود به محدوده ی این طرح را دارند. (نقشه پایین ملاحظه شود).

اطلاعیه مهم: طبق قانون مورخه ۲۱ مهر ماه ۱۳۹۵ ، از این پس خودروهای فاقد معاینه فنی در صورت تردد در محدوده طرح زوج و فرد، توسط دوربین ۵۰ هزار تومان جریمه خواهند شد.

 

تازه ترین اخبار طرح زوج و فرد سال ۹۸
سید محمد‌مهدی شریفی دستیار ویژه معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری گفت: سال ۹۸محدوده زوج و فرد با نام محدوده کاهش آلودگی هوا اجرایی خواهد شد و با برنامه ‌ریزی مناسب تغییرات مناسبی برای ورود به این اتخاذ شده است.
به گزارش تست درایو و به نقل از خودرو بانک، وی ادامه داد: برای تشویق شهروندان برای اخذ معاینه فنی برتر، برای رانندگانی که معاینه فنی برتر را اخذ کنند ۲۵ درصد تخفیف در نظر گرفته شده و با داشتن معاینه فنی برتر فقط ۸ درصد به هزینه‌های آنان اضافه خواهد شد. همچنین با برنامه‌ریزی صورت گرفته از ابتدای سال جاری آژانس‌ها و وانت بارها از تخفیف ۷۰ درصدی برخوردار شدند.
شریفی توضیح داد: طرح جدید زوج و فرد محدوده کاهش آلودگی هوا که از ابتدای تابستان سال ۹۸ اجرا خواهد شد باعث عدالت بیشتر در بین شهروندان می‌شود. در این طرح مدیریت تردد بر عهده خود شهروندان است و آنان می‌توانند در سال ۸۰ روز یعنی به ازای هر فصل ۲۰ روز در این محدوده تردد کنند. همچنین برای ساکنین محدوده این طرح نیز تمهیداتی در نظر گرفته شده است. ساکنین این محدوده در صورت یکبار خروج قبل از ۸:۳۰ و یکبار ورود بعد از ساعت ۱۷ عوارض پرداخت نخواهند کرد و اگر در بین این ساعات تردد کنند برای آنان تخفیف ۵۰ درصدی در نظر گرفته شده است، این مبلغ بین ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۱۰ هزار تومان خواهد بود.
دستیار ویژه معاونت حمل و نقل شهرداری تهران درباره محاسن این طرح گفت: برخی از شهروندان به علت ارزان بودن جریمه نسبت به عوارض اقدام به مخدوش کردن پلاک می‌کردند و وارد طرح می‌شدند، اما در طرح جدید به علت ارزانتر بودن عوارض نسبت به جریمه در روزهای تردد مخالف پلاک، تخلفات را کاهش خواهد داد.
شریفی در پایان تصریح کرد: عوارض ورود به محدوده کاهش آلودگی هوا بین ۷ تا ۲۰ هزار تومان با توجه به ساعت ورود به محدوده در نظر گرفته شده و برای ساکنین این طرح نیز تمهیداتی برای سهولت در رفت‌وآمد آنان در نظر گرفته شده است.

لطفا رای دهید
به سوالات آیین نامه تست درایو چند ستاره می دهید؟
[امتیاز از مجموع: 144 Average: 2.9]

5
یک پاسخ بنویسید

5 نظرات
0 پاسخ ها
0 دنبال کنندگان
 
بیشترین واکنش
پرطرفدار ترین
5 نویسندگان دیدگاه

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

  مشترک شدن  
جدید ترین قدیمی ترین
اطلاع رسانی کن
اکبری

من متوجه نشدم طرح زوج و فرد چطوری اجرا میشه
در این صفحه یهبار گفتن که پلاک فرد میتونه در روزهای فرد تردد کنه و یه بارم گفته که نمیتونه من گیج شدم آیا؟

Zahra

سلام اگه پلاک ماشين فرد داشته باشيم بعد يه ماشين ديگه بگيريم دوس داشته باشيم پلاکش فرد باشه ميتونيم درخواست پلاک فرد بدهيم؟

مجتبی

بالأخره ما نفهمیدیم با پلاک فرد روزهای فرد میشه بیرون بیای یا روزهای زوج

Ahmad

بالأخره ما نفهمیدیم با پلاک فرد روزهای فرد میشه بیرون بیای یا روزهای زوج

منت کش

شاعر میگه
گه منت روزگار گه منت خلق
ای مرگ بیا که زوج و فرد ما رو کشت